Sourcing

Każdy przedsiębiorca chce, aby jego firma przynosiła jak najwięcej dochodów, a generowała jak najmniej kosztów. Jednak, aby zaoszczędzić na poszczególnych obszarach działalności firmy potrzebny jest plan, który skoordynuje wszystkie aspekty przedsiębiorstwa i znajdzie w nich lukę, z której można pozyskać dodatkowe środki.

Co to jest sourcing?

Sourcing to ostatnio dość popularne pojęcie, które zdobywa coraz większą rzeszę fanów. Jest to cały zbiór czynności, które zaczynają się od dogłębnej analizy firmy, a owocują w efekcie strategią, definiującą, w jaki sposób obsługiwane będą poszczególne procesy, aby jak najbardziej usprawnić i zoptymalizować działanie firmy. Innymi słowy jest to podzielenie zadań w firmie w taki sposób, aby efektywność była jak największa, a koszta jak najniższe. Proces ten dotyczy zarówno partnerów zewnętrznych, jak dostawców czy hurtownie, a także koordynacji między działami wewnętrznymi. Każdy sourcing powinien zaczynać się od dogłębnego audytu i zebraniu danych dotyczących dotychczasowego funkcjonowania firmy.

Jakie koszty można obniżyć w firmie?

Jest wiele kosztów, które w firmie można obniżyć. Najczęściej oszczędności szuka się na materiałach, poszukując na przykład najtańszego dostawcy. Jednak przedsiębiorcy bardzo często oszczędzają  też na kosztach administracyjnych, na przykład księgowości. Jak obniżyć koszty księgowości podpowiada Trivo, warto zapoznać się z radami ekspertów, ponieważ na tym dziale można sporo zaoszczędzić.

Niektórzy przedsiębiorcy szukają także oszczędności na podatkach, proponując pracownikom umowy zlecenia lub o dzieło, które są niżej opodatkowane. Często jednak w długotrwałej perspektywie nie jest to budujące dla firmy, ponieważ taki rodzaj umowy łatwo jest zerwać, i proces poszukiwania pracownika zaczyna się od nowa, co generuje sporo energii i zabiera dużo czasu.

Na czym jeszcze można oszczędzić? Pandemia koronawirusa wymusiła na wielu firmach pracę w systemie zdalnym bądź hybrydowym. Przy zastosowaniu nowoczesnej technologii taka forma pracy  może być równie efektywna jak działalność w biurze, a pieniądze, które można zaoszczędzić na wynajmie powierzchni biurowej, elektryczności czy kawie dla pracowników są  całkiem spore.

Ile można oszczędzić w firmie stosując sourcing?

Sourcing oprócz korzyści finansowych jest również przyczyną innych, pozytywnych zmian. Podczas odpowiedniego audytu można wyłapać to, co w firmie nie działa, przedsiębiorca ma także możliwość otrzymania cennego feedbacku od osoby z zewnątrz. Wraz z dopasowaniem i umniejszeniem kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa, niejednokrotnie można dojść do wniosku, że firmie potrzebna jest nowa strategia marketingowa, czy odświeżenie wizerunku.

A ile pieniędzy można realnie zaoszczędzić na działaniach sourcingowych? Szacunki mówią, że jest to od 8 do nawet 25 procent kosztów, jakie wcześniej musiała płacić firma. Wydaje się więc, że wybór dopasowanej firmy sourcingowej oraz odpowiednie pokierowanie przedsiębiorstwem może się bardzo opłacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here