przyszłość branży edukacyjnej

Koronawirus: jak zmienił naszą codzienność?

Nadchodzący kryzys oraz zmiany naszego trybu życia i pracy, wywołane przez pandemię COVID-19 sprawiły, że dziś o home office i szkoleniach online mówi się w bardzo wielu domach i firmach w całej Polsce. Jeszcze kilka miesięcy temu wielu z nas nie znało wielu platform do webinarów czy e-learningu. Niejeden z naszych znajomych nie czuł się zbyt dobrze, biorąc udział w wideokonferencjach lub nawet nigdy w nich nie uczestniczył. Dziś to już przeszłość. Nastał zupełnie inny, nowy, jeszcze bardziej cyfrowy świat. Zmieniły się nasze przyzwyczajenia. Komunikacja przez internet i knowledge sharing online, czyli dzielenie się wiedzą w sieci, to codzienność wielu z nas.

Lifelong learning: jak uczyć się online przez całe życie?

Jeszcze przed epidemią 49% studentów deklarowało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzięło udział przynajmniej w jednym kursie online. To pokazuje, że rosną i wchodzą na rynek pracy nowe pokolenia, które żyją ramię w ramię z technologiami i trendami na co dzień. Ci młodzi ludzie są świadomi, że idea life-long learning, czyli kształcenia ustawicznego przez całe życie, jako jedyna pozwala stale podnosić swoje kwalifikacje, aby nadążyć za zmieniającym się światem. Ta świadomość rodzi się także w starszych grupach wiekowych.

Szkolenia w trybie zdalnym a stacjonarne – co lubimy bardziej?

Dziś aż 60% osób uważa, że e-learning, czyli kształcenie przez Internet, lepiej pasuje do ich stylu życia niż tradycyjne szkolenia stacjonarne. Jak odpowiedzieć na te potrzeby? Wdrażając odpowiednie korporacyjne strategie i rozwiązania e-learningowe dla biznesu, ale także w życiu prywatnym dla własnego samorozwoju.

Szkolenia online a szkolenia w trybie zdalnym

Szkolenie online to najczęściej gotowe, statyczne materiały udostępnione wszystkim słuchaczom na platformie e-learningowej. Szkolenia w trybie zdalnym to rozszerzona formuła, w której oprócz części teoretycznej i gotowych prezentacji z materiałami aktywnie uczestniczysz w transmisji live z trenerem, który na bieżąco tłumaczy Ci, co robić i w jaki sposób. To najlepsza forma nauki chociażby w wypadku kursów programowania, gdzie sama teoria nie wystarczy. Potrzebne jest indywidualne podejście i analiza błędów świeżego programisty.

Dlaczego wolimy szkolenia w trybie zdalnym od tych stacjonarnych?

Jakie są największe plusy szkoleń przez internet?

  1. Wygoda i elastyczność – realizujemy szkolenia online learningowe z dowolnego miejsca na świecie, posiadając dostęp do internetu. Mamy dostęp do dostawców i producentów szkoleń z całego świata.
  2. Szerszy wachlarz tematów – w sieci znajdziemy o wiele większy wybór dobrych szkoleń online w porównaniu do kursów i spotkań stacjonarnych.
  3. Prestiż – 72% firm uważa korpo e-learning za dowód innowacyjności i konkurencyjności ich przedsiębiorstwa, a także wsparcie employer brandingu.
  4. Oszczędności – organizacja i realizacja szkoleń stacjonarnych to ogromne koszty logistyczne, które można zniwelować szkoleniami w trybie zdalnym. Microsoft dzięki wdrożeniu nauczania online obniżył koszty szkolenia Pracowników z 320 dolarów na 17 dolarów za godzinę. Bądź jak Microsoft. 40% niższe koszty szkoleń to absolutnie przeciętny wynik w wypadku takiej transformacji.

Historia i dynamiczny rozwój szkoleń w trybie zdalnym

Przeszłość

Nauka zdalna i dzielenie się wiedzą na odległość to nie wymysł XXI wieku. Już w 1728 roku nauczyciel stenografii (szybkiego pisania za pomocą umownych znaków i skrótów), Caleb Philipps namawiał poprzez reklamę w Boston Gazette do wzięcia udziału w kursie z kolejnymi lekcjami, wysyłanymi pocztą.

