Kancelaria adwokacka

Bardzo wiele osób zdecydowało się na emigrację z kraju w poszukiwaniu lepszej pracy, szkoły, czy po prostu innych warunków życia niż te, które oferuje Polska. Decyzja taka już nikogo nie dziwi i jest zupełnie normalna. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których klient zwraca się do kancelarii adwokackiej, z prośbą o rozwód w Polsce. Czy istnieje taka możliwość? Oczywiście, że tak! Są jednak przypadki, w których okazuje się to znacznie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Jak przeprowadzić rozwód w momencie, gdy tylko jeden z małżonków mieszka za granicą?

Ustalmy na początku, co w praktyce oznacza mieszkanie za granicą, ponieważ ta kwestia może wcale nie być w stu procentach jasna. Otóż jeżeli ułożyłeś sobie życie w innym kraju, pracujesz tam, wynajmujesz lub posiadasz własne mieszkanie, masz tam znajomych, albo nawet rodzinę – oznacza to, że ten kraj jest miejscem Twojego zamieszkania. Jeśli natomiast mieszkasz w Polsce, ale pracujesz za granicą, albo pomieszkujesz w pokoju hotelowym w innym kraju, ale co jakiś czas wracasz do Polski, ponieważ Twoje życie skupia się mimo wszystko w obrębie naszego kraju – Twoim miejscem zamieszkania nadal pozostaje Polska.

Dość łatwo sprawa wygląda w momencie, gdy mieszkasz za granicą, a Twój małżonek w Polsce i chcesz wszcząć sprawę o rozwód. W takiej sytuacji powodem Twojego pozwu może być właśnie aktualne miejsce zamieszkania małżonka. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji odwrotnej.

Rozwód w Polsce, kiedy oboje małżonkowie mieszkają poza granicami Polski. Czy to jest możliwe?

Rozwód może zostać przeprowadzony w Polsce, jeżeli oboje macie polskie obywatelstwo, nawet jeśli mieszkacie za granicą. Jeśli chodzi o sąd, do którego należałoby taki pozew skierować – najlepszą opcją będzie wybranie się do sądu w mieście, z którego wygodnie będzie Ci przemieszczać się do aktualnego miejsca zamieszkania. Sąd ten powinien skierować wniosek do Sądu Najwyższego, który rozpatrzy sprawę.

Artykuł został stworzony we współpracy z kancelarią adwokacką „Wieniawska Adwokaci”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here