Płatność kartą w czasach NFC i nowych technologii płatniczych

W dobie coraz lepszych i szybszych rozwiązań z zakresu płatności elektronicznych, karty płatnicze wykorzystywane są coraz rzadziej. Jakie są zalety nowoczesnych technologii płatniczych i jak wypadają one w porównaniu do zwykłych płatności kartą?

Na czym polega technologia NFC?

Dzięki NFC możliwa jest wymiana danych pomiędzy różnymi urządzeniami mobilnymi. Warunkiem jest jedynie to, aby znajdowały się one od siebie w odległości nie mniejszej niż 20 cm. Jak w praktyce może być to wykorzystane? Możemy np. połączyć ze sobą smartfon ze słuchawką bezprzewodową, co umożliwi słuchanie muzyki bez konieczności używania niewygodnego kabla. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje również możliwość wykorzystania technologii NFC do uiszczenia zapłaty za zakupy – rozwiązanie to coraz częściej zastępuje tradycyjne płatności kartą.

W jaki sposób dokonuje się płatności? Należy zainstalować aplikację służącą do płatności zbliżeniowych oraz dodać do niej swoją kartę np. Mastercard lub VISA. Aby płatność była możliwa, telefon musi być wyposażony w tzw. antenę NFC oraz kartę SIM obsługującą NFC, jednakże nowe modele smartfonów mają to już w standardowym wyposażeniu. Następnie, poprzez połączenie telefonu z naszą kartą płatniczą możemy dokonać zapłaty w sklepie stacjonarnym, przykładając jedynie telefon do czytnika. Przy większej kwocie transakcję należy potwierdzić, wpisując kod do terminalu – tak jak jest to w przypadku płatności zwykłą kartą. Dużym ułatwieniem jest też możliwość przypisania różnych kart połączonych z różnymi rachunkami bankowymi.

Innym nowoczesnym rozwiązaniem jest też skorzystanie z Masterpass. Jest to portfel elektroniczny, do którego przypisane są dane naszej karty, dzięki czemu szybko i bezpiecznie możemy dokonać zakupów bez użycia karty.

Czy warto płacić kartą płatniczą w dobie nowoczesnych rozwiązań?

Opisane powyżej rozwiązania wydają się łatwym i szybkim sposobem, który być może z czasem wyprze nawet tradycyjną płatność kartą. W końcu każdy z nas nosi przy smartfon! Jednak z drugiej strony pojawia się pytanie, czy jest to rozwiązanie bezpieczne. Zwolennicy płatności kartą nie są przekonani do trzymania wszystkich najważniejszych danych i narzędzi płatniczych w jednym miejscu. Priorytetem są tu bezpieczne płatności kartą. Dane użytkowników kart przechowywane są w środowisku spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa tzw. Payment Card Industry Security Standards Council. W razie kradzieży telefonu, tracimy natomiast nie tylko hasła, elektroniczne dokumenty, informacje na nasz temat, ale również… narzędzie płatności! Oczywiście istnieje szereg możliwych środków ostrożności, jednak zawsze pozostaną zwolennicy rozdzielenia od siebie telefonu i portfela. Ponadto dla wielu osób wciąż też wygodnym rozwiązaniem jest płatność kartą przez internet przy robieniu zakupów online czy dokonanie płatności kartą za granicą (wiele banków nie pobiera prowizji, więc często jest to tanie i wygodne rozwiązanie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here