Jakie studia wybrać?

Zbliża się czas matur, a jednocześnie okres wyboru dalszej ścieżki edukacji przez absolwentów liceów oraz techników. Decyzja zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych: do wyboru jest mnóstwo kierunków, rodzina i znajomi mają różne podejście do tego, po jakich kierunkach znajdzie się dobrą pracę, a do tego często sami nie wiemy do końca, kim chcemy być. W tym miejscu postaram się doradzić,studia jakie wybrać, po jakich kierunkach zarabia się najwięcej, a po jakich najmniej oraz co zrobić, aby być zadowolonym ze swojego wyboru. Zapraszam do dalszego czytania.

Na początek wyjaśnijmy sobie, czym zdecydowanie NIE WARTO kierować się przy wyborze studiów. Do takich czynników należy:
– opinia rodziny: nie zrozumcie tego źle, jeśli wasi rodzice, rodzeństwo czy dziadkowie dzielą się z wami swoim doświadczeniem oraz chcą wam doradzić, to wspaniale. Pamiętajcie jednak, że to wasze życie i ostateczna decyzja należy do was. Zdarzają się rodziny, w których rodzice są np. lekarzami i bardzo chcą, aby dziecko również zostało lekarzem. Tymczasem ono może mieć zupełnie inne talenty i predyspozycje, a przede wszystkim chęci.
– wybory dokonywane przez znajomych: fajnie jest uczyć się ze swoimi kolegami, pamiętaj jednak, że nie ma sensu iść na kierunek, który ciebie nie interesuje, aby więcej czasu spędzać ze znajomymi. Poza tym czasem uczenie się na różnych uczelniach będzie korzystne – nauka nie będzie mieszana ze spotkaniami towarzyskimi, i jedne oraz drugie sytuacje będą efektywniejsze.
– stereotypy: „Dla humanistów nie ma pracy”, „policja już nie ma takich przywilejów jak kiedyś”, „najważniejsze to fach w ręku”. Czasem kierując się stereotypami dany rocznik oblega pewien typ kierunków, a po zakończeniu edukacji okazuje się, że uczelnie naprodukowały tylu absolwentów, że ludzie z tym wykształceniem wcale nie są już tak świetnie opłacani. Poza tym pamiętaj, że jeśli coś cię nie interesuje, to nie będziesz się tym zajmował więcej czasu, zgłębiał wiedzę na własną rękę, nie będziesz najlepszy w tym, co robisz. Może faktycznie prawnik zarabia więcej niż prezenter radiowy, ale bardzo możliwe, że osiągniesz większy sukces, będąc najlepszym prezenterem, niż przeciętnym prawnikiem.

Czym w takim razie warto kierować się, wybierając studia?
– swoimi własnymi preferencjami: czasem zwyczajnie czujesz, że coś cię interesuje, chciałbyś pracować w jakimś zawodzie.
– predyspozycjami: w internecie są dostępne liczne testy na osobowość, rodzaje inteligencji. Możesz dowiedzieć się z nich m.in., w jakim środowisku pracy czułbyś się dobrze, do czego masz wrodzone predyspozycje. Nie chodzi tu tylko o podział na humanistów i ścisłowców, niektórzy mają np. inteligencję społeczną, artystyczną czy techniczną. Być może mimo że jesteś niesamowicie inteligentny, studia i praca w zawodzie XYZ nie jest dla ciebie odpowiednia, bo mimo że dasz sobie radę z obowiązkami, będziesz się bardzo źle czuł w danym środowisku.
– opiniami innych studentów o uczelni, rankingami: każdy ma inne zdanie na jakiś temat, więc nie jest to decydujący czynnik. Niemniej nie zaszkodzi sprawdzić, jakie nastroje panują wśród studentów uczelni, na którą chcemy iść, oraz jak wypada ona w rankingach. Możemy też udać się na dni otwarte danej uczelni, porozmawiać z wykładowcami.

Po jakich kierunkach studiów zarabia się najwięcej? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo zarobki zależą od rodzaju stanowiska, doświadczenia pracownika, jego pozostałych kompetencji, wielkości miasta, w którym został zatrudniony. Uśredniając jednak oraz uogólniając, zazwyczaj największymi zarobkami cieszą się absolwenci studiów związanych z informatyką, elektroniką, telekomunikacją, automatyką, robotyką, kosmonautyką, lotnictwem, farmacją, zarządzaniem i marketingiem, elektrotechniką, inżynierią biomedyczną oraz matematyką.

Po jakich studiach zarabia się najmniej? To również ciężko jednoznacznie ocenić,niektórzy pracują na dwa etaty, dorabiają sobie Ze statystyk wynika jednak, że najgorzej są opłacani absolwenci administracji, kosmetologii, geografii, wychowania fizycznego, pedagogiki, biologii, historii oraz fizjoterapii. Te kierunki warto więc sobie odpuścić, chyba że masz dobry pomysł na siebie, któraś z tych dziedzin naprawdę cię kręci. W takich przypadkach musisz sam ocenić, czy warto zaryzykować i walczyć o swoje marzenia.

Często zastanawiamy się, czy lepsze są uczelnie państwowe i prywatne. To zależy od konkretnych przykładów. Są uczelnie państwowe lepsze i gorsze. Podobnie te prywatne: są takie, które brylują w rankingach, a są takie, które niemalże nie mają wymagań i progów punktowych, wystarczy im czesne od potencjalnego studenta. Poziom nauczania w takich placówkach bywa bardzo niski.

Ważnym czynnikiem przy wyborze studiów jest odległość od miejsca zamieszkania. Zazwyczaj im bliżej jest uczelnia, tym lepiej, choć niektórzy mają dokładnie odwrotne zdanie, argumentując, że jeśli wybierzemy studia daleko od miejsca zamieszkania to będziemy musieli się przeprowadzić i w ten sposób nauczymy się odpowiedzialności i dorosłego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here