Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne potocznie zwane solarami, to inwestycja, nad którą warto się zastanowić. Ceny za energię elektryczną wciąż rosną, w ostatnim czasie lawinowo. Solary pozwalają na wygenerowanie sporych oszczędności w domowym budżecie, wspomagając kosztowne ogrzewanie ciepłej wody użytkowej. Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Czy opłaca się montować solary przy ilości słońce w Polsce? 

Bardzo wiele osób przed dokonaniem inwestycji w kolektory słoneczne obawia się warunków atmosferycznych panujących w Polsce. Dużo jest dni pochmurnych, gdzie ilość promieni słonecznych jest „jak na lekarstwo”. Jeśli zamontowany kolektor słoneczny nie będzie w stanie wypracować energii na całoroczne ogrzewanie, z całą pewnością przyczyni się do sporych oszczędności. Od marca do października prawidłowo dobrany system solarny jest w stanie zaspokoić aż 80-90% zapotrzebowania gospodarstwa domowego na ciepłą wodę. Jeśli zaś przeanalizujemy tak ciepłe, letnie miesiące jakimi są czerwiec, lipiec czy sierpień, kolektory słoneczne bez problemu zaspokoją wszelkie wymagania.

Schemat działania 

Kolektory słoneczne działają na podstawie baterii, która zazwyczaj znajduje się na dachu, podgrzewacza w środku budynku mieszkalnego oraz instalacji pompowo – sterowniczej. Głównym zadaniem solarów jest zamiana energii słonecznej w ciepło. Co jest nośnikiem energii? Roztwór glikolu propylenowego, który krąży po całej instalacji, dzięki pracy zespołu pompowo – sterowniczego. Ciepło z kolektorów słonecznych zostaje przeniesione do wężownicy nagrzewającej wodę.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Ze względu na konstrukcję solarów wyróżnić możemy kolektory płaskie, próżniowe rurowe oraz próżniowe płaskie.

Kolektor płaski- posiada absorber, czyli płytę z miedzi, stali czy aluminium, która przewodzi ciepło. Połączony jest systemem rurek rozprowadzającymi ciepło.

Kolektor próżniowy rurkowy to model wydajniejszy i droższy. Korzysta z promieniowania rozproszonego i bezpośredniego. Działa nawet wtedy, kiedy jest pochmurno.

Kolektor płaski próżniowy – wykorzystuje się w nim podciśnienie wprowadzane do wewnątrz urządzenia.

Szerokie spektrum zastosowania

Kolektory słoneczne pozwalają na ogrzewanie wody w budynku mieszkalnym, jak również wspomagają ogrzewanie domu. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości solarów, najlepszy dokonać ich instalacji mniej więcej 3 metry ponad gruntem. Takie ulokowanie zapewni idealny poziom nasłonecznienia, jak również skutecznie uniemożliwi uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia.

Zainwestuj w kolektory słoneczne, a poczyniona inwestycja w krótkim czasie zwróci się z nawiązką. Do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here