praca

Znalezienie wymarzonej pracy wymaga od nas niemałego wysiłku. Często jest to proces niezwykle czasochłonny i frustrujący. Przeglądając serwisy internetowe, oferujące cały wachlarz różnorodnych ofert, niejednokrotnie zdarza nam się trafić na propozycję pracy w HR. Termin ten stanowi skrót od słowa „human resources”, tłumaczonego jako zarządzanie zasobami ludzkimi. Definicja ta jest zbyt ogólna i na pierwszy rzut oka nie nakreśla precyzyjnie, jaki zawiera zakres obowiązków. Stąd też na początek przyjrzymy się, na czym polega praca w HR i jakie potencjalne zadania czekają na osobę, podejmującą zatrudnienie na tym stanowisku.

Te dosyć obszerne pojęcie odnosi się do obowiązków, które kiedyś spoczywały w rękach działu kadr lub sektora personalnego przedsiębiorstwa. Dział HR jest swoistym łącznikiem pomiędzy kadrą zarządzającą i pracownikami. Ich zadania opierają się na szeroko rozumianej komunikacji i dbałości o dobro nie tylko pracowników, ale i całej firmy. Dział ten koncentruje się na dbałości o dobrą atmosferę i zajmuje się karierą pracowników. Działa też jako motor motywujący do pracy i stara się pomagać w rozwiązywaniu powstających w firmie problemów. Warto także zaznaczyć, że zarządzanie zasobami ludzkimi nie równa się zarządzaniu ludźmi.

Rynek pracy w branży HR

Praca w HR może odbywać się na różnych stanowiskach, bowiem dział ten może skupiać w sobie wielu specjalistów, np. rekruterów, specjalistów ds. BHP, doradców personalnych, coachów czy headhunterów. Osoby te mają zróżnicowane obowiązki, jednak zespala ich jedno – dbałość o należyte funkcjonowanie firmy i jej szeroko pojęte dobro.

Dla bardziej precyzyjnego rozróżnienia obowiązków pojawiają się dwa pojęcia: miękki HR i twardy HR. Ten pierwszy skupia w sobie następujące zadania: rekrutowanie nowych osób – troska o kontakt z potencjalnym pracownikiem, zamieszczanie ofert pracy na serwisach internetowych oraz przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych. Wśród zadań wyróżnia się także rozwiązywanie konfliktów i sporów, nadzorowanie poziomu zadowolenia pracowników z wykonywanych obowiązków czy szukanie rozwiązań, wpływających na efektywność pracy. Oprócz tego HR-owiec musi kreować pozytywny wizerunek firmy na rynku pracy, zwiększać potencjał pracowników czy przeprowadzać okresową ewaluację pracy zatrudnionych. Z kolei twardy HR skupia się na kwestiach kadrowych i administracyjnych. Ponadto pracownik musi posiadać rozległą wiedzę na temat prawa pracy i na bieżąco śledzić zmieniające się przepisy. Wśród najważniejszych zadań należy wskazać: zawieranie umów z pracownikami, wyliczanie wynagrodzeń oraz nadzór nad urlopami. Pracownik odpowiedzialny jest także za rozliczanie zwolnień lekarskich, sporządzanie dokumentacji dotyczącej przebiegu zatrudnienia, czy zgłoszenia do ZUS, US, GUS czy PFRON.

Praca w HR – Gowork.pl

Należy zaznaczyć, że praca w HR jest oczywiście bardzo zróżnicowana, a zakres obowiązków indywidualnie zostaje ustalany z danym pracodawcą. Możliwości zatrudnienia są niezwykle obszerne. Specjaliści są poszukiwani nie tylko w korporacjach, ale także w mniejszych firmach. Oferty pracy w HR oferują także banki, wydawnictwa, agencje reklamowe i agencje pracy, instytucje państwowe, urzędy, szkoły i wiele innych miejsc.HR-owcy potrzebni są po prostu wszędzie tam, gdzie pracują ludzie.

Aby znaleźć pracę w kadrach, należy wykazać się konkretnymi umiejętnościami, m.in.: obowiązkowością, zorganizowaniem terminowością, cierpliwością, empatią i poczuciem odpowiedzialności, a także posiadać odpowiednie wykształcenie. Bardzo często wymagana jest znajomość języka obcego czy doświadczenie w pacy na podobnym stanowisku. Należy pamiętać, że praca w HR to swoistego rodzaju misja. W jej cel i realizację należy uparcie wierzyć. Wiąże się ona nie tylko z pomocą, ale także koniecznością zwalniania. Jest to praca stresująca i często wymaga podejmowania decyzji pod presją czasu.

Oferty pracy w HR najczęściej dostępne są na ogólnopolskich serwisach ogłoszeniowych, tj. pracuj.pl, infopraca.pl czy olx.pl. Oprócz tego oferty znajdziemy także na: hellohr.pl, pracujwhr.pl, hrpolska.pl czy ideahr.com. Pracy można szukać samodzielnie, aplikując do zainteresowanych firm. Można także odwiedzić Urząd Pracy czy agencje, często posiadające różnorodne oferty zatrudnienia. Również lokalne serwisy ogłoszeniowe bogate są w propozycje zatrudnienia w dziale kadrowym. Według danych