Praca i zarabianie pieniędzy nie musi polegać na wstawaniu codziennie rano, aby na 8 lub więcej godzin udać się do miejsca, którego się szczerze nie lubi. Owszem, bez dobrego wykształcenia zapewne w takiej pracy zarobimy najwięcej, będziemy także mieli umowę oraz ubezpieczenie. Nie każdy sobie może jednak pozwolić na takie stałe zajęcie, i warto żeby takie osoby zainteresowały się rzeczą, jaką jest praca dodatkowa przez internet.
Ten typ pracy powinien być szczególnie interesujący dla kilku grup ludzi:
– uczniów i studentów, którzy chcieliby dorobić sobie do kieszonkowego i zarobić pierwsze, własne pieniądze po zajęciach związanych z nauką. W ten sposób mogą uzbierać na nowy telefon czy wakacyjny wyjazd.
– osób dorosłych, które nie czują się przepracowane i chciałyby dorobić do swojej podstawowej pensji wieczorami.
– tych, którzy nie lubią tłoku, tłumów, hałasu, zgiełku i ich marzeniem jest praca sprzed komputera, w zaciszu własnego pokoju.
– osób, które nie przepadają za harmonogramami. Chcą same planować sobie, kiedy i ile czasu będą pracowały, w jakim miejscu i ile będą trwały ich przerwy.
Do zarabiania przez internet przyda się komputer z w miarę sprawnym internetem (czasem wystarczy telefon, ale będzie to mniej wygodne) oraz konto w dowolnym banku w Polsce. A w jaki sposób właściwie zarabia się przez internet? Pewnie widzieliście już mnóstwo reklam oferujących cudowne zarobki w łatwy sposób, a okazywały się zwyczajnym fejkiem. Można odnieść wrażenie, że zarabianie przez internet to mit. To jednak nieprawda. Teraz zajmiemy się przykładami różnych rodzajów prac dodatkowych przez internet, ich wadami oraz zaletami. Zapraszam do dalszej lektury.
1. Sprzedawanie rzeczy na portalach aukcyjnych (OLX/Allegro)
Masz sprytny pomysł na mały biznes związany z handlem, jednak nie chce ci się zakładać całej infrastruktury związanej z własnym sklepem? Portale aukcyjne to dobry pomysł dla ciebie. Podobnie jak wtedy, gdy zwyczajnie masz bałagan w pokoju i postanowisz zrobić gruntowne porządki, a niepotrzebne rzeczy zamiast wyrzucić, sprzedasz. Do tego rodzaju zarabiania wystarczy ci aparat, którym zrobisz zdjęcia rzeczy (może być w telefonie) oraz urządzenie, z którego dodasz ogłoszenia.
Zalety: pozbędziesz się niepotrzebnych przedmiotów, wystawiasz ogłoszenie i tylko czekasz na odpowiedź, stroną techniczną zajmuje się właściciel portalu.
Wady: nie masz pewności, co uda się sprzedać, w przypadku większego biznesu opartego na handlu może wystąpić konieczność założenia działalności gospodarczej.
2. Własny blog, podcast, kanał na YouTube
Masz ciekawe zainteresowania, dużą wiedzę na jakiś temat, sprawnie operujesz językiem polskim? Może warto założyć bloga czy kanał na YouTube, lub mieć własną audycję w formie podcastu. Na samym początku będziesz musieć poświęcić dużo czasu, a w niektórych przypadkach także pieniędzy. Dopiero z czasem może uda ci się zarabiać na reklamach czy lokowaniu produktów. Taka „praca” dla wielu jest jednak przyjemnością.
Zalety: zarabiasz na swojej pasji lub hobby, praca twórcza, wyrażasz siebie, możliwość zdobycia dużej popularności i rozpoznawalności.
Wady: nie każdemu uda się stworzyć takie treści, które zaczną na siebie z czasem zarabiać, mocno angażujące zajęcie, nie każdy będzie dobrze czuł się przed kamerą/mikrofonem.
3. Wypełnianie ankiet
W internecie są portale, które płacą za wypełnianie ankiet. Działa to na takiej zasadzie, że producent jakiegoś produktu, przed jego wypuszczeniem na rynek, chce poznać preferencje konsumentów. Zleca więc portalowi przeprowadzenie ankiety wśród internautów. Portal płaci każdemu z zarejestrowanych użytkowników, którzy odpowiedzą na pytania. Niestety, ankiet jest stosunkowo mało i trzeba by było zarejestrować się na wielu z nich, żeby zauważyć cokolwiek na swoim koncie. Poza tym zdarza się, że po kilku pytaniach odpadamy z ankiety, bo okazuje się, że nie jesteśmy w gronie osób, które interesują autora (np. mieszkamy w zbyt małej miejscowości)
Zalety: bardzo łatwa i szybka praca
Wady: bardzo niskie zarobki, mała dostępność ankiet
4. Copywriting. pisanie tekstów
Zarobić można też na pisaniu tekstów w internecie. Mogą to być wpisy na blogi, eseje na dany temat, lub treści SEO. Są portale, na których można wybrać zlecenie, które chcemy realizować, zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tekstu, a następnie rozpocząć pisanie. W wymogach mamy zazwyczaj podane, ile znaków ma mieć tekst, na jakim ma być temat, jakich słów kluczowych trzeba użyć oraz ile otrzymamy za napisanie takiego tekstu. Im większą mamy wiedzę ogólną, tym szybciej i bardziej bezproblemowo napiszemy tekst. To chyba najlepszy sposób z całego zestawienia.
Zalety: w miarę przyzwoite zarobki, możliwość wykazania się swoją wiedzą
Wady: tylko dla osób niemających problemów z ortografią i gramatyką
Jak widać, twierdzenie, że nie można zarobić przez internet jest mitem. Jest całkiem sporo sposobów, aby zdobyć dodatkowe pieniądze siedząc przed komputerem, a o kilku najciekawszych możecie przeczytać w poprzednich akapitach.