Jak zwiększyć skuteczność działu HR w swojej firmie

Nadmierna liczba zadań, częste zmiany w prawie, utrudniony dostęp do informacji – niedostateczna skuteczność działu HR może wynikać z różnych przyczyn. W średnich i większych firmach jest to często związane ze stosowaniem przestarzałych systemów do zarządzania kwestiami kadrowo-płacowymi. Zwłaszcza w intensywnie rozwijających się środowiskach pracy nowoczesne oprogramowanie HR może się okazać niezastąpione. Jeśli jednak wszystkie procesy mają się odbywać sprawnie, musi ono zapewniać dostęp do kilku kluczowych funkcjonalności.

Podstawowe funkcje oprogramowania dla działu kadr i płac

Im większa firma, tym trudniej być na bieżąco m.in. w sprawach związanych z nadgodzinami, świadczeniami socjalnymi lub z premiami. Mimo to, każdy wymaga indywidualnego podejścia. Wtedy z pomocą przychodzi specjalistyczne oprogramowanie, np. TETA HR firmy Unit4. To system, który korzysta z bazy danych, dotyczących pracowników. Dzięki temu może m.in. naliczać płace w oparciu o aktualne przepisy. Opiera się przy tym na takich informacjach, jak rodzaj umowy zawartej z zatrudnionym, liczba przepracowanych nadgodzin czy wysokość premii.

Do elementarnych zadań oprogramowania dla działu HR należy także przeprowadzanie rozliczeń podatkowych online dla każdego zatrudnionego. To minimalizuje ryzyko pomyłki i jednocześnie pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Ponadto system TETA HR ma jeszcze funkcję, która umożliwia rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne wszystkich pracowników. Na stronie https://www.unit4.com/pl/produkty/hr/teta-hr ze szczegółami opisano, w jaki sposób system ten pomaga specjalistom z działu kadr i płac oraz jak wpływa na skuteczność ich działań.

Szybki dostęp do aktualnych danych w TETA HR

Pracownicy działu HR często wyjeżdżają na delegacje albo pracują zdalnie? W takim razie potrzebny im jest system, który pozwoli im wykonywać obowiązki nawet wtedy, gdy nie mają dostępu do firmowego komputera. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na to, czy działa ono również w wersji na urządzenia mobilne np. smartfony czy tablety. Takie jest właśnie m.in. oprogramowanie TETA HR. Dzięki temu pracownik, który zajmuje się kadrami i płacami może mieć dostęp do aktualnych informacji bez względu na to, gdzie się znajduje – potrzebny jest mu tylko internet.

Opcja raportowania

Tworzenie raportów to ważny element pracy działu HR. Dzięki sprawozdaniom można m.in. wnikliwie analizować obecną sytuację w firmie i planować przyszłe działania. Raportowanie jest jednak stosunkowo pracochłonne. Z tego powodu warto do tej czynności wykorzystać oprogramowanie, które będzie miało dostęp do ważnych danych. Na ich podstawie wygeneruje raport, zawierający wszystkie niezbędne informacje. W TETA HR pracownik może sam wyznaczyć interesującego go obszary – system weźmie je pod uwagę przy generowaniu sprawozdania.

Dodatkowe moduły

Niektóre systemy dają możliwość korzystania z dodatkowych funkcji, niezwiązanych z obsługą płac, ubezpieczeniami socjalnymi, urlopami ani z raportowaniem. Do obowiązków osób zatrudnionych w dziale HR należy również m.in. dbanie o rozwój pracowników. Organizowanie warsztatów i szkoleń dla osób z różnych działów jest znacznie łatwiejsze przy wykorzystaniu oprogramowania, które pozwoli je zaplanować. Przy pomocy systemu TETA HR można też przeprowadzić okresową ocenę pracowników, co jest szczególnie ważne, gdy firmie zależy na rozwoju i monitorowaniu efektywności zatrudnionych.

Wybór właściwego oprogramowania może w dużym stopniu wpłynąć na efektywność działu kadr i płac. Poprzez automatyzację niektórych czynności można przede wszystkim zaoszczędzić czas i zmniejszyć ryzyko pomyłek. Co ważne, system dedykowany działom HR powinien być nieustannie aktualizowany. To daje gwarancję, że wszystkie procesy będą się odbywały w oparciu o obowiązujące przepisy. Warto mieć to na względzie, szukając odpowiedniego rozwiązania dla swojej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here