Jakie studia wybrać?

Na jakie studia warto się wybrać? W pewnym momencie życia każda młoda osoba zadaje sobie to kluczowe i ważne pytanie. Od jego odpowiedzi może przecież zależeć jej przyszłość. Istnieje wiele takich przypadków, w których ludzie udali się na zły, kompletnie nieinteresujący ich kierunek studiów, a później musieli tracić czas na przebranżawianie się lub podejmowali się prac, które w żadnej mierze ich nie satysfakcjonowały i nie zadowalały. Kończyli w supermarketach, kioskach i na stacjach benzynowych, nic nie mając z tych wszystkich lat poświęconych na żmudną i trudną edukację. Jakie wybrać studia, by później tego nie żałować? Nigdy nie będzie jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Obecnie zresztą już ludzie w bardzo młodym wieku mają jasno sprecyzowany swój plan na życie. Wiedzą doskonale, co chcą robić i jak chcą żyć za kilka czy nawet kilkanaście lat. Ustalają tylko wszystkie te kroki, które pozwalają im na dotarcie do upragnionego rezultatu, czyli przede wszystkim osiągnięcie sukcesu zawodowego. A co ma zrobić ten młody człowiek, który nie wie nawet, kim jest? Który nie ma żadnych specjalnych zainteresować i z każdej strony jest namawiany do studiowania zupełnie innych kierunków? Teoretycznie mógłby on zastanowić się nad tym, czego za żadne skarby świata nie chciałby robić, ale wybieranie kierunku studiów drogą eliminacji nie jest najlepszym i najprostszym rozwiązaniem. Obecnie uczelnie oferują swoim przyszłym kandydatom tak wiele ciekawych dróg edukacji, że gdyby ktokolwiek chciał się z nimi wszystkimi zapoznać, straciłby przynajmniej kilka tygodni swojego życia. Czy jest zatem prostsza metoda na wybranie dla siebie idealnego kierunku? Oczywiście tak!

Kwestii wyboru studiów nie należy traktować jak najważniejszej sprawy w życiu. A niestety większość osób tak właśnie do niej podchodzi. Nastolatkowi wydaje się, że jeśli teraz podejmie on złą niewłaściwą decyzję, później nie będzie już mógł jej zmienić i zostanie skazany na kilkuletnią naukę na uczelni, z której nic wartościowego nie wyciągnie. Trudno natomiast oczekiwać od młodej osoby sprecyzowanych planów na przyszłość. Zazwyczaj kreują się one dopiero w wieku dwudziestu kilku lat. W szkole ogólnokształcącej człowiek wciąż jeszcze wszystkiego się uczy. Zupełnie przypadkiem odkrywa kolejne dziedziny i zaczyna się nimi interesować, ale zanim przekona się, czy to one są jego prawdziwymi pasjami, musi minąć jeszcze trochę czasu. Nie powinno się więc wywierać na tych młodych osobach zbyt dużej presji. Kierunek studiów zawsze można zmienić – i to nawet po roku czy dwóch latach edukacji. A jeśli już po zdobyciu wyższego wykształcenia człowiek odnajdzie swoje prawdziwe powołanie, taki dyplom i tak pomoże mu pójść w nowym kierunku – umożliwi zapisanie się na studia podyplomowe, które są krótsze od tych dziennych i zaocznych. W życiu na każdym etapie wszystko można jeszcze zmienić. Nie jest więc powiedziane, że po zapisaniu się na wybrane studia koniecznie trzeba się na nich uczyć i je pomyślnie ukończyć.

A jakie wybrać studia, chcąc wybrać się na nie tuż po ukończeniu szkoły ogólnokształcącej i tuż po przejściu przez wszystkie egzaminy maturalne? Na tym etapie życia nie jest to sprawa prosta. Jak już zresztą wspomnieliśmy, młody człowiek ma jeszcze niską świadomość swoich umiejętności i pasji. Niby wie przecież, czym lubi się zajmować w wolnym czasie, ale niekoniecznie wybór studiów związanych z hobby byłby dla niego dobrym wyjściem. Jest więc kompletnie zielony i zazwyczaj rusza za tłumem, udając się na te studia, na które zapisują się jego koledzy ze szkoły. Naśladuje po prostu innych ludzi. Sądzi, że skoro większość próbuje teraz dostać się na studia architektoniczne, to one muszą być najlepszym pomysłem. A przecież nie każdy ma wysokie zdolności do wykonywania prac typowo kreatywnych. Nie każdy też dobrze odnajdzie się na zajęciach związanych z rysowaniem, budownictwem czy chociażby samą matematyką – której na studiach architektonicznych nie brakuje. Należy więc koniecznie unikać tego całkowitego podążania za tłumem. Oryginalne pomysły zawsze są w cenie – liczą się także na rynku pracy i w świecie biznesu.

Wybór studiów jest zatem kwestią indywidualną. Szukając dla siebie tego odpowiedniego i najlepszego kierunku, należy trzymać się jednej zasady – nie oglądać się wokół siebie i nie zwracać uwagi na to, co mówią inni ludzie. Tutaj negatywny wpływ na młodego człowieka mogą mieć przede wszystkim jego rodzice. Zależy im przecież, aby ich dziecko było wykształcone. Najczęściej jeśli to oni sami nie prowadzą udanego życia zawodowego, nakładają na swoją pociechę coraz to większe wymagania i przekonują ją do wybrania się na studia medyczne lub architektoniczne, mimo iż ona sama o wiele lepiej czuje się w dziedzinach typowo artystycznych. Dochodzi wtedy do kłótni i awantur, a młody człowiek, nie chcą przeciwstawiać się swoim rodzicom, ostatecznie się z nimi zgadza i idzie tam, gdzie oni go wysyłają. W takich sytuacjach trzeba jednak postawić na swoim. Każdy jest kowalem własnego losu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here