Czy w obecnych czasach można pracować za granicą?

0
964

Zasady funkcjonowania każdego kraju zmieniają się średnio co kilka tygodni, więc nigdy nie możemy być pewni naszych planów czy aktualnych dzisiaj ustaleń. Niestety, pandemia koronawirusa wywróciła nasz świat do góry nogami, a przy tym wywołała niemały kryzys gospodarczy. Na terenie europy walka w COVID-19 trwa już ponad rok i niestety, nic nie zapowiada, by miała się szybko skończyć. Jak dzisiaj wygląda międzynarodowy rynek pracy. Czy cudzoziemiec może przyjechać do Polski w celach zarobkowych, a obywatel naszego kraju wyjechać za granicę do pracy? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Komisja Europejska o pracy poza ojczyzną

Nawet zamknięte granice nie powinny być przeszkodą to ich przekraczania w celach zawodowych. Mamy nadzieję unikać absurdów, jakie miały miejsce na terenach przygranicznych jeszcze jesienią 2020 roku. Coraz większe doświadczenie z pandemią koronawirusa sprawia, że kraje i cała Unia Europejska jest w stanie wypracować korzystne standardy. Wysokie ryzyko zachorowania na COVID-19 nie powinno być przeszkodą do przekraczania granic w celach zarobkowych. Sama Komisja Europejska potwierdza, że praca dla cudzoziemców jest możliwa, a w niektórych przypadkach wręcz konieczna.

Praca za granicą w czasie pandemii

Oczywiście, zmieniły się warunki pracy poza granicami ojczyzny. O ile jeszcze do niedawna Polacy chętnie zatrudniani byli w branży turystycznej, hotelarskiej czy gastronomicznej, dzisiaj o stanowiskach pracy w tym sektorze rynku mogą zapomnieć. Czeka na nich jednak praca w przemyśle, na produkcji, w branży budowlanej. Niektóre kraje unijne wykazują ogromne zapotrzebowanie w sektorze transportowym i logistycznym, nie mówiąc już nawet o służbie zdrowia. Nadal poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, pomoce medyczne dla osób starszych – wykwalifikowani Polacy mogą na tym skorzystać i poza granicami naszego kraju znaleźć intratne zatrudnienie. Zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów poza granicami Polski sprawdzić można zresztą na https://workafford.pl/praca-za-granica/. Praca na obczyźnie w czasie pandemii jak najbardziej możliwa, a dla tych, którzy już wcześniej takową podejmowali, tak naprawdę pozostaje bez zmian.

Jak znaleźć pracę za granicą?

Koronawirus przyczynił się do znacznych utrudnień komunikacyjnych. Szereg dodatkowych formalności sprawia zresztą, że nie każdy chętny podjęcia zatrudniania na obczyźnie, decyduje się na ten krok. Bardzo często wynika to także z niewiedzy oraz nieznajomości bieżących wytycznych.

To właśnie dlatego najlepszą opcją jest znalezienie zatrudnienia za granicą za pośrednictwem agencji pracy. W naszym kraju prężnie działa co najmniej kilka, które prowadzą rekrutację i współpracują z podmiotami na rynku międzynarodowym. Agencja pracy znajdzie nie tylko dopasowaną do potrzeb pracownika posadę, ale będzie też czuwać nad wszelkimi formalnościami, warunkami zatrudnienia oraz bezpieczeństwem w miejscu wykonywania zawodowych obowiązków. Agencja pośrednictwa pracy nierzadko załatwia też transport oraz zakwaterowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here