W końcu przychodzi ten czas, że trzeba wymienić sprzęt na nowy. Oddawanie komputera do serwisu przynosi niewielką lub zerową poprawę, a nasza irytacja wzrasta… W niniejszym poradniku podpowiadamy jak dobrać interesujący nas komputer oraz przygotować go do działania.
Krok pierwszy – wybieramy komputer
Chcąc wybrać nowy komputer możemy na początku poczuć się nieco przytłoczeni. Ofert w Internecie jest całe mnóstwo, a potrzebujemy zakupić ten jeden jedyny. Na początku określmy swój budżet, a także to, czy jesteśmy skłonni zapłacić nieco więcej lub możemy pozwolić sobie na płatność w ratach i dzięki temu zyskać sprzęt o lepszych parametrach. Być może mamy swoją ulubioną markę lub znajomy opowiadał nam o swoim nowym komputerze i go zachwalał? Warto zweryfikować tę opinię zerkając na specjalistyczne strony poświęcone tematyce technologii i elektroniki, takich, jak chociażby ta: https://techpolska.pl/, co pozwoli, poza wyborem nowego komputera, zapoznać się listą niezbędnych nam aplikacji. Przeglądając rankingi czy opinie o różnych urządzeniach, powinniśmy także przeanalizować właściwości danego modelu pod kątem funkcji, jaką komputer będzie pełnił w naszym życiu – czy ma on służyć do codziennego domowego użytku, wielogodzinnego grania w gry, a może kupujemy nowy sprzęt do biura?
Krok drugi – kupujemy sprzęt
Choć wyszczególnienie kroku zatytułowanego „kupujemy sprzęt” może wydawać się oczywiste, a nawet nieco zabawne, to jednak warto wspomnieć o miejscu, w którym najlepiej nabyć nowy komputer. Zakup przez Internet i wybór dostawy poprzez kuriera wydaje się o tyle ryzykowną opcją (nawet w przypadku zaufanego sklepu!), że sprzęt może nie dotrzeć do nas w całości. Firmy kurierskie mają do dostarczenia wiele paczek różnej wielkości i, czasami, nawet oznaczenie przesyłki jako wymagającej szczególnego traktowania może zostać zwyczajnie przeoczone. Warto zatem wybrać się do sklepu stacjonarnego lub zaznaczyć opcję odbioru osobistego w sklepie.
Krok trzeci – podłączamy komputer
Jest to kolejny dość oczywisty etap przygotowania nowego komputera do użytku. Jeżeli jesteśmy osobami dość dobrze zaznajomionymi z technologią, zainstalowanie systemu operacyjnego (jeśli nie był preinstalowany) i podłączenie wszystkich kabli nie będzie stanowiło problemu. W przypadku, gdy jednak nie czujemy się zbyt pewnie, warto zapoznać się z dołączoną do opakowania instrukcją obsługi, a w razie potrzeby doczytać dodatkowe informacje w Internecie lub poprosić znajomych o pomoc.
Krok czwarty – wybieramy potrzebne aplikacje
Na szczycie listy niezbędnych aplikacji znajduje się program antywirusowy. Czasami producenci komputerów dołączają do nich kod aktywacyjny na licencję jednego z takich programów, z czego warto skorzystać. Sprzęt, który pozbawiony jest dobrej ochrony antywirusowej, narażony jest na ataki ze strony hakerów. Następnie, dostosujmy domyślną przeglądarkę internetową do naszych potrzeb lub pobierzmy tę, z której zamierzamy docelowo korzystać. Komputery z systemem Windows są domyślnie dostępne z pakietem Office. Aby móc jednak go używać, niezbędne będzie założenie konta w serwisie Microsoft oraz wykupienie jednej z opcji. Nie jest to duży wydatek, a znacznie ułatwi pracę, zwłaszcza w przypadku, gdy komputer ma służyć działalności w biurze czy firmie. Jeżeli jesteśmy osobami, które potrzebują na swoim sprzęcie programu do edycji filmów, obróbki zdjęć lub innych specjalistycznych narzędzi, to jest to dobry moment, aby je zainstalować.
Krok piąty – dbamy o swój sprzęt
Zupełnie tak, jak dbamy o swoje zdrowie poprzez odpowiednie odżywianie, ruch czy regularne badania, tak musimy zwrócić uwagę na swój nowy komputer. Najważniejszą czynnością będzie regularne aktualizowanie bazy wirusów programu antywirusowego oraz skanowanie naszego sprzętu. Warto również systematycznie porządkować pliki, tworzyć kopię zapasową oraz usuwać to, co nam jest już niepotrzebne i zabiera cenną pamięć komputera. Choć lepiej zapobiegać problemom, niż musieć szukać ich przyczyny i przysłowiowo „leczyć”, warto już zawczasu zaopatrzyć się w narzędzia, które umożliwią skuteczną diagnostykę. Tego typu programów istnieje duża ilość, a w wyborze odpowiedniego mogą pomóc ich rankingi i zestawienia. Przykładem jest chociażby ta strona: https://techpolska.pl/10-najlepszych-darmowych-programow-do-diagnostyki-pc/, która pozwoli na zdecydowanie się na najlepsze narzędzie do diagnostyki naszego nowego komputera, a oprócz tego nie zaboli nas finansowo.
Nowy komputer to rzecz, w którą co jakiś czas musimy zainwestować pieniądze. Aby mógł nam jednak służyć przez lata, warto zastosować kroki, które zostały opisane w tym artykule. Wówczas będziemy mieli ogromną satysfakcję z pracy z pomocą mądrze wybranego i dobrze zadbanego sprzętu.