Zakup mieszkania w Poznaniu

Poznań należy do grona miast najszybciej rozwijających się w naszym kraju. Przybywa w nim każdego roku nowych przestrzeni biurowych, lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych. Nie powinno dziwić, że coraz więcej osób planuje kupić mieszkanie w tym mieście oraz urządzić sobie w nim stałą przystań. Poniżej udzielamy praktycznych porad skierowanych do osób planujących zakup. Dowiesz się na jakie sprawy zwrócić uwagę w trakcie dokonywania wyboru oraz na jakim rynku szukać najbardziej opłacalnych ogłoszeń dotyczących poznańskich lokali. 

Rynek pierwotny czy wtórny?

Zakup mieszkania nie jest łatwy, a wybór konkretnego lokalu zależy w dużym stopniu od Twoich planów jego zagospodarowania. Odmienny lokal warto wybrać, jeśli planujesz się do niego wprowadzić na stałe i użytkować jako swoje własne cztery kąty. Odmiennymi kryteriami kierują się natomiast osoby, które poszukują lokalu pod wynajem, czyli pragną zakupić tak zwane mieszkanie inwestycyjne. Do tej ostatniej kategorii należą między innymi osoby aranżujące popularne dziś kwatery pracownicze, dedykowane między innymi dla pracowników przybywających zza wschodnich granic. 

W przypadku Poznania atrakcyjne ogłoszenia możesz znaleźć przeglądając zarówno oferty z rynku pierwotnego jak i wtórnego. Do pierwszej kategorii należą ogłoszenia wystawiane przez właścicieli danej nieruchomości, którzy pragną sprzedać ją bez udziału pośredników. Na rynku wtórnym znajdziesz natomiast liczne lokale sprzedawane przez rozbudowane grono pośredników i firm deweloperskich.

Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma grupami ogłoszeń będzie cena. Najczęściej, ogłoszenia z rynku pierwotnego są nieco tańsze, podczas gdy do ogłoszeń z rynku wtórnego dodaje się prowizję za sprzedaż. Zarazem jednak warto podkreślić, że ogłoszenia pochodzące od deweloperów są zdecydowanie częściej bardziej atrakcyjne. Sprzedają oni mieszkania ulokowane w nowych budynkach (zaliczanych do tak zwanego nowego budownictwa), dobrej jakości oraz często nieużytkowane wcześniej.

Na co zwrócić szczególną uwagę w czasie zakupu? Księgi wieczyste Poznań

Jeśli dana nieruchomość budzi Twoje jakiekolwiek wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie do wpisu z księgi wieczystej. Oczywiście, o ile taki wpis dla danego lokalu został wykonany. Odnalezienie odpowiedniej księgi wieczystej jest bardzo proste, wystarczy skorzystać z dedykowanych do tego internetowych wyszukiwarek ksiąg. Warto podkreślić, że księgi wieczyste już od kilku lat powstają wyłącznie w formie elektronicznej, co zdecydowanie ułatwia ich odnalezienie oraz przeglądanie. 

Ponadto, przed podjęciem decyzji o zakupie warto dokładnie przyjrzeć się sytuacji finansowej danego lokalu oraz poprosić jego dotychczasowego właściciela lub właścicieli o przedstawienie odpowiednich dokumentów. Najważniejsze będą dokumenty potwierdzające akt własności względem danego lokalu (np. akt notarialny), brak jakichkolwiek zaległych należności i opłat, a także zaświadczające o obecnej sytuacji lokatorskiej. Warto też dokonać spisu stanu liczników oraz sporządzić na podstawie uzyskanych wyników odpowiedni protokół. Będzie to dla Ciebie zabezpieczenie na wypadek, gdyby poprzedni lokatorzy okazali się zalegać z opłatami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here