Jakie studia wybrać?

Wiele osób po skończeniu szkoły średniej postanawia wybrać się na studia. Jest to bardzo ważny okres w życiu każdego człowieka. Chyba każdy się z tym zgodzi. Nieoczywistym jest jednak fakt, że na studia nie wybierają się jedynie osoby młode, które dopiero co skończyły edukację w liceum bądź w technikum.

Należy zaznaczyć, że często na studiowanie decydują się również osoby starsze, które już dawno mają za sobą dwudzieste lata życia. Często są to ci, którzy potrzebują skończenia jakichś studiów, aby uzyskać wymarzoną pracę, albo ci, którzy mają już odchowane, dorosłe dzieci, i pragną dalej się edukować. Uważamy, że jest to bardzo fajny sposób na samorozwój. Często ci, którzy będąc już w średnim wieku dopiero wtedy decydują się na studiowanie, zachowują dłużej sprawny umysł. Niestety, większości z nas najzwyczajniej w świecie już nic się nie chce, kiedy osiągniemy taki wiek, i zdecydowanie wolimy posiedzieć przed telewizorem i pooglądać Modę na sukces, M jak miłość, czy inny popularny, mało ambitny i wymagający użycia mózgu serial. Jest to niezwykle destrukcyjne dla naszego umysłu, ponieważ nie dostarczamy sobie żadnych bodźców, które w jakiś sposób stymulują nasze szare komórki do pracy. A mózg, tak jak mięsień, kiedy jest nieużywany, obumiera. Zresztą, tak jak powiedział słynny Polak, powinniśmy od siebie wymagać, nawet gdyby inni od nas nie wymagali. Starsze osoby mają dodatkowo tę przewagę, że zazwyczaj doskonale wiedzą, co chcą robić w życiu i w jakim kierunku się dalej edukować. Niestety, takiej pewności bardzo często nie posiadają młode osoby, które dopiero co skończyły szkołę średnią i nie do końca wiedzą, czemu tak naprawdę chcieliby poświęcić resztę swojego życia. Skupmy się więc poniżej na tych, którzy najbardziej potrzebują naszego doradztwa w tym temacie, czyli na młodziutkich osobach.

Największa ilość studentów to osoby w wieku około dziewiętnastu bądź dwudziestu lat. Właśnie wtedy bowiem kończymy naszą obowiązkową edukację, czyli liceum, technikum bądź szkołę zawodową. Według statystyk, wśród studentów najwięcej jest absolwentów szkół licealnych. Nie ma się co dziwić, ostatecznie każdy, kto po gimnazjum udaje się do tego rodzaju szkoły zdaje sobie sprawę, lub przynajmniej powinien wiedzieć, że po liceum nie będzie miał właściwie żadnego wykształcenia czy zawodu.

Plusem tej instytucji jest to, że obfituje w przeróżne profile, te typowe, jak na przykład profil matematyczno-fizyczny, humanistyczny czy biologiczno-chemiczny, a także te mniej popularne mieszanki, jak geograficzno-informatyczny lub matematyczno-lingwistyczny. Właśnie dzięki temu jest większa szansa na to, że każdy znajdzie coś dla siebie, coś, co go przygotuje do obrania wymarzonego kierunku studiów. Oczywiście, niezwykle często zdarza się, że ktoś wybierze na przykład profil matematyczno-fizyczny, a pójdzie na filologię lub dziennikarstwo. Nie ma się co dziwić, że ludzie tak zmieniają kurs swojego życia, w końcu są to bardzo młodziutkie osoby, które jeszcze nie do końca wiedzą, co lubią i czym chcieliby się zajmować w swoim dorosłym życiu. Ostatecznie osoba, która zaczyna swoją naukę w liceum, ma zaledwie szesnaście lub siedemnaście lat. Jeśli jednak wybierzemy dobrze nasz profil w liceum, w przypadku porządnych nauczycieli dostaniemy tam rzetelne przygotowanie do studiów i wkroczymy na uniwersytet z solidnymi podstawami.

Oczywiście, wśród studentów trafiają się również uczniowie techników oraz szkół zawodowych. Jest ich zdecydowanie mniej, ponieważ absolwenci tychże szkół powinni mieć już za sobą praktyki zawodowe, a zatem są już przygotowani do wykonywania danego zawodu. Niemniej jednak, studia pozwalają im nie tylko podwyższyć swoje kompetencje, ale często również wyrwać się ze swojego małego miasta, a co za tym idzie, posiąść większe perspektywy na lepiej płatną pracę.

Tak więc, wśród studentów są przeróżne osoby, z przeróżnymi charakterami, osobowościami, zainteresowaniami i predyspozycjami. Łączy ich często jedna sprawa – niepewność co do kierunku, jaki mają obrać. Problem jest naprawdę poważny, ponieważ wiele osób zupełnie nie wie co chce robić, a w rozwiązaniu sprawy wcale nie pomaga mnogość kierunków, jakie oferują w dzisiejszych czasach uczelnie. W końcu nie sposób wybrać jeden jedyny kierunek, jeśli jest ich naprawdę całe mnóstwo. Na przykład, uczelnie w Poznaniu posiadają w ofercie nie tylko te najpopularniejsze kierunki, jak matematyka, informatyka, czy bardziej humanistyczne, jak prawo, administracja lub filologie. W Poznaniu znajduje się również Uniwersytet Artystyczny czy Uniwersytet Przyrodniczy. Możemy na nich znaleźć niespotykane kierunki.

Zastanówmy się jednak nad tym, czym kierować się przy wyborze tychże studiów. Oczywiście, od rodziców i rodziny z pewnością będziemy słyszeć, że musimy pójść na prawo bądź medycynę, bo prawnicy i lekarze zarabiają dużo pieniędzy. Jednak tym, czym przede wszystkim powinniśmy się kierować są nie kwestie materialne, a to, czym tak naprawdę się interesujemy i co chcielibyśmy wykonywać na co dzień. Warto więc kierować się głosem serca!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here