Montaż instalacji elektrycznej w domu

Budowa domu to dla wielu spełnienie najskrytszych marzeń. Aby mogło do tego dojść trzeba jednak wziąć pod uwagę szereg czynników, które będą determinowały zarówno solidność konstrukcji, jej jakość oraz bezpieczeństwo. Jednym z nich jest instalacja elektryczna. Zarówno jej układ, jak i wykonanie elementów na które się ona składa musi być dokładnie przemyślane już na etapie projektowania domu.

Kiedy pojawią się w nim przewody elektryczne, szybko znikną pod grubą warstwą wykończeniową, a co za tym idzie – dostęp do nich w znacznym stopniu zostanie utrudniony, a czasem wręcz niemożliwy. Jakich więc błędów unikać planując ich montaż? Podpowiadamy.

Zanim przystąpimy do montażu instalacji elektrycznej

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który powinien stanąć na początku drogi w pojawieniu się w domu instalacji elektrycznej jest dokładne przemyślenie jej schematu. Tutaj świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wszystkich kopii rzutów każdego z pomieszczeń z których będzie składał się dom. Te w dużym stopniu ułatwią zadanie pt. poznanie układu rozmieszczenia poszczególnych punktów oświetleniowych, wszelkich gniazdek, a ponadto włączników. Taki wydruk najlepiej jest po prostu zanieść już bezpośrednio na plac budowy, żeby następnie wyrysować także na ścianach właśnie te miejsca, gdzie chcemy mieć dane punkty elektryczne.

Lokalizacja punktów elektrycznych

Montaż instalacji elektrycznej to również wspomniane zlokalizowanie, rozplanowanie wszelkich punktów elektrycznych. Trzeba pamiętać o tym, że o ile ukrycie przewodów nie jest trudne na etapie wykończeniowym, o tyle bardzo nieestetycznie wyglądają kable, które po skończeniu budowy ciągną się po podłodze. Tak właśnie może wyglądać nasza rzeczywistość, jeśli jednak niezbyt dokładnie podejdziemy do tematu rozmieszczenia wspomnianych punktów. Nie bez znaczenia pozostaje także ich wysokość.

Przyjmuje się, że taką optymalną w przypadku gniazdka w większości pomieszczeń, to tak mniej więcej 30 centymetrów nad podłogą. Tutaj należy jednak wyłączyć w tym kuchnię, kotłownię i łazienkę. W tych wnętrzach muszą być one umiejscowione zdecydowanie wyżej, przyjemniej 120 cm nad podłogą. Bardzo ważne jest to, aby zlecić wykonanie instalacji profesjonalistom, aby uniknąć nie tylko błędów, które zagrażają bezpieczeństwu, ale także późniejszych niemiłych niespodzianek i ewentualnych poprawek, które będą niezbędne do tego, aby codzienna eksploatacja po prostu była wygodna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here