Koszty założenia firmy

Myśl o założeniu firmy jest zwykle powodowana chęcią zarabiania pieniędzy większych niż na etacie. Specjaliści w dziedzinie finansów mawiają, że jeśli chcesz się dorobić, to załóż własną firmę. I mają rację, ponieważ otrzymując stałe wynagrodzenie o wysokości uzależnionej często od kaprysu pracodawcy, zwykle nie mamy możliwości uskładania w ciągu kilku miesięcy na nowe auto lub wkład własny na mieszkanie. Jest to możliwe w zasadzie tylko w przypadku posiadania własnego biznesu, kiedy zysk netto po odliczeniu wszelkich opłat zostaje tylko dla nas. Sęk w tym, że aby móc mówić o naprawdę dobrych zarobkach, które będą wpływały tylko do naszego portfela, musimy włożyć w swoją firmę odpowiednią ilość czasu, wysiłku i funduszy.

Koszty założenia firmy mogą być skrajnie różne, w zależności od wielu czynników. Dlatego też dobry biznesplan jest absolutną podstawą, jeśli zamierzamy zmierzyć się z podjęciem zarobkowania jako przedsiębiorcy. Po pierwsze, należy ustalić jakiego rodzaju biznes prowadzimy. Ma to być sprzedaż, czy usługi? Jakiego rodzaju? Czy mamy odpowiednie kompetencje, by to oferować, czy potrzebujemy kogoś zatrudnić? Na jaką skalę chcemy działać? Do kogo będziemy kierować swoją ofertę? Czy istnieje na owe usługi lub produkty zapotrzebowanie na rynku? Dobrze jest krytycznie podejść do odpowiadania sobie na te pytania. Niestety, wielu początkujących przedsiębiorców wyłożyło się na starcie, gdyż zbyt optymistycznie podchodzili w szczególności do tego ostatniego pytania, o zapotrzebowanie rynkowe. Na początek zwykle zaczyna się od niewielkich inwestycji, skromnego obszaru działania, i rozwijania swoich własnych kompetencji i doświadczenia w tym temacie. Z czasem, gdy uda nam się rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności, będziemy mogli iść o krok dalej i inwestować w nowych pracowników, nowe usługi, nowe maszyny, kolejne filie firmy, i tak dalej. Koszty zakładania działalności zależeć będąc więc od tego, czego potrzebujemy na start, by w ogóle móc zacząć oferować swoje produkty lub usługi. W skład tych kosztów wchodzi lokal, usługi, maszyny, oprogramowanie, towar, koncesje, certyfikaty i wiele innych rzeczy, bez których nie uda nam się rozpocząć, lub możemy się spodziewać kar w przypadku jakiejkolwiek kontroli.

Od strony urzędowej, założenie firmy jest całkowicie darmowe. Należy złożyć wniosek o wpis co CEIDG, by móc uzyskać numer REGON. Te formalności są całkowicie darmowe, o czym zresztą urzędy gminy przypominają, w razie gdyby ktoś podszywając się pod nie żądał od nas opłaty za złożenie wniosku. Darmowe są również zmiany dokonywane w tym wniosku, również gdy chodzi o rozszerzenie działalności, choć oczywiście nie oznacza to, że można ją rozszerzać w nieskończoność. Opłaty za prowadzenie działalności rozpoczynają się dopiero po upływie pierwszego miesiąca od daty założenia działalności. Wtedy należy opłacić składki na ZUS oraz podatki, w zależności od tego, do jakiej grupy podatkowej się zadeklarowaliśmy przy zakładaniu działalności. W przypadku składek ZUS oraz podatków, można skorzystać z ulg, które przysługują nowym przedsiębiorcom na start – i warto to uczynić. Im dłużej zarabiamy na swojej działalności, a nie odprowadzamy składek ani podatków, tym dłużej generujemy sobie przychód.

Tak naprawdę jednak dużo większe są koszty założenia firmy pod względem faktycznym. Trzeba wziąć pod uwagę koszty wynajęcia lokalu pod działalność, koszty zakupu maszyn, wyposażenia stanowisk, i tym podobne. Sięgać mogą one grubych milionów, w zależności od tego, czego dotyczy nasz biznes. W większości przypadków jednak przedsiębiorcy zaczynają od biznesów, które na start potrzebują kilkudziesięciu tysięcy złotych, i zwykle są to pieniądze pochodzące z własnych oszczędności lub kredytów. Kredyt na rozpoczęcie działalności to szalenie ryzykowna sprawa, dlatego lepiej się od niego powstrzymać. O ile to możliwe, i o ile spełniamy kryteria, powinniśmy postarać się o dofinansowanie do założenia firmy. Jednak pamiętajmy, że nie każdy otrzyma takie dofinansowanie. Zakładając firmę, warto oczywiście postarać się, by spełnić warunki do otrzymania dotacji na firmę, a następnie ją otrzymać. Zawsze jest to bezzwrotna pożyczka, która pozwoli nam zrealizować jeśli nie całość inwestycji, to przynajmniej jej część. Trzeba jednak pamiętać, że dofinansowania mają bardzo wyśrubowane kryteria, i nie obejmują składek ubezpieczeniowych oraz podatków, a jedynie rzeczy, które można nabyć.

Można zatem stwierdzić, że koszt rozpoczęcia działalności zależy w dużej mierze od tego, co zamierzamy zrobić, i z jakim rozmachem. Ważne jest także to, czym dysponujemy w momencie otwierania (na przykład umiejętności, doświadczenie, własny lokal gospodarczy, maszyny). Wszystko to będzie rzutowało na zmniejszenie faktycznych kosztów otwarcia działalności. Pod względem urzędniczym kosztować nas mogą jedynie różnego rodzaju pozwolenia, koncesje i inne dokumenty, które są odpłatne. Jednak same pozwolenia nie wystarczą do tego, by móc rozpocząć działalność – co sprawia, że koszty rzeczywiste zwykle są większe, niż początkowe nasze prognozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here