Czym jest skład celny i magazyn czasowego składowania

Każdego dnia do naszego kraju napływają dosłownie tysiące różnych towarów spoza Unii Europejskiej. Ich głównym miejscem pochodzenia jest rzecz jasna Azja, ale oczywiście nie tylko. Czasami towary sprowadzane są po to, aby sprzedawać je na innych rynkach, a nie stricte w Polsce. W wielu różnych przypadkach można przechowywać je w miejscu jakim jest skład celny. Czym jest skład celny oraz w jaki sposób różni się od magazynu czasowego składowania? Kiedy warto z nich skorzystać oraz dla kogo są przeznaczone? Poniżej garść przydatnych informacji dla zainteresowanych przedsiębiorców?

Czym jest skład celny oraz jaką pełni rolę

Skład celny jest miejscem, w którym przechowuje się towary pochodzące z importu spoza obszaru celnego UE. W praktyce oznacza to miejsce składowania towarów importowanych chociażby z krajów azjatyckich lub Stanów Zjednoczonych. Taki skład znajduje się pod ścisłym nadzorem Urzędu Celnego, aby zatem prowadzić skład należy uzyskać taką zgodę ze strony naczelnika odpowiedniego Urzędu Celnego. Po co korzystać ze składu? Przedsiębiorcy znający tę opcję, mogą między innymi zawieszać płatność podatków w odniesieniu do towarów spoza Unii Europejskiej, które przeznaczone są do obrotu w państwach Unii. To również bardzo ważne ogniwo w przypadku gdy przedsiębiorca sprowadza towary spoza Unii Europejskiej, które następnie będą podlegały dalszemu wywozowi. Jeżeli zatem towary są wywożone z Polski do innych krajów, nie ma potrzeby uiszczenia należności celnych. Wszystko musi być jednak odpowiednio zabezpieczone w miejscu takim jak właśnie skład celny. Warto zaznaczyć, że wyróżniane są dwa rodzaje składów celnych: prywatne oraz publiczne.

Czym jest magazyn czasowego składowania

Inną opcją na czasowe przechowywanie towarów importowanych z poza granic UE jest tak zwany magazyn czasowego składowania, który czasem bywa nazywany również magazynem celnym. Towary mogą być w nim przechowywane nie dłużej niż przez okres 90 dni od czasu wprowadzenia w obszar celny Unii Europejskiej. W takim magazynie muszą panować odpowiednie warunki pozwalające na prawidłowe przechowywanie towarów. W magazynie czasowego składowania towary przechowuje się wtedy gdy z jakichś powodów musi dojść do przesunięcia odprawy celnej na dalszy termin. Powodem może być na przykład brak odpowiednich dokumentów pozwalających na dokonanie odprawy. Gdzie znaleźć magazyn składowania czasowego? Magazyny czasowego składowania często prowadzone są przez firmy związane ze spedycją lub usługami celnymi. Przechowywanie towaru w takim magazynie łączy się z ponoszeniem odpowiednich kosztów za ich składowanie. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie własnego magazynu czasowego składowania (prywatnego), mogą też korzystać z tych dostępnych na rynku (publicznych). 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here