leasing

Leasing to jedno z najpopularniejszych źródeł finansowania na Polskim rynku. Wybierają go nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Na czym dokładnie polega leasing, ile kosztuje i jakie są jego rodzaje? Dziś postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Czym jest leasing?

Jest to nowoczesna forma finansowania, która łączy w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. Leasing pozwala na finansowanie różnorodnych inwestycji, najczęściej jest to oczywiście zakup auta. W tym celu przedsiębiorca nie musi angażować środków własnych firmy. Jednocześnie leasingobiorca ma prawo do użytkowania przedmiotu leasingu na warunkach, które zostały określone w umowie. Umowa leasingu zawierana jest na czas określony, a w trakcie jej trwania, przedmiot nie staje się własnością leasingobiorcy. Mimo że płaci on co miesiąc raty w określonej kwocie, to właścicielem przedmiotu dalej pozostaje leasingodawca, który go udostępnia.

Warto jednak wiedzieć, że leasingobiorca ma prawo do wykupu przedmiotu po zakończeniu umowy. Jego wysokość będzie zależała od okresu trwania umowy, rodzaju finansowanej ruchomości i obowiązujących przepisów podatkowych. Najczęściej jednak jest to niewielka kwota w porównaniu do wartości rynkowej danego przedmiotu.

Leasing operacyjny i leasing finansowy – na czym polegają?

Zanim weźmiesz auto w leasing, powinieneś znać podstawowe różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego biznesu. Nie da się ukryć, że z możliwości, jakie daje leasing, bardzo często korzystają początkujący przedsiębiorcy. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ pozwala to zminimalizować wydatki, które na początku prowadzenia firmy potrafią być naprawdę spore.

Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to podatek VAT naliczany jest stopniowo a uwzględnieniem każdej raty. Przy leasingu finansowym całość podatku należy zapłacić wraz z pierwszą ratą leasingową, a do kosztów uzyskania przychodów można wrzucić tylko odsetki od rat, a nie całą ratę. Leasing operacyjny umożliwia wrzucenie w koszty niemal wszystkich wydatków, które związane są z przedmiotem leasingu.

Umowa leasingowa w leasingu operacyjnym jest zawierana na minimum 40% czasu amortyzacji środka trwałego. Inaczej wygląda to w przypadku leasingu finansowego, gdzie będzie to umowa na czas określony, bez minimalnego okresu jej trwania.

Leasing konsumencki

Leasing kojarzy się zazwyczaj z czymś, na co mogą pozwolić sobie jedynie właściciele firm. Warto jednak wiedzieć, że coraz więcej firm oferuje leasing konsumencki, który może wziąć osoba prywatna. Tego rodzaju leasing kierowany jest do osób fizycznych, które nie prowadzą własnej firmy. Jest to więc ciekawa alternatywa dla kredytu samochodowego. Leasing konsumencki przebiega na podobnych zasadach co leasing https://splatapozyczek.pl/kredyty-dla-firm/ dla firm.

Leasingodawca, na warunkach określonych w umowie, zobowiązuje się do nabycia samochodu, którym jesteś zainteresowany. Następnie przekazuje go Tobie, a Ty korzystasz z niego i w zamian opłacasz regularnie raty leasingowe. Decydując się na leasing, nie stajesz się właścicielem auta, a jedynie je użytkujesz. Po zakończeniu umowy możesz oczywiście nabyć przedmiot leasingu, jeśli jednak nie chcesz, to nie musisz tego robić.

Decydując się na leasing konsumencki, konieczne jest ubezpieczenie przedmiotu leasingu. Jest tak, ponieważ stanowi on zabezpieczenie transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here