Ponad 150 lat później, w 1895 roku marka Deere & Company, istniejąca do dziś firma, produkująca maszyny rolnicze, w ramach knowledge sharingu i content marketingu, stworzyła edukacyjny, cyklicznie wydawany magazyn dla swoich Klientów pt. “The Furrow”.

Pięć lat później, w 1900 roku, Michelin stworzył przewodnik po Francji z uwzględnieniem porad dla kierowców i lokalizacją najlepszych warsztatów samochodowych. W kolejnych dekadach podobne rozwiązania edukacyjne dla swoich Klientów wdrożyły u siebie jako jedni z pierwszych Procter & Gamble, Lego, Microsoft, Nike, czy Red Bull.

Teraźniejszość

Dziś nauczanie przeniosło się do internetu. Mobile learning z użyciem knowledge pills (nauczanie z dowolnego miejsca na świecie w formie pigułek wiedzy), uczestnictwo w webinarach online, e-warsztatach i sesjach na żywo z trenerem przez internet (np. podczas kursów programowania), sesje coachingowe na Skype czy przez ClickMeeting to norma. Takie szkolenia tworzone są zarówno w technologii SCORM (prostych prezentacji online), w formie interaktywnego video, jak również zajęć prowadzonych na żywo z wykorzystaniem platform do wideokonferencji i webinariów.

Aktualnie popularyzowanym w świecie nauczania online trendem jest grywalizacja, o której lata temu pisał już Paweł Tkaczyk. To model, w którym za ukończone kursy i zdane egzaminy uczestnik szkoleń zdobywa specjalne odznaki, “nabija levele” i uzyskuje cenne achievementy, certyfikaty, potwierdzające jego zdolności.

Przyszłość

W kolejnych latach będziemy obserwować znaczący wzrost znaczenia szkoleń tworzonych w technologii VR i AR. Projektowanie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości jest możliwe dzięki silnikom Unity, w którym kodujemy przy użyciu C++, lub Unreal Engine, gdzie korzystamy z blueprintów, graficznych języków skryptowych.

Jak komunikacja online i rozwój e-learningu wpływają na rynek pracy?

Jaki z tego wniosek? Ktoś to wszystko musi zaprogramować. Platformy szkoleniowe LMS, szkolenia online, oprogramowanie do webinarów i wideokonferencji… Wykwalifikowanych programistów będzie potrzeba coraz więcej. Rynek pracy dla nich stale rośnie, a firmy, tworzące narzędzia e-learningowe oraz aplikacje do komunikacji i zarządzania Zespołami online, odnotowują wysokie wzrosty ilości napływających leadów i przychodów.

Inwestycja w szkolenia dla pracowników

Kursy zdalne dla przyszłych specjalistów IT i programowania gromadzą coraz więcej rekrutów, a średnie płace web developerów z roku na rok są coraz większe. Nie przegap tego trendu, a zapewnisz sobie pewne miejsce siedzące przy oknie w pędzącym pociągu, zwanym cyfrową rzeczywistością A.D. 2020.

Inwestycja w szkolenia dla przedsiębiorców

Szkolenia w trybie zdalnym to dziś panaceum na rosnące koszty prowadzenia firm i utrzymanie się w czołówce swojej branży. 42% firm, które wdrożyły nauczanie online i e-learning, odnotowały wzrost przychodów. 40% przedsiębiorstw z listy Fortune 500 korzysta z e-learningu. To nie przypadek, a świadoma strategia podążania za nowymi technologiami i rozwoju

Dziś kursy zdalne, coachingi online i wideokonferencje to już nie przyszłość, a codzienność światowego i polskiego biznesu. Efektywnie zastępują standardowe zjazdy firmowe i szkolenia stacjonarne. Odpowiednie, firmowe systemy L&D (learning & development) i szkolenia zdalne idealnie uzupełniają koncepcję rozwoju biznesu działającego adekwatnie do wymogów cyfrowej transformacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here