Pytania i odpowiedzi dla nowego JPK

Jednolity Plik Kontrolny to zespół obowiązków nałożonych na przedsiębiorców reformą od 2016 – 2018 roku. Nazywany wykazem, czy zbiorem informacji o zakupach i sprzedaży za dany okres, prowadzony w wersji elektronicznej. Obecnie obowiązek przygotowywania oraz przesyłania JPK dotyczy wszystkich podatników podatku od towarów i usług, zarejestrowanych jako czynni podatnicy podatku VAT. System jest cały czas reformowany i kolejny pakiet zmian został zaplanowany już od przyszłego (2020 roku). Co czeka podatników i jak zmieni się Jednolity Plik Kontrolny? Jak przy każdej planowanej nowelizacji, pojawia się coraz więcej pytań podatników. Odpowiedź na najpopularniejsze z nich poniżej.

Od kiedy wprowadzane są zmiany?

Reformy zostały zaplanowane w dwóch głównych etapach. W pierwszym, od 1 stycznia 2020 roku obejmie tylko dużych przedsiębiorców (zgodnie z definicją z ustawy Prawo Przedsiębiorców), czyli podmioty które w co najmniej jednym roku, z dwóch ostatnich lat obrotowych, spełniały warunki ilości zatrudnienia co najmniej 250 pracowników oraz osiągały roczne obroty netto ze sprzedaży (towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych) przekraczające kwotę równowartości 50 milionów euro w złotych lub suma aktywów ich bilansu przekroczyła równowartość 43 milionów euro. Pozostałe podmioty czyli średni, mali i mikro przedsiębiorcy dołączą do zmian od 1 lipca 2020 roku. Co ciekawe, mogą one dołączyć do składania nowego JPK_VAT już wcześniej (czyli od 1 stycznia 2020), ale jest to wybór dobrowolny. Należy jednak pamiętać, że w przypadku podjęcia tej decyzji, należy ją kontynuować – nie można przywrócić poprzedniej formy.

Po co te zmiany?

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony relatywnie niedawno, czyli reformą trwającą od 2016 aż do 2018 roku. Część podatników zastanawia się więc dlaczego znów ustawodawca postanowił „grzebać” przy tym rozwiązaniu. W tym przypadku uzasadnienie jest dość proste. Już na etapie projektowania Jednolitego Pliku Kontrolnego miał on być nowoczesnym, cyfrowym narzędziem, które zastąpi inne formy deklaracji i rozliczeń z organami podatkowymi. Chodziło między innymi o wyeliminowanie tradycyjnych deklaracji VAT’owskich. Niestety, na początku działania Jednolitego Pliku Kontrolnego, został on wprowadzony jako obowiązek dodatkowy, niejako obok poprzednio obowiązujących deklaracji VAT. Teraz to ma zostać unormowane, a 2019 rok ma być ostatnim kiedy podatnicy muszą składać osobno deklarację VAT i osobno Plik JPK. Od 2020 roku podatnicy będą mogli skorzystać z nowego, łącznego rozwiązania JPK.

jpk

Czy w ramach nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego zostaną wycofane rozliczenia kwartalne?

Z założenia nie – Jednolity Plik Kontrolny przygotowywać trzeba będzie co miesiąc (miesięcznie), jednak sama część dotycząca podatku VAT będzie obowiązywać w nowej formie, ale nadal kwartalnie. Oznacza to w uproszczeniu, że część ewidencyjna JPK będzie przekazywana co miesiąc, a część ewidencji VAT wraz z odpowiednią deklaracją VAT w nowej formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here