Czy warto brać kredyt hipoteczny?

0
1298

Popularność kredytów hipotecznych w miarę upływu lat nie spada, a wręcz przeciwnie – ciągle rośnie. Wiąże się to z faktem, że stosunkowo niewielką ilość osób stać na zakup własnego domu lub mieszkania za gotówkę. Zaś alternatywy, takie jak wynajem czy mieszkanie u rodziców, wydają się często mało atrakcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zobowiązanie bardzo długoterminowe, a przy tym kosztowne. Wobec tego czy warto brać kredyt hipoteczny?

Czy kredyt hipoteczny musi być drogi?

Wątpliwość w zakresie tego, czy warto brać kredyt hipoteczny, może wywoływać jego typowy średni koszt. Faktycznie, z racji na długi okres spłaty, odsetki od kredytu hipotecznego potrafią przerazić, a do tego trzeba doliczyć jeszcze inne koszty, takie jak:

  • prowizja za udzielenie kredytu
  • opłata przygotowawcza
  • ubezpieczenie kredytu.

Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że koszt kredytu hipotecznego możemy dość znacznie zredukować, o ile podejmiemy odpowiednie kroki. W ten sposób możemy oszczędzić dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych. Kredyt hipoteczny nigdy nie będzie z oczywistych względów tani, ale wcale nie musi on też być taki drogi, jak mogłoby się wydawać.

Przede wszystkim warto wiedzieć, co wpływa na oprocentowanie kredytu, które z kolei wpływa na wysokość odsetek. Wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego zależna jest od:

  • zmiennej stopy procentowej WIBOR
  • marży banku.

Stopę procentową WIBOR ustala Bank Centralny, a nie nasz kredytodawca, więc choćby chciał, nie będzie mógł jej dla nas obniżyć. Trzeba jednak podkreślić, że i tak jest ona obecnie dość niska w porównaniu z tym, ile wynosiła jeszcze kilkanaście lat temu.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku marży banku, czyli de facto tej części kredytu hipotecznego, która stanowi dla banku największy zarobek. To bank ją ustala, co daje nam spore pole do negocjacji, zwłaszcza, jeśli jesteśmy potencjalnie atrakcyjnym dla banku klientem (na przykład mamy wysoką zdolność kredytową).

Nie zawsze uda się nam cokolwiek osiągnąć w tym względzie, ale warto spróbować, zwłaszcza, że jakiekolwiek obniżenie marży równać się będzie odczuwalnej obniżce całkowitego kosztu kredytu.

Jednak nie każdy ma wiedzę, doświadczenie czy odwagę, aby negocjować z bankiem jak najlepsze warunki. Nie ma w tym nic złego ani wstydliwego – oznacza to po prostu, że najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku będzie skontaktowanie się z Habza Finanse, cenionym pośrednikiem kredytowym. Dzięki temu uzyskamy wsparcie ekspertów, którzy będą w stanie pozyskać dla nas tak korzystny kredyt, jak to tylko możliwe.

Kredyt hipoteczny nie musi być na 35 lat

Wiele kredytobiorców decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na najdłuższy możliwy czas, czyli na 35 lat. W ten sposób obniżymy maksymalnie ratę kredytu, ale także mocno zwiększymy jego całkowity koszt.

Jeśli idea kredytu hipotecznego nas odrzuca, ponieważ nie chcemy przepłacać bądź obawiamy się związać z bankiem na tak długi okres, warto zastanowić się nad kredytem o krótszym okresie spłaty.

Nawet pozornie niewielka redukcja okresu kredytowania, z 35 na 30 lat, zrobi dużą różnicę w koszcie kredytu. Jeśli stać nas na wyższe raty, dobrym pomysłem może być kredyt hipoteczny na lat 25 czy nawet 20.

Kredyt czy wynajem – co się bardziej opłaca?

Jak wspomniano na początku, pewną alternatywą dla kredytu hipotecznego jest wynajem domu lub mieszkania. Jednak czy rzeczywiście jest to opłacalne rozwiązanie? Niekoniecznie, biorąc pod uwagę, jak wysokie są obecnie ceny wynajmu nieruchomości, zwłaszcza w dużych miastach.

Może się okazać, że rata kredytu byłaby równa bądź nawet mniejsza kosztom wynajmu, a podczas gdy wynajmując mieszkanie pieniądze te idą „w eter”, a bardziej konkretnie do portfela właściciela, w przypadku kredytu hipotecznego jesteśmy „na swoim”. Można kilkadziesiąt lat wynajmować to samo mieszkanie lub kilka różnych mieszkań i w konsekwencji nic z tego nie mieć, a można w tym czasie stać się właścicielem nieruchomości.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup nieruchomości na kredyt, a później wynajęcie jej komuś tak, aby koszt wynajmu pokrywał ratę kredytu. W ten sposób nasz kredyt będzie sam się spłacał, a my nie będziemy musieli ponosić z tego tytułu żadnych wydatków.

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

W tym miejscu warto podsumować wszystkie zgromadzone powyżej informacje. Kredyt hipoteczny nie musi wcale być tak drogi, jak się obawiamy, zwłaszcza, jeśli wynegocjuje go dla nas dobry pośrednik kredytowy, którego znaleźć można tutaj: https://habzafinanse.com.pl/. Jest to też w większości przypadków bardziej korzystna finansowo opcja niż wynajem.

Kredyt hipoteczny nie jest rozwiązaniem dla każdego – nie sprawdzi się do końca na przykład u osób, które są wolnymi strzelcami i nie chcą zapuścić korzeni w jednym miejscu, a lubią się stale przemieszczać. Jednak nie bez powodu cieszy się on taką popularnością, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Wbrew pozorom w wielu przypadkach naprawdę warto go brać, zwłaszcza, jeśli stanowi naszą jedyną szansę na własne mieszkanie bądź dom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here