Kredyt pozabankowy na wakacje – co powinieneś sprawdzić, zanim się na niego zdecydujesz?

Kąpiele w lazurowej wodzie, relaks na słonecznej plaży, egzotyczna kuchnia, wizyty w miejscach z historią – dla każdego wakacje oznaczają coś innego. Bez względu na to, gdzie i co chciałbyś robić podczas urlopu, potrzebujesz określonych funduszy, które nie zawsze są pod ręką. Rozwiązaniem może być oferta tanich wakacji last minute i kredyt pozabankowy, dzięki któremu szybko opłacisz podróż. Warto jednak dołożyć dodatkowych starań i upewnić się, że decyzje o wyjeździe i zaciągnięciu kredytu okażą się korzystne.

Kredyt pozabankowy na wakacje ze sprawdzonym biurem podróży

Atrakcyjny opis oferty, która proponuje – przynajmniej na pozór – korzystne warunki, nie powinien być powodem do tego, by impulsywnie zawierać umowę z biurem podróży i zaciągać kredyt pozabankowy. Najpierw należy przyjrzeć się szczegółowo wszystkim punktom oferty, a następnie upewnić się, czy biuro podróży jest godne zaufania. W tym celu warto zajrzeć do kilku źródeł:

 • biura informacji gospodarczej gromadzą dane o zadłużeniach osób fizycznych i firm, także tych zajmujących się turystyką – przykładowo Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji

Gospodarczej SA na swojej stronie podaje, że w jego bazie znajdują się aż 454 biura podróży i agencje turystyczne;

 • CEIDG (w przypadku firm os. fiz.) lub KRS (w przypadku sp. prawa handlowego) – z tych baz dowiesz się, czy organizator wycieczki na pewno działa legalnie i czy nie został wykreślony z listy przedsiębiorców;
 • Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych – w tym rejestrze warto sprawdzić przede wszystkim, czy firma, która organizuje wyjazd ma zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów (znajdują się tam też informacje o tym, jak wysokie jest to zabezpieczenie i jak długo obowiązuje) oraz od jak dawna przedsiębiorstwo to oferuje usługi turystyczne.

Dlaczego warto sprawdzać biura podróży i organizatorów turystycznych? Już po wpłaceniu zaliczki może się okazać, że firma jednak nie zorganizuje wyjazdu albo nie będzie w stanie zapewnić swoim klientom transportu w drodze powrotnej. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Wiarygodny pożyczkodawca

Jeśli masz pewność, że organizator turystyczny działa legalnie i znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, można przejść do kolejnego etapu, czyli weryfikacji pożyczkodawcy. Podobnie jak w przypadku biur podróży, możesz przy tym skorzystać z różnych baz danych, w tym:

 • KRS – godna zaufania firma musi mieć nr KRS, co potwierdza, że jest zapisana w Rejestrze Sądowym;
 • Rejestr Instytucji Pożyczkowych KNF – zostały do niego dopisane firmy, które operują na rynku pożyczek; jeśli wybrany pożyczkodawca się wśród nich znajduje, to znaczy, że otrzymał wymagane pozwolenia i ma zabezpieczenie finansowe dla swoich klientów;
 • lista ostrzeżeń publicznych KNF – jeśli KNF złożyła zawiadomienie o podejrzeniu
  przestępstwa przez wybraną firmę pożyczkową albo jest wobec tej firmy prowadzone
  postępowanie karne, a Przewodniczący KNF skorzystał w nim z prawa pokrzywdzonego,
  wtedy podmiot ten widnieje na liście ostrzeżeń.

Można też dodatkowo sprawdzić, czy pożyczkodawca otrzymał jakieś odznaczenia świadczące o jego wiarygodności np. Certyfikat Kodeksu Etycznego. Warto też zweryfikować, czy należy do Konferencji

Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Jej członkowie muszą kierować się określonymi zasadami, co sprawia, że można bez obaw korzystać z ich usług.

Jasne warunki umowy

Dokładne czytanie umów to kolejny sposób na zabezpieczenie się przed podjęciem niewłaściwej decyzji. Kredyt pozabankowy powinien być udzielany na jasnych zasadach, dlatego warto się m.in. upewnić:

 • jaka jest dokładna wysokość miesięcznej raty,
 • ile wynosi RRSO,
 • w jakim okresie obowiązuje umowa,
 • jakie zasady mają zastosowanie przy wcześniejszej spłacie zobowiązania lub w sytuacji, gdy pożyczkobiorca chce przełożyć pierwotny termin zwrotu.

Wiele potrzebnych danych znajdziesz nie tylko w umowie, ale też na stronie pożyczkodawcy.

Przykładowo, firma pożyczkowa TAKTO Finanse na swojej witrynie https://taktofinanse.pl/Mamy-dla-Ciebie-tani-kredyt-pozabankowy udziela informacji, na jak długi okres maksymalnie można wziąć kredyt pozabankowy, jak jest najwyższa kwota, którą można pożyczyć i na ile rat można ją rozbić.

Każdy ma prawo skontaktować się z obsługą klienta, jeśli ma jakieś pytania dotyczące warunków, na jakich udzielana jest pożyczka.

Dopiero dokładna wiedza o organizatorze wycieczki, a także o pożyczkodawcy i jego ofercie pozwala bez obaw decydować się na podróż i sięgać po kredyt pozabankowy na wakacje. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu urlopu, by skutecznie zapobiegać przykrym niespodziankom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here