Finansowanie mieszkania

Obecnie na rynku mieszkaniowym możemy zaobserwować bardzo duży wzrost cen nieruchomości. Cena metra kwadratowego mieszkania często przekracza nawet pięć tysięcy złotych, w centrach dużych miast cena dochodzi do dziesięciu tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jest to sytuacja, w której często po prostu nie stać ludzi na własne mieszkanie. Z drugiej strony presja społeczna wymaga, aby posiadać własną nieruchomość. Mieszkanie w wynajmowanym mieszkaniu jest postrzegane raczej negatywnie, jako bezsensowne wydawanie dużej gotówki, z czego korzyść ma jedynie właściciel nieruchomości. Rozważmy te dwie sytuacje.

Rzeczywiście posiadanie własnego mieszkania to bardzo duży komfort, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. We własnym mieszkaniu możemy sami dowolnie decydować o jego kształcie, wyglądzie i układzie pomieszczeń. Możemy bez problemu zmienić meble czy kupić nowy sprzęt do kuchni. Jeśli przestanie podobać nam się kolor ścian to możemy po prostu kupić farby i pomalować wnętrza na inny kolor. Mało tego, możemy nawet pokusić się na generalny remont i całkowicie zmienić układ wnętrz. Oczywiście takie zmiany są niemożliwe w wynajmowanym mieszkaniu. Przede wszystkim najczęściej nawet nie bierzemy pod uwagę opcji zainwestowania dużej ilości gotówki w mieszkanie, którego nie jesteśmy właścicielem. Nie wiemy przecież czy za kilka miesięcy nie będziemy zmuszeni opuścić mieszkania ponieważ na przykład zmieni nam się sytuacja życiowa lub właściciel mieszkania zdecyduje się zerwać umowę, do czego ma pełne prawo. Doszłoby wtedy do sytuacji, w której ledwo co wydaliśmy na przykład piętnaście tysięcy złotych na nowe meble kuchenne, a już po niedługim czasie musimy przeprowadzić się do mieszkania o dużo gorszym standardzie. W tej sytuacji jesteśmy stratni bardzo dużą ilość pieniędzy. Druga kwestia to oczywisty fakt, że nie możemy dowolnie dysponować wynajmowanym mieszkaniem. Często w umowie jest zapis, że nawet najmniejsza ingerencja w wygląd mieszkania musi być potwierdzona pisemnie przez wynajmującego. Nie liczmy na to, że właściciel podejdzie entuzjastycznie do naszego pomysłu na całkowite przemalowanie mieszkania. Na pewno uzna to za ryzykowne i niepotrzebne. Z praktyki wiadomo, że właściciele nie życzą sobie nawet wbijania gwoździ w ściany, więc powieszenie chociażby małego obrazka lub zdjęcia z wakacji, może być problemem. Z innej strony, standardem jest, że właściciel mieszkania odpowiada za usunięcie awarii i usterek. Tak więc jeśli zepsuje się pralka lub szafka to nie musimy ponosić kosztów naprawy, powinny być one pokryte przez wynajmującego. W przypadku własnego mieszkania to oczywiście my sami musimy pokryć koszty naprawy, które często mogą być bardzo wysokie ponieważ obecny sprzęt AGD czy RTV potrafi być bardzo awaryjny. Koszt wymiany lodówki czy telewizora to nawet kilka tysięcy złotych. Może to być na przykład dwukrotność lub trzykrotność czynszu płatnego dla właściciela wynajmowanego mieszkania.

Jeśli chodzi o korzystanie z wynajmowanego mieszkania to należy wspomnieć przede wszystkim o wygodzie związanej z elastycznością i niezależnością. Z łatwością możemy zmienić miejsce zamieszkania o kilka lub kilkaset kilometrów. W ciągu kilku dni możemy podjąć decyzję o tym, że chcemy mieszkać na drugim końcu Polski. Musimy wtedy po prostu wypowiedzieć umowę dotychczasowego najmu i w ciągu kilku godzin możemy znaleźć w internecie odpowiednią nieruchomość w interesującym nas miejscu. Posiadanie własnego mieszkania zazwyczaj przywiązuje nas do jednego miejsca ponieważ zmiana miejsca zamieszkania w takich okolicznościach wymaga dużo zachodu i formalności, często również pochłania bardzo dużo pieniędzy. Nie możemy ot tak wyprowadzić się z naszego mieszkania i z łatwością zamieszkać w innym miejscu. Taki proces zajmuje dużo czasu, nawet kilka miesięcy. Wynajmowanie mieszkania daje dużo niezależności. Jeśli coś przestanie nam się podobać w zamieszkiwanym mieszkaniu to możemy negocjować z właścicielem zmianę warunków. Mamy w tym momencie dużą kartę przetargową ponieważ jeśli nie zgodzi się na zmianę umowy to możemy po prostu się wyprowadzić. W przypadku własnego mieszkania, nie możemy praktycznie nic zrobić jeśli na przykład trafimy na sąsiadów, którzy nie przestrzegają przepisów porządkowych. Wzywanie policji często jest bezskuteczne. Z czasem przychodzą myśli, że najchętniej po prostu byśmy się wyprowadzili, ale nie możemy ponieważ mieszkanie jest wykupione na własność i zmiana miejsca zamieszkania jest bardzo trudna.

Zakup mieszkania na własność oczywiście wiąże się najczęściej z wzięciem na siebie dużego zobowiązania w postaci kredytu. Jeśli chodzi o nieruchomości to najpopularniejszą formą jest kredyt pod zastaw nieruchomości. Taka forma oferuje niskie odsetki i prowizje oraz długi czas spłaty, który jest dopasowany do naszej sytuacji finansowej. Często jest to co prawda nawet trzydzieści lat ciągłej spłaty, ale rata wynosi wtedy stosunkowo niewiele, na przykład kilkaset złotych. Jest to duża mniejsza kwota niż cena wynajmu mieszkania, a jednak można się cieszyć prawem własności do nieruchomości. Nie ma jednego najlepszego rozwiązania, trzeba przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here