Stoły montażowe do pracy z elektroniką

0
456

Stoły montażowe przydają się w wielu miejscach pracy i przy różnych stanowiskach. Wykorzystywane są także w warsztatach przydomowych, zaaranżowanych w garażu czy przybudówce. Szczególnie chętnie sięgają po nie osoby zawodowo lub amatorsko zajmujące się elektroniką. Poniżej podpowiadamy – jak wybrać stół by praca przy nim była wygodna, przebiegała sprawnie i komfortowo.

Meble wygodne w pracy – jak kupować, na co zwrócić uwagę?

Meble wykorzystywane w pracy zawodowej jak i codziennej powinny być przede wszystkim wygodne oraz ergonomiczne. Powinny umożliwiać wykonywanie wszystkich czynności manualnych w sposób możliwie najmniej obciążający nasz organizm. Przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie przyjmowania pozycji niekorzystnej dla kręgosłupa.

To właśnie zakres wykonywanych czynności oraz wykorzystywane w tym celu narzędzia, mają największy wpływ na rodzaj wybieranego stołu. Ważne jest także ile osób będzie z niego korzystać, a jeśli tylko jedna – jaki jest jej wzrost. Znajdziemy zarówno stoły o regulowanym ustawieniu, które można dostosować do wzrostu osoby siedzącej, jak i stoły bez możliwości regulacji, za to przystosowane do pracy wielu osób (w pozycji siedzącej lub stojącej). Warto podkreślić, że stół montażowy stanowi istotny element stanowiska pracy w przypadku osób zajmujących się elektroniką, dlatego powinien być to przemyślany zakup.

Konstrukcja i blat w stołach montażowych

Najważniejszym elementem jest blat oraz utrzymująca go konstrukcja. Ta druga jest niejednokrotnie regulowana (mechanizmem ręcznym lub elektrycznym), w zakresie ok. 600-1200 mm. Wybór konstrukcji pozbawionej regulacji nie jest jednak złym wyborem. Często, stoły takie okazują się bardziej stabilne, a przez to – pomocniejsze w czasie pracy manualnej.

Konstrukcja stołu powinna być wykonana z trwałych i ciężkich materiałów. Najczęściej wybierany to żeliwo – gwarantujący najwyższą stabilność, nawet w czasie pracy z urządzeniami powodującymi wibracje. Stoły takie są ponadto w wysokim stopniu nośne – wytrzymują bardzo duże obciążenia, co pozwala przechowywać na nich dużą ilość sprzętów i elementów o różnorakim obciążeniu.

Stół montażowy a bezpieczeństwo i wygoda pracy

Blat powinien być wykonany z materiałów, które zagwarantują ochronę przed potencjalnymi wyładowaniami elektrostatycznymi, które mogłyby wywołać pożar lub inne problemy. Dobrze jeśli stół będzie wyposażony w rdzeń przewodzący, który odprowadzi ładunek do uziemienia.

Stoły montażowe powinny posiadać wzmocnione krawędzie, pokryte tworzywem odpornym na zarysowania i draśnięcia. Najlepszym wyborem są blaty o kształcie prostokątnym, który umożliwia optymalne rozlokowanie potrzebnych przedmiotów, tak aby były w zasięgu ręki.

Rama to często wybierany element konstrukcji. Montowana jest z tylnej części stołu, gdzie tworzy ściankę pozwalającą na montaż dodatkowych elementów – półek, wieszaków, organizerów, haczyków, regałów lub innych modułów. Możemy przymocować do niej oświetlenie, co pozwoli zaoszczędzić wolne miejsce na blacie.

Zastosowanie rozwiązań modułowych to dobry wybór zarówno w przypadku odbiorców prywatnych, jak i osób wyposażających profesjonalne warsztaty. W obu przypadkach, stoły z elementami modułowymi można „aranżować” w sposób dostosowany do aktualnie wykonywanej pracy lub siedzącej przy nim osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here