Planowanie

Człowiek planuje, a Pan Bóg plany kreśli – mówi jedno z przysłów. Trzeba przyznać, że wiele w nim prawdy. Przeróżne sytuacje jakie zaskakują człowieka w życiu, potrafią czasem przekreślić wszelkie plany. Czasami dzieje się to w atmosferze pozytywnej, innym razem w negatywnej.

Rzecz jasna, nie każdy człowiek planuje swoje życie. Niektórzy z natury są niezdecydowani a to niezdecydowanie może wynikać z wielu rzeczy. Na przykład młody człowiek, kończący szkołę podstawową musi wybrać dalszy kierunek kształcenia. Niektórzy już jako dzieci wiedzą, kim chcieliby zostać w przyszłości, a inni przez ogromną część życia lub przez całe życie szukają czegoś w czym mogliby być najlepsi, w czym będą czuć się dobrze.
Sprawy takie jak wybór szkoły średniej czy rozglądanie się za tym, jakie najlepsze studia są w naszym zasięgu to dość duże kamienie milowe w życiu, ale bardzo ważne.
Jedni te kamienie milowe mają zaplanowane – inni nie, lecz planowanie nie ogranicza się jedynie do takich wielkich rzeczy.

Istnieją bowiem tacy ludzie, którzy planują prawie każdy dzień. Często zarzuca się im (nie bez powodu) brak spontaniczności.
Mają oni dobrze zaplanowany dzień w pracy i każdą wolną godzinę wykorzystaną. Skrajności są złe, lecz z pewnością dobra organizacja czasu przynosi wiele dobrego dla danego człowieka.
Osoba nieplanująca nic, może być uważana za niepoważną i nieodpowiedzialną. W końcu życie to nie zabawa. Chyba każdy pracodawca wymaga, aby jego pracownik potrafił sobie zorganizować czas w sposób, jak najbardziej efektywny.

Wiemy, że społeczeństwo dzieli się na takich ludzi, co planują lub nie planują, albo planują tylko trochę. Tak czy inaczej Ci, co cokolwiek sobie planują zwykle w swoim planie nie uwzględniają jakiś ekstremalnych sytuacji, które w życiu mogłyby się wydarzyć. I to jest całkiem naturalne i normalne, bo gdybyśmy cały czas zakładali, że na przykład może zdarzyć się tak, że nie dożyjemy jutra to ciężko byłoby nie tylko cokolwiek planować, ale w ogóle żyć. Przecież nikt nie zna dnia i godziny. Dlatego planując, zakładamy że wszystko pójdzie zgodnie z naszą myślą lub bierzemy poprawkę na jakieś bardzo prawdopodobne odchylenia od normy, jak na przykład przy planowaniu budżetu domowego, możemy wziąć pod uwagę sytuację taką, w której do naszej wypłaty będzie dodana premie i taką, w której takiej premii nie będzie.

Niestety (lub czasami – na szczęście) życie sprawia, że wszystkie plany można wyrzucić do kosza. Sytuacje doprowadzające do takiego stanu mogą być różnie i mogą wystąpić w różnych etapach życia.
Mogą być to bardzo nieprzyjemne zdarzenia. Jednym z nich jest śmierć kogoś bliskiego. Takie wydarzenie często potrafi zmienić w życiu wiele, szczególnie jeżeli osoba, która odeszła była dotychczas odpowiedzialna za zapewnianie bytu rodzinie lub opiekę na jakimś jej członkiem.
Wtedy może okazać się, że plany związane z wszelkimi wyjazdami są niemożliwe do zrealizowania, bo to teraz my będziemy musieli się kimś większość czasu opiekować. Inną opcją bardzo przyziemną jest na przykład konieczność znalezienia pracy, aby zarobić na życie zamiast wybrać się na studia czy cieszyć się spokojem i pewną sytuacją materialną.
Inną sytuacją jaka może zmienić plany to zdrowie, a dokładniej jego utrata w wyniku wypadku lub choroby. Wypadków szczególnie tych samochodowych codziennie zdarza się bardzo wiele, a choroby cywilizacyjne takie jak nowotwór wciąż są zazwyczaj za późno diagnozowane, w efekcie ciężej jest wyjść obronną ręką z takiej choroby.
Chyba nie trzeba tłumaczyć jak mocny wpływ na jakiekolwiek plany mają takie wydarzenia.

Wyżej wymienione sytuacje są dość silnymi wydarzeniami. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko takie mogą coś w życiu pomieszać. Nawet zwykła awaria samochodu, może spowodować, że plan na te wakacje można wyrzucić do kosza, albo że nie zdążymy dojechać na czas, aby na przykład podejść do jakiegoś egzaminu. Te wszystkie rzeczy wpływają, w większości przypadków, źle na życiowe plany.
Jednym z wydarzeń, jakie ciężko określić w sposób, czy jest dobre czy złe jest ciąża. Wiadomo, że początkowo ciąża w zbyt młodym wieku lub zbyt ciężkiej sytuacji finansowej, może być uważana za zło, ale przecież chodzi tutaj o nowe życie, które często po urodzeni mimo wszystko zmienia świat na lepsze. Oczywiście niektórzy bardzo chcieliby, aby ich plany zostały zmienione właśnie przez takie wydarzenie.

Jednoznacznie pozytywną zmianą, jaką chyba prawie każdy chciałby mieć, jest coś w stylu dużej wygranej na loterii – na przykład miliona złotych. Wielu z nas chętnie pozmieniałoby plany przez taki uśmiech losu. Pieniądze szczęścia nie dają, ale nie da się ukryć, że temu szczęściu bardzo potrafią pomóc.

Nikt nie wie co zaplanowało dla niego życie, jakie plany człowieka zostaną zniszczone, jakie nie i w jakiej atmosferze to nastąpi. Lecz ta niewiedza nie może powodować tego, że popadamy w skrajność i nic nie planujemy, bo przecież takie życie nie miałoby sensu, warto czerpać z niego garściami i cieszyć się, jeżeli układa się wszystko zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here