Gdzie założyć działalność gospodarczą

Zazwyczaj zaczyna się od… frustracji. Zaczynamy być źli na dotychczasową pracę, na swojego szefa, na współpracowników. Widzimy, że w firmie coś idzie nie tak, uważamy, że według nas szef prowadzi ją w nieodpowiedni sposób, a nie mamy możliwości aby na niego wpłynąć. Często słyszymy, jak inni podpowiadają, choć zwykle złośliwie „jak ci nie pasuje to załóż sobie własną firmę”. Wiesz, że mają rację, a jednocześnie z gruntu odrzucasz myśli o swojej własnej działalności. Uważasz, że się do tego nie nadajesz, że nie jesteś typem przywódcy (choć oczywiście kilka rzeczy z pewnością zrobiłbyś inaczej, czyli lepiej, niż twój szef). Jednak im częściej słyszysz sugestie o własnej firmie, tym bardziej zaczynasz się zastanawiać, czy może rzeczywiście nie miałoby to większego sensu niż męczenie się w dotychczasowej pracy. Oczywiście nie planujesz założyć działalności o identycznym profilu, co Twoja dotychczasowa praca, lecz bardziej się rozwinąć w swoim własnym kierunku, wykreować coś, czego do tej pory nie było. Stworzyć nową jakość! Takie marzenia są bardzo motywujące i często to właśnie one popychają nas do otworzenia swojej firmy, a tym samym – do osiągnięcia sukcesu.

Gdy zaczynamy myśleć o założeniu firmy, nie od razu rodzi nam się gotowy biznesplan. Najpierw myślimy o przeszkodach – o tych wszystkich wymówkach, które dotychczas sprawiały, że odpychaliśmy myśl o byciu przedsiębiorcą na dalszy plan. Brak pieniędzy na start, brak konkretnego pomysłu, brak wspólników, długi w banku, brak stałego miejsca zameldowania, i wiele innych. Każdy z tych problemów dotyczy czegoś innego, i każdy należy rozważyć osobno, zastanawiają się, czy da się go jakoś obejść, lub założyć firmę pomimo tych trudności. Kiedy tak zaczynasz analizować, okazuje się, że pieniądze na rozruch można zdobyć nawet pomimo długów w banku, początkowe opłaty nie są tak wysokie, a brak stałego meldunku nie jest przeciwwskazaniem do posiadania firmy. W głowie zaczyna więc kiełkować plan, który zakłada zorganizowanie kapitału, być może przekonanie kogoś, by ów kapitał wyłożył, napisanie biznesplanu, zorientowanie się, w którym miejscu świata ten biznes byłby najbardziej dochodowy. Zaczynamy tworzyć listę rzeczy, które są nam niezbędne, by zacząć oferować jakieś produkty lub usługi, a które mogą poczekać na doinwestowanie przy najbliższym zastrzyku gotówki. Sprawdzamy, z jakich ulg podatkowych możemy skorzystać, i tym samym przekonujemy się dokładnie – jakiej kwoty potrzebujemy na start, ile pieniędzy będziemy potrzebować co miesiąc na utrzymanie firmy, i jakie obroty musimy osiągnąć, by wyjść na zero i zacząć zarabiać. Potem możemy zacząć opracowywać strategię firmy – reklamę, opracować target, możliwości zwiększania przychodów. Teraz wystarczy to wszystko zalegalizować i określić – formalnie, na papierze.

Gdzie założyć działalność gospodarczą? Na początek konieczne jest złożenie wniosku CEIDG-1 w najbliższym Urzędzie Miasta lub Gminy. Ten wniosek pozwoli zarejestrować naszą firmę jako nowe przedsiębiorstwo, nadać nam numer REGON i oficjalnie zaistnieć. Do złożenia tego wniosku będziemy potrzebowali podstawowych informacji na temat tego, gdzie będzie działała firma, pod jakim adresem, jak będzie się rozliczała z podatków, kogo będzie zatrudniała, w jakiej branży będzie działać, i tym podobne podstawowe informacje. Po złożeniu tego wniosku, należy udać się do ZUS w celu zadeklarowania chęci opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Działalność gospodarczą możemy założyć w dowolnym miejscu w Polsce, a nawet na świecie – jednak przy spełnieniu odrobinkę innych procedur formalnych. Nie musimy nawet mieć zameldowania tymczasowego w mieście, w którym planujemy otworzyć działalność. Bardzo ważne jest jednak przy składaniu wniosku, aby miejscem sprawowania działalności gospodarczej był adres lokalu, do którego mamy tytuł prawny. Dlatego też, zanim zaczniemy składać jakiekolwiek wnioski, musimy mieć przygotowaną wstępną koncepcję – podpisaną umowę z najemcą lokalu, nawet gdy w tym lokalu są tylko puste ściany. Zakładając, że chcemy otworzyć na przykład sieć kilku sklepów, musimy podać jeden adres jako główną siedzibę firmy. Nie musi to być nawet adres któregoś ze sklepów, a na przykład nasze własne mieszkanie, w którym przechowujemy dokumentację firmową. Ważne jest jednak, aby zaznaczyć odpowiednie adresy w odpowiednich miejscach na wniosku CEIDG. Na adres siedziby firmy będą spływały wszelkie dokumenty dotyczące działalności. Nie może to być zatem adres fikcyjny. Można natomiast wystartować jako młody przedsiębiorca z ramienia inkubatorów przedsiębiorczości, które użyczają swojej osobowości prawnej, a także i adresu młodym osobom, które dopiero próbują swoich sił w prowadzeniu działalności. Warto się zastanowić, czy takie ominięcie niektórych formalności nie byłoby dla nas lepszym wyjściem niż branie wszystkiego na siebie. Zasadniczo, miejsce prowadzenia działalności jest kluczowe w przypadku jej zakładania, dlatego to od jego ustalenia należy rozpocząć wszelkie kroki związane z założeniem firmy, tuż po opracowaniu planu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here