Praca w Niemczech: jakie zawody poszukiwane, gdzie szukać, czy można pracować na czarno?

Czy można znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka?
Osoby, które nie znają ani angielskiego ani niemieckiego często decydują się na wyjazd do Niemiec po to, aby sprzątać lub pracować na budowie. W rzeczywistości powodzenie takiej osoby zależy od tego, jakie ma otoczenie: jeśli w otoczeniu jest Polak, który pomoże w tłumaczeniach, wówczas nie ma problemu. Jednak kłopot rozpoczyna się w sytuacji, gdy pracownik nieznający ani słowa po niemiecku pracuje wśród samych Niemców i musi porozumieć się z nimi w podstawowych sprawach, takich jak urlop, dni wolne, choroba, wynagrodzenie, negocjacje odnośnie przepracowanych godzin. Dodatkowo, w codziennej pracy potrzebna jest znajomość języka po to, aby móc ustalić, co i jak robić. Nawet sprzątanie wymaga znajomości podstaw języka.

Czy warto uczyć się niemieckiego wyjeżdżając do pracy?
Aby nauczyć się języka, nie trzeba być herosem. Nawet osoby, które ukończyły już pięćdziesiąty rok życia są w stanie nauczyć się kilku slow, które pomagają w codziennej komunikacji. Warto znać język wyjeżdżając za granicę nie tylko po to, aby poradzić sobie w pracy, ale również po to, aby więcej zarabiać. Poza tym, znajomości z Niemcami na co dzień są nieocenione. Jeśli będziemy w stanie porozmawiać ze współpracownikami w sposób choćby grzecznościowy, będzie nam łatwiej poradzić sobie w miejscu pracy.

Oferty pracy Niemcy: kto znajdzie zatrudnienie?
Przedstawiciele jakich zawodów mają największe szanse na znalezienie pracy w Niemczech? Najwięcej pracy jest dla pielęgniarzy. Pracując w Niemczech jako pielęgniarka, możesz sporo zarobić – dlatego wiele osób studiujących w Polsce ten zacny zawód uczy się jednocześnie pilnie niemieckiego, aby wyjechać i tam zarabiać godziwe pieniądze. Wszyscy im kibicujemy, wszak zarabianie 2400 zł jako pielęgniarka w szpitalu można w szybkim tempie doprowadzić siebie i swoje dzieci do granicy ubóstwa.
Prognozy mówią, że w najbliższych latach lawinowo zwiększy się liczba osób starszych w społeczeństwach zachodnich, w tym oczywiście w Niemczech. Niemcy liczą sobie około 60 mln ludności – nic więc dziwnego, że w ciągu najbliższych 20 lat moce przerobowe w ośrodkach świadczących usługi dla najstarszych będą musiały się zwiększyć. Opiekunki osób starszych już dziś mają w Niemczech otwarte drzwi. Dyplomowana opiekunka osób starszych może otrzymywać pensje rzędu nawet 3 tysięcy euro netto.

Praca w gastronomii
W Niemczech – podobnie jak w Polsce – znalezienie dobrego, wykwalifikowanego kucharza to cud. Dlatego osoby, które dobrze gotują i mają kwalifikacje ugruntowane formalnie, mogą wyjeżdżać z powodzeniem do pracy w Niemczech. Koniecznie trzeba mieć w CV takie wpisy, których prawdziwość będziemy mogli wykazać w każdej chwili. Niemieccy pracodawcy czasami sprawdzają nasze doświadczenie kontaktując się z poprzednim pracodawcą.
Dodatkowo, o zatrudnienie w Niemczech nie jest trudno, jeśli chcemy być kelnerami. Kobiety nie muszą tutaj martwic się o ograniczenia wiekowe. W Niemczech kelnerkami nierzadko są panie w zaawansowanym wieku i nikt nie wymaga od nich chodzenia na obcasach.

Niemcy: pracownicy techniczni poszukiwani
Niemcy to kraj, w którym jest też ogromny popyta na osoby, które – z grubsza mówiąc – są po polskich politechnikach. Informatycy, osoby obsługujący maszyny, kierownicy produkcji oraz wszelkiego rodzaju specjaliści nauk ścisłych będą w najbliższych latach dramatycznie wręcz poszukiwani na rynku niemieckim. Dlatego warto uczyć się niemieckiego – w najbliższych latach oferty pracy Niemcy dla osób spoza granic tego kraju będą pękać w szwach jeśli chodzi o zawody techniczne.

Gdzie szukać pracy w Niemczech?
Pracy w Niemczech można szukać w polskich agencjach pośredniczących w zatrudnieniu, jak i w internecie. Można również skorzystać ze znajomości: niemal każdy z nas zna kogoś, kto pracuje w Niemczech. Często także Polacy, jak i Niemcy poszukują pracowników na portalach społecznościowych. Warto czytać również oferty pracy Niemcy zamieszczane w serwisach w języku niemieckim. Im lepiej znamy język, tym łatwiej nam będzie znaleźć dobrze płatną pracę.

Praca w Niemczech: co jest potrzebne?
Zanim rozpoczniemy pracę w Niemczech, musimy wyrobić sobie numer identyfikacji podatkowej. Aby go wyrobić, potrzebny jest meldunek. Może to być jedynie meldunek na okres tymczasowy. Dodatkowo, koniecznie jest przystąpienie do systemu ochrony zdrowia w Niemczech: musimy wyrobić sobie kartę medyczną, dzięki której będziemy mogli korzystać z pomocy lekarza na terenie Niemiec oraz chodzić na zwolnienia lekarskie.

Praca na czarno w Niemczech
Praca na czarno również jest możliwa, jednak nie poleca się jej podejmować. Nie tylko ze względu na to, że nikomu nie możemy poskarżyć się, gdy pracodawca będzie nieuczciwy. Praca na czarno w Niemczech jest nielegalna, a w razie wypadku w pracy będziemy mieli problemy nie tylko z pieniędzmi, ale również z policją. Praca na czarno w Niemczech nie jest łatwa do zdobycia: Niemcy przejawiają pewną barierę mentalnościową przed tego typu umowami ustnymi. Zdecydowanie częściej spotykamy się tym zatrudniając się w Niemczech u osoby pochodzenia poza niemieckiego -na przykład u Turków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here