Rynek pracy we Wrocławiu

Wrocław to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast w Polsce. W 2018 roku firma rekrutacyjna Michael Page przeprowadziła badanie z którego wynika, że aż 65% wrocławian pozytywnie ocenia zarówno swoją sytuację zawodową, jak i lokalny rynek pracy. Co więcej, mieszkańcy Wrocławia są także zadowoleni z wysokości zarobków.

Wrocław obecnie przeżywa czasy świetności pod wieloma względami. Miasto przyciąga bogatą ofertą szkół i uczelni, kameralną atmosferą i wieloma wydarzeniami kulturalnymi. Mniejsze od zatłoczonej Warszawy, a bardzie przyjazne od zanieczyszczone Krakowa – nic dziwnego, że studenci, przyjezdni oraz obcokrajowcy chętnie szukają tu pracy, zatrudniając się w siedzibach atrakcyjnych firm.

Kogo „szuka” Wrocław?

Na wrocławskim rynku pracy najbardziej pożądani są pracownicy branży gastronomicznej i hotelowej. Dużo ogłoszeń dotyczy pracy produkcyjnej, w sprzedaży, ochronie i transporcie. Pracodawcy mają wolne wakaty dla wykwalifikowanych specjalistów w dziedzinie budownictwa, fryzjerów, nauczycieli języków obcych, spedytorów, grafików komputerowych oraz lakierników samochodowych. Wszelkie oferty pracy można znaleźć w lokalnych gazetach lub na portalach internetowych, oferujących wyszukiwarkę ogłoszeń. Największą trudność ze znalezieniem pracy w zawodzie mogą mieć pracownicy biurowi, filozofowie, politolodzy, historycy i kulturoznawcy.

Wyzwania pracodawców

Dobre nastroje pracowników nie przekładają się na podobne odczucia pracodawców, którzy stoją przed trudnym wyzwaniem – brakiem chętnych do pracy. Duża konkurencja na rynku sprawia, że potencjalni pracownicy mogą wybierać najbardziej atrakcyjne oferty i „stawiać warunki” pracodawcom. Dobra koniunktura to obecnie wyzwanie dla pracodawców w całej Polsce. Wzrost oczekiwań pracowników dotyczy nie tylko kwestii finansowych. Wrocławianie są chętni zmienić pracę jedynie jeśli ta okaże się rozwijająca i zapewni im możliwość zdobycia nowych umiejętności. Ponadto najważniejszą wartością jest atmosfera w firmie. Aż 99% ankietowanych stawia na pozytywne relacje z przełożonym i współpracownikami. Równie istotna jest równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here