Czy mamy się czego obawiać – czy ceny energii wzrosną?

0
1621

Ostatnie miesiące to czas, w którym co chwila przypomina się nam o tym, że istnieje możliwość, iż niedługo czekają nas podwyżki cen energii. Z jednej strony słyszymy uspokajające wypowiedzi polityków partii rządzącej, z drugiej swoją opinią dzielą się eksperci. Zazwyczaj te wypowiedzi się wykluczają, a co najmniej nie pokrywają w pełni. Jak wygląda obecnie sytuacja? Gdzie sprawdzać informacje dotyczące energetyki w Polsce? Czy da się jakoś uniknąć podwyżek?

Od czego się wszystko zaczęło?

Cały chaos wokół tematu wzrostu cen energii rozpoczął się w grudniu 2018 roku, gdy Partia rządząca (PiS) chciało w sposób nierynkowy zatrzymać ceny prądu, w późniejszym okresie zastrzeżenia we wprowadzaniu tych zmian zgłosiła Komisja Europejska Według europejskiego prawa ceny energii dla firm i instytucji powinny być regulowane przez rynek. Rząd Polski, przerażony wizją znacznych podwyżek postanowił zamrozić ceny prądu na 2019. Aby zrekompensować straty dla sprzedawców prądu, plan przewidywał wypłacanie im rekompensat. Ale do dnia dzisiejszego nie ma stosownych rozporządzeń wykonawczych, przez co sprzedawcy energii ponoszą ogromne straty. To wszystko spowodowało olbrzymi chaos. Szczególnie, że nie każda branża działa na tych samych zasadach. Np. rolnicy korzystają z innych ulg. Dlatego na pytanie, czy ceny energii wzrosną, wciąż nie znamy do końca pewnej odpowiedzi.

Co to wszystko oznacza dla gospodarstw domowych?

Nie ma sensu się oszukiwać – jeśli ceny prądu zostaną podwyższone dla przedsiębiorców, ostatecznie wzrosną także dla nas. Póki co największe problemy czekają jednak konsumentów: przedsiębiorców oraz samorządowców. Bydgoszcz musiała niedawno ogłosić przetarg na sprzedawcę prądu. Z powodu zamieszania i obecnej sytuacji szacuje się, że stolica Kujawsko-pomorskiego będzie zmuszona wydać o 77 milionów więcej na energię. Efekt jest zatem dość prosty do przewidzenia: nawet jeśli ceny energii nie wzrosną dla gospodarstw domowych to pośrednio i tak czekają nas wydatki.

Skąd czerpać wiadomości dotyczące tego, czy ceny energii wzrosną?

Ponieważ każda strona mówi co innego – rząd, Komisja Europejska oraz specjaliści, warto śledzić wszelkie źródła informacji. Niestety nie istnieje jeden jedyny prawdziwy portal, na którym znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Jednak jeśli trzymamy rękę na pulsie i potrafimy myśleć krytycznie, a także obserwować zachodzące zmiany, to najprawdopodobniej będziemy wiedzieli, że coś się dzieje.

Czy jesteśmy w stanie uniknąć wzrostu cen energii?

Po części jest to możliwe. Ale nie ma możliwości, żeby doszło do tego w stu procentach. Nie unikniemy wzrostu podyktowanego “dużą” polityką. Możemy jednak ustrzec się choć częściowo i postarać się, by zaoszczędzić jak najwięcej teraz, gdy jest to jeszcze możliwe. W tym celu warto przyjrzeć się temu, czy nie opłaci się nam zmiana dostawcy energii. Przyzwyczajeni do jednego, nie sprawdzamy ofert konkurencji. A to błąd. Może się okazać, że omija nas sporo możliwości. Zatem nawet jeśli nie mamy pewności co do tego, czy ceny energii wzrosną, to jednak zabezpieczymy się przed nimi choć trochę.

Jak wybrać nowego dostawcę energii?

Poza przeszukiwaniem ofert jedna po drugiej, możemy też skorzystać z porównywarki cen. To narzędzie jest o tyle wygodne, że pozwala nam oszczędzać sporo czasu. Zamiast żmudnego, ręcznego przeszukiwania, załatwiamy wszystko kilkoma kliknięciami. Jedną z najlepszych porównywarek znajdziemy na optimalenergy.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here