Najbardziej i najmniej stresujące zawody

Przeprowadzono wywiad z ludźmi, którzy pracowali w różnych branżach. Wzięto pod uwagę ich temperament, wykształcenie, zarobki, staż pracy, miejsce pracy, odległość od miejsca zamieszkania oraz wiek i płeć. Na podstawie tych danych stworzono najbardziej stresujące zajęcia i te najmniej stresujące.
Zajęcia najbardziej stresujące
Miejsce dziesiąte – Telemarketer. Nie trudno się domyślić, co takiego jest stresującego w pracy przy telefonie. Praca polega na tym, aby przez bite osiem godzin wykonywać telefony do osób prywatnych i oferować im swoje produkty lub usługi. Zarobki są poniżej średniej krajowej, pracownik musi wyrobić premię zależną od ilości sprzedanych usług oraz od długości trwania pojedynczego telefonu. Rozmowy, które trwają krócej niż dwadzieścia sekund nie są brane pod uwagę w wyliczaniu premii i prowizji. Najbardziej stresującym czynnikiem w tym zajęciu jest agresja ludzi, z którymi próbujemy się skontaktować. Czasem to zwykłe rzucenie słuchawką, a czasem to krzyki i wyzwiska.
Miejsce dziewiąte – Kierowca ciężarówki. Praca, którą wykonują mężczyźni, głównie po czterdziestym roku życia. Zarobki są spore, ale praca jest bardzo męcząca. Kierowca narażony jest na wypadek drogowy, a także bardzo dużo czasu spędza w trasie, niekiedy musi nocować poza domem, a czasem nie ma go tydzień.
Miejsce ósme – Kierowca taksówki. Praca jest dla głównie dla mężczyzn, wykonują ją raczej starsi panowie. Stresujący bywa fakt, że w każdym momencie zarobek może zostać zabrany przez kierowcę Ubera. Zdarzają się dni, że taksówkarz nie zarobi nic albo niewiele. Niektórzy klienci są denerwujący i agresywni. Nierzadko są pod wpływem alkoholu.
Miejsce siódme – Nauczyciel. Praca nauczyciela jest bardzo stresująca, aż dziw bierze, że znajduje się tylko na siódmym miejscu. Nauczyciele muszą użerać się z różnymi dziećmi oraz z ich rodzicami. A ci nierzadko są gorsi od młodzieży. Nauczyciel pracuje też czasami w domu, mimo, że przysługują mu wakacje oraz ferie, ma naprawdę ciężko. Najgorzej mają nauczyciele w szkołach podstawowych i średnich zawodowych, lepiej nieco ci, którzy uczą w liceach.
Miejsce szóste – Pielęgniarka. Osoba ta pracuje z chorymi ludźmi, musi ich pielęgnować oraz dbać o ich potrzeby. Niektóre zabiegi są nieprzyjemne dla pacjentów, chorzy ludzie mogą być też w różnym stanie psychicznym i fizycznym. Do tej pracy trzeba wiele empatii, jednak trzeba potrafić zostawiać pracę w swojej pracy. Czasami pielęgniarki są obiektem agresji pacjentów oraz ich rodzin, zdarza się też, że lekarze traktują je z góry i trochę protekcjonalnie.
Miejsce piąte – Policjant. Nie trzeba dużo tłumaczyć, dlaczego praca w policji potrafi zniszczyć zdrowie psychiczne. Policjant na interwencjach ryzykuje swoje zdrowie i życie, jest ciągle narażony na stres. Policjanci są często ofiarami nałogów i nerwic.
Miejsce czwarte – Prawnik. Osoba pracujące ze skazanymi, z winnymi oraz z innymi prawnikami stresuje się znacznie bardziej niż policjant. Na prawniku spoczywa presja robienia kariery, często uczestniczy w wyścigu szczurów, a czasem bierze zbyt dużo pracy na swoje barki. Niekiedy sprawy, które prowadzi kłócą się z jego światopoglądem oraz z ideologią. Musi jednak zacisnąć zęby i prowadzić sprawę.
Miejsce trzecie – Lekarz ogólny. Źle wydana diagnoza potrafi zniszczyć karierę doktora. Lekarze są przepracowani oraz przemęczeni, niekiedy mają bardzo dużo dyżurów w ciągu miesiąca i mogą się stresować, że nie pomogą pacjentowi tylko zaszkodzą. Czasami są też narażeni na niebezpieczne patogeny, zarazki, wirusy i bakterie.
Miejsce drugie – Lekarz Chirurg. To doktor, który wykonuje bardzo precyzyjne operacji, jeden jego błąd może kosztować życie ludzkie. Chirurg czasami pracuje przez parę godzin bez przerwy, na stojąco w wielkim skupieniu. To wyczerpuje fizycznie oraz psychicznie. Czasami pracuje tyle, że nie ma czasu na podróże i życie rodzinne.
Miejsce pierwsze – Polityk. Osoba, na której spoczywa dobro całego kraju, wszyscy patrzą mu na ręce, a opozycja chce go wykończyć i czeka na najmniejsze potknięcie. Każde takie potknięcie jest potem przedstawiane w mediach jako największa katastrofa.
Do najmniej stresujących zawodów należy pracownik biura podróży. Praca w biurze podróży do dawanie ludziom szczęścia. To oferowanie im spełnienia marzeń. Biuro podróży wszystkim kojarzy się pozytywnie. Z plażami, basenami, ze słońcem odpoczynkiem. A pani oferująca te wspaniałe wycieczki to uśmiechnięta osoba, pełna pozytywnej energii. Inną bardzo dobrze wpływającą na psychikę pracą jest bycie ogrodnikiem. Kontakt z naturą, sadzenie i pielęgnowanie roślin oraz patrzenie jak rosną. Ogrodnicy to bardzo szczęśliwi i pełni pasji ludzie. Potrafią cały dzień zajmować się ogrodem nucąc pod nosem wesołe melodie. Tak samo zadowoleni są leśnicy. Leśnik większość czasu spędza w lesie, dba o drzewostan oraz o mieszkańców lasu. Sprawdza populację korników oraz saren i dzików. Dużym uznaniem cieszy się też szef kuchni, tworzy kulinarne arcydzieła, które podaje swoim gościom. Nie ma bezpośredniego kontaktu z gośćmi, tylko z gotowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here