Branża IT przeżywa prawdziwy rozkwit. Od kilku lat obserwuje się w niej nieustanny wzrost zatrudnienia. Rosną także płace, co dowodzi jej atrakcyjności, szczególnie dla młodych ludzi. Tą dziedzinę wiedzy, czyli technologię informacyjną, wciąż uważa się za nową. Nowe dane statystyczne mówią, że w krajach wysoko rozwiniętych IT odpowiada za 40% zatrudnienia, co stanowi ogromną liczbę na tle przekroju naszego społeczeństwa. Kiedyś lekceważona, dziś wiedzie prym wprowadzając nas w erę cyfryzacji i automatyzacji. To tylko podkreśla, jak bardzo znacząca jest na dzień dzisiejszy wiedza. To właśnie ten głód wiedzy sprawił, że nasza cywilizacja doszła już tak daleko oraz że przyszłość, której wyimaginowane obrazy mogliśmy oglądać w starych czasopismach i nagraniach z telewizji – nadeszła już dziś, już teraz. Jak więc dostać się do tej branży i co trzeba umieć? Ja wygląda życie programisty i na czym to w ogóle polega? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Programista jest nieoddzielną częścią tej branży. Jest to pierwszy zawód, jaki przeważnie kojarzy nam się z tymi słowami. Niewiele osób wie, że dzieli się to na wiele specjalizacji. Można wyróżnić architektów baz danych, web developerów, project managerów czy specjalistów SAP. W żadnej firmie z tej branży nie może zabraknąć specjalistów od spraw sprzedaży, wiemy bowiem, że bez dobrego handlowca nie można liczyć na spektakularną i okazałą sprzedaż, a co za tym idzie, na duże pieniądze.
Wracając do samego programowania – tu potrzeba umiejętności oraz jeszcze jednej cechy, która może decydować o sukcesach w karierze, czyli elastyczności. Programista, jak sama nazwa mówi, zajmuje się programowaniem w określonych językach programowania. Dlatego często wyróżnia się specjalistów od danego języka. Nie jest łatwo bowiem pochłonąć wiedzę na temat wszystkich języków, mimo że znajdzie się wiele podobieństw między nimi. Języki programowania to przykładowo C, C++, Java i Python. W zależności od stopnia trudności rosną też płace. Najpowszechniejszy to stworzony przez pracownika Sun Microsystems, Jamesa Goslinga, język Java. Jest obiektowym językiem programowania ogólnego zastosowania. Powstał w 1995 roku opracowany właśnie przez Goslinga oraz jego grupę roboczą. Opiera się na swoich głównych koncepcjach, czyli obiektowości i dziedziczeniu. Java miał zastąpić C++, wyeliminować błędy i zadbać o niezawodność i bezpieczeństwo. Częściowo się to udaje, jednak po dziś dzień C++ jest największym konkurentem Java, ponieważ język Goslinga również budzi wiele kontrowersji i posiada liczne wady. Programy pisane w nim wykonują się znacząco wolniej, niż te w C++. Spore zamieszanie powoduje odśmiecacz, który jest winny wielu postojom w pracy programów opartych na Javie, co całkowicie uniemożliwia przewidywanie wydajności owego programu. To może w istotnym stopniu ograniczać programistę. Ile zarabia programista Java? Tutaj nie można narzekać. Jest to bowiem pensja, która znacznie przypomina te zachodnie, po które wielu naszych rodaków wyjeżdża poza granicę naszego kraju. Mediana zarobków programistów Java wynosi około 7 tysięcy złotych brutto. Nie to jest jednak największym atutem pracy w tym sektorze. Spore znaczenie dla młodych ambitnych fachowców ma możliwość ciągłego rozwoju. Nie można narzekać na stabilność zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa, jakie za tym idzie. To bardzo ważne argumenty za tym, aby rozpocząć naukę w tym kierunku. Nie mowa tu jednak o wyspecjalizowanych studiach. Owszem to świetne rozwiązanie, które zapewni nam masę teoretycznej wiedzy, jednak nie jest to obowiązek. Nauczyć można się uczęszczając na kursy, czy to stacjonarne, czy te online, bądź po prostu pochłaniać wiedzę z internetu, który jest jej prawdziwym skarbcem. To nie jedyna dziedzina, w której internet jest zupełnie wystarczającym źródłem informacji. Absolutna większość zatrudnianych obecnie programistów nie posiada kierunkowego wykształcenia, nie potrzebujesz więc pieniędzy na studia, aby stać się jednym z nich. Wystarczą ambicje i chęci, aby znaleźć wszystko w inny sposób. Cierpliwość, umiejętność radzenia sobie z problemami, odporność na stres – to cechy , które po prostu trzeba posiadać, jeśli chce wykonywać się wyżej omawiany zawód.
Branża IT odpowiada za różne przedsięwzięcia. Jako, że żyjemy w Polsce warto zaznaczyć, że stworzona przez polskich twórców gier, a co za tym idzie, programistów, gra „Wiedźmin” osiągnęła międzynarodowy, a właściwie światowy sukces. To najlepiej sprzedająca się gra komputerowa ostatnich lat, doczekała się odsłon przeznaczonych na konsolę PlayStation oraz Xbox i posiada rzeszę fanów, tworzących już prawdziwą społeczność. Jest to jedynie przykład, ponieważ zastosowań tej wiedzy jest cała masa, choć gry komputerowe to z pewnością fascynująca sprawa.
W tej sytuacji liczby nie mogą kłamać, 2/5 zatrudnienia to suma ogromna, zważając na mnogość zawodów, dziedzin i branż. Wkrótce IT może stać się najważniejszą dziedziną, mitem jest, że to praca tylko dla mężczyzn, co roku bowiem przybywa maturzystek, które kierunkują się w stronę programowania. IT już jest potęgą, a wydaje się, że wszystko przed nami.