Podanie o urlop wypoczynkowy

Okres wakacji to oczywiście okres urlopowy. To czas, na który z niecierpliwością czeka każdy pracownik. Wszyscy bowiem mamy prawo do odpoczynku od pracy. Wszystko po to, aby zregenerować siły i wrócić do pracy z pełną energią.

Urlop wypoczynkowy jak już wspomniano przysługuje każdemu pracownikowi. Jednak trzeba wiedzieć, że nie wszystkim pracownikom przysługuje taki sam okres urlopowy. Wszystko bowiem zależy od tego jaki staż pracy posiada konkretny pracownik. Jeśli staż pracy wynosi mniej niż 10 lat wówczas takiemu pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu w roku. Jeśli natomiast staż pracy danego pracownika przekracza okres 10 lat wówczas czas urlopu jest dłuższy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu. Dlatego też zawsze kiedy pracownik zatrudnia się w danej firmie dział kadrowy prosi o informacje o poprzednim zatrudnieniu. Wszystko po to, aby właśnie prawidłowo wyliczyć staż pracy, a tym samym wyliczyć ilość przysługującego urlopu w ciągu roku.

Zanim jednak na taki urlop się udamy należy wypełnić odpowiednie podanie o urlop wypoczynkowy. Bez wypełnienia i przekazania pracodawcy takiego wniosku na żaden urlop udać się nie można. Jest to oczywiste. Nie może być przecież takiej sytuacji, kiedy pracownik ot tak sobie nie przychodzi do pracy i bez żadnej informacji udaje się na urlop. Wypełnienie takiego wniosku nie jest skomplikowane. Wystarczy podać kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim swoje dane. Po drugie podać należy termin urlopu, o jaki się ubiegamy. Trzecim elementem jest podanie przyczyny. W tym przypadku wystarczy po prostu wpisać, iż powodem wniosku jest urlop wypoczynkowy. Po napisaniu podania o urlop należy przekazać go pracodawcy. Ten taki wniosek zatwierdza i w tym momencie możemy udać się już na urlop.

Trzeba jednak wiedzieć, że pracodawca nie zawsze musi wyrazić zgodę na urlop wypoczynkowy w terminie, który wskazał pracownik. Wszystko zależy od tego, w jakiej branży działa firma i jaką ma specyfikę. Są bowiem firmy, która mają pewne okresy bardzo wzmożonej pracy. Przykładem mogą być na przykład firmy kurierskie i okres przedświąteczny, kiedy to kurierzy mają do rozwiezienia bardzo wiele czasu. Można zatem domyślać się, że w tym okresie podanie o urlop wypoczynkowy kuriera zostanie raczej odrzucony. Zatem pamiętać należy, że choć w roku przysługuje nam 20 lub 26 dni urlopu to na urlop taki nie zawsze możemy iść w dowolnie wybranym przez siebie okresie.

Bardzo istotną kwestią jest także to, że kiedy nawet nasze podanie zostanie zaakceptowane i będziemy już na urlopie to pracodawca zawsze ma prawo taki urlop odwołać i ściągnąć pracownika z urlopu do pracy. Oczywiście pracodawca nie może tego robić sobie dowolnie. Jeśli pracodawca chce ściągnąć pracownika z urlopu zawsze musi tu dobrze uargumentować i mieć konkretny powód takiego działania. Mówiąc ogólnie musi być to taka sytuacja, kiedy przedsiębiorstwo może mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem jeśli dany pracownik będzie nieobecny w pracy. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Między innymi dlatego, iż urlopy w większości przedsiębiorstw są planowane.

Tu przechodzimy to temu tzw. planów urlopowych. Plany urlopowe tworzone są w większości firm, a na pewno w dużych przedsiębiorstwach, które zatrudniają dość sporą liczbę pracowników. Wszystko po to, aby w firmie nie nastąpiły żadne przestoje. Plan urlopowy pomaga w zaplanowaniu pracy. Jeśli dany pracownik udaje się na urlop już z wyprzedzeniem wiadomo, który pracownik przejmie w tym czasie jego obowiązki. Plany urlopowe sprawiają, iż unika się tak absurdalnych sytuacji, że nagle w tym samym czasie na urlop udali się wszyscy pracownicy tego samego działu, a tym samym praca została sparaliżowana.

Oprócz urlopu wypoczynkowego kodeks pracy przewiduje jeszcze inne rodzaje urlopów. Jednym z nich jest na przykład urlop na żądanie. Taki urlop przysługuje każdemu pracownikowi. W ciągu roku każdy pracownik może wziąć 4 dni urlopu na żądanie. Taki urlop zwykle bierze się, kiedy wynikną jakieś zdarzenia losowe. Urlop taki bierze się w sytuacji, kiedy nie możemy danego dnia udać się do pracy, a wcześniej takiej sytuacji nie przywidywaliśmy. Aby wziąć taki urlop wystarczy z samego rana zadzwonić do przedsiębiorstwa i przekazać taką informację. Co ważne, kiedy bierze się urlop na żądanie nie ma konieczności podawania przyczyny takiego urlopu. Wystarczy po prostu pracodawcę poinformować o tym fakcie. Trzeba jednak wiedzieć, iż urlop na żądanie wlicza się w urlop wypoczynkowy. Nie jest zatem tak, że pracownikowi przysługuje 26 dni urlopy wypoczynkowego i 4 dni urlopu na żądanie. Urlop na żądanie jak już wspomniano wlicza się do urlopu wypoczynkowego. Dlatego też taki urlop zawsze należy brać z rozwagą.

Oprócz urlopu wypoczynkowego oraz urlopu na żądanie wspomnieć można jeszcze o innych rodzajach urlopu. Wymienić tu można m.in. urlop wychowawczy, urlop macierzyński, urlop okolicznościowy czy urlop szkoleniowy. W zależności od rodzaju urlopu to kiedy i w jaki sposób można go wziąć regulują określone przepisy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here