Jak zaplanować budżet domowy?

Pieniądze ulatniają się z Twojego portfela w zatrważającym tempie, a Ty straciłeś poczucie kontroli ich wydawania? A może potrzebujesz zaoszczędzić, aby spłacić zaciągnięte pożyczki pozabankowe? Najlepszym wyjściem z sytuacji jest monitorowanie domowego budżetu, tak by mądrze i świadomie wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze. Kieruj się poniższymi radami, a na efekty nie będziesz musiał długo czekać.

Od czego zacząć planowanie?

Podejdź do tego ze spokojem, poświęć czas i spisz swoje wszystkie środki, jakimi w danym momencie dysponujesz ze wszystkich źródeł – w domu i na koncie w banku. Następnie ustal wysokość wszystkich kosztów w oparciu o dany miesiąc, stałych: rachunki, czynsz, ubezpieczenie, pożyczki pozabankowe, przejazdy, paliwo oraz zmiennych: zakupy, życie kulturalne, rozrywka. Oba te koszty zsumuj i porównaj ze swoim wynagrodzeniem. Jeżeli jesteś na plusie, możesz przejść do dalszej analizy, a jeżeli na minusie, przemyśl, które koszty możesz zmniejszyć. Może uda Ci się zrezygnować z dodatkowych pakietów telewizyjnych? Albo zmniejszyć zużycie prądu?
Kolejnym krokiem będzie spisanie wydatków nieoczekiwanych, które musisz ponieść w danym miesiącu, np. zakup prezentów, ubrań, wizyta u lekarza i inne. Jeżeli, któreś z tych kosztów ponosisz regularnie, co miesiąc, możesz je ująć w budżecie stałym. W przeciwnym razie zsumuj je, by mieć ogląd, ile pieniędzy musisz odłożyć, a na przyszłość nie będziesz mieć większego zaskoczenia.

Teraz przyszedł czas, aby przeanalizować nadwyżkę kosztów, dzięki którym zaoszczędzisz. Zastanów się też na jaki cel je przeznaczysz. Pamiętaj, aby zrobić to świadomie i z głową.

Zaplanuj domowy budżet na cały rok

Kiedy zdasz sobie sprawę, ile tak naprawdę wydajesz w danym miesiącu, spróbuj teraz oszacować wydatki na cały rok. Oczywiście to zadanie nie będzie należało do najprostszych, ale dzięki temu będziesz wiedzieć, ile mniej więcej możesz zaoszczędzić przez dwanaście miesięcy oraz ile wydatków rocznie ponosisz. Ten zabieg pomoże Ci również w przypadku, kiedy pojawią się niespodziewane wydatki, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Jednorazowym wyjściem z sytuacji mogą być również pożyczki pozabankowe, jednak musisz mieć świadomość ich spłaty.

Co zrobić, kiedy z miesiąca na miesiąc jesteś niemalże pod kreską? Przemyśl, które opłaty możesz zmniejszyć, które są zbędne, aby wyjść na plus. Nie od razu musisz mieć kilka banknotów w zapasie, ale ważne, abyś nie był non stop na minusie. Regularne stosowanie się do planu budżetowego zapewni Ci racjonalne i świadome zarządzanie Twoimi pieniędzmi.

Planowanie domowego budżetu z gotowym szablonem

Jeżeli poszukujesz inspiracji, jak stworzyć plan domowego budżetu z pomocą przyjdzie Ci Internet. Znajdziesz tam mnóstwo gotowych szablonów, które na początku ułatwią pracę. Wydrukuj sobie jeden z nich, wypełnij podane rubryki i powieś sobie w widocznym miejscu. W ten sposób będziesz mieć do nich stały dostęp, aby na bieżąco monitorować stan Twoich wydatków. Planowanie domowego budżetu z gotowym szablonem będzie również dobrą inspiracją do stworzenia go samodzielnie, dostosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here