Wielkimi krokami zbliża się matura. Wciąż jednak zastanawiasz się, jakie studia wybrać. Pewnego więc pięknego dnia siadasz przed komputerem, laptopem, bądź odpalasz tablet, cokolwiek i w popularną internetową wyszukiwarkę wpisujesz magiczną frazę „ekonomia studia”. I cóż widzą twoje oczy?
No właśnie. Multum możliwości. Bo ekonomia to niezwykle rozbudowany kierunek. Otaczają go przecież najprzeróżniejsze, niezliczone dyscypliny, wśród których można wymienić bankowość i finanse cyfrowe, ekonometrię, finanse i biznes międzynarodowy czy też finanse i rachunkowość. Jest więc wiele alternatyw i szeroki wybór. Jeśli więc interesują cię studia ekonomiczne i przejawiasz wszelkie predyspozycje do ich realizowania, zapraszam cię serdecznie do dalszej lektury.
Na ekonomię wielu idzie dla pieniędzy. I niema w tym stwierdzeniu ani przesady, ani niczego obraźliwego – nauka ta ma bowiem olbrzymi wpływ na życie ludzkie i to już od najdawniejszych wieków. Dlatego też, studia ekonomiczne po prostu się opłacają.
Studia ekonomiczne bez wątpienia są długotrwałym procesem, na początku którego poznajemy fundamentalne i kluczowe zagadnienia. Nie sposób wyobrazić sobie bez nich dalszego kształcenia oraz wynikającego z niego zrozumienia tej dziedziny. Dlatego też na początku ekonomicznej ścieżki dydaktycznej studenci zapoznają się zazwyczaj z takimi przedmiotami, jak historia gospodarcza, marketing, matematyka, mikroekonomia, podstawy prawa i podstawy socjologii. Dlaczego taki, a nie inny zestaw przedmiotów i zagadnień? Z prostej przyczyny – przenikają się one na tyle, iż czasem trudno sobie wyobrazić ich samodzielne funkcjonowanie. Kolejne, dalsze etapy edukacji opierają się na jeszcze innych, nie mniej ciekawych przedmiotach. Należą do nich finanse przedsiębiorstw, finanse publiczne, makroekonomia, podstawy rachunkowości, polityka gospodarcza oraz rynki gospodarcze.
Warto przy okazji nadmienić, że podobny system wdrażania wiedzy zachodzi także na innych, pokrewnych ekonomii, dziedzinach i kierunkach. Weźmy za przykład finanse i rachunkowość. Na początek dostajemy więc historię gospodarczą, matematykę, mikroekonomię, podstawy finansów, podstawy prawa i podstawy socjologii, potem zaś przechodzimy do innych, bardziej złożonych zagadnień.
Ogromną zaletą studiów ekonomicznych jest mnogość różnorodnych specjalności, proponowanych przez każdą uczelnię oferującą studia ekonomiczne. Możemy znaleźć wśród nich ekonomię przedsiębiorstwa, finanse publiczne i podatki, inwestycje kapitałowe, kierowanie małą i średnią firmą, kreowanie kompetencji menedżerskich oraz wiele innych, niezwykle atrakcyjnych specjalności powstałych po to, aby ułatwić studentom staranny wybór przyszłej ścieżki zawodowej.
Jak wielu z was może się domyślać, studia ekonomiczne realizowane są w systemie trzy plus dwa – czyli trzyletnie studia pierwszego stopnia i dwuletnie drugiego. Łącznie trwają więc pięć lat. Oczywiście, w szeroko pojętym obszarze ekonomii mieszczą się także kierunki, obejmujące jedynie studia pierwszego lub drugiego stopnia. Ważne jest również to, że koniec edukacji na uczelni w istocie oznacza koniec edukacji. Nie potrzeba więc wam będzie żadnych kursów zawodowych, egzaminów aplikacyjnych, stosu zaświadczeń – nic z tych rzeczy. Jedynie dyplom, poświadczający ukończenie studiów. No i oczywiście praktyki zawodowe odbyte w toku studiów, ale to wszędzie tak jest – ekonomia nie stanowi pod tym względem żadnego wyjątku.
Należałoby wspomnieć choć odrobinę na temat wymagań, jakie powinien spełniać kandydat na studia ekonomiczne. Oczywistą wręcz oczywistością jest to, że liczy się przed wszystkim matematyka – wszak nieraz potocznie mówi się, że ekonomia służy „liczeniu pieniędzy”. Jest to bardzo umowne określenie, ale w pewien sposób pokazuje istotę tego kierunku. Więc bez matematyki nawet nie pokazuj się na ekonomii – będziesz miał bowiem trudności nie tylko z przysłowiowym liczeniem, ale ogólnie z połapaniem się, z czym te studia się je. To raz. Bardzo punktowana jest także znajomość nowożytnego języka obcego – najczęściej jest to angielski, co jest zrozumiałe ze względu na status tego języka w świecie. Także w biznesie i ekonomii. Warto także zapoznać się bliżej z językiem niemieckim – chyba nie muszę mówić o gospodarczej soft power, posiadanej przez Niemcy. Poza tym niektóre uczelnie oferują studia ekonomiczne w języku obcym – najczęściej angielskim – co na pewno procentuje już na rynku pracy. Natomiast jeżeli obce ci są zagadnienia dotyczące finansów czy też polityki gospodarczej, wręcz nie interesujesz się nimi – zapomnij wtedy o ekonomii. Bo wymagania na studia są bardzo wysokie i nie da się do ekonomii podejść ot tak, bez namysłu. Warto rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”. A gdy podsumowanie wypadnie jednoznacznie pozytywne, starać się ze wszystkich sił, by na te wymarzone studia się dostać.
Ekonomia to ciężki, ale bardzo smaczny kawałek chleba. To prawdziwe złoto dla zuchwałych. Bo kto się w tym odnajdzie, tego czeka życie pełne niewyczerpanych możliwości finansowych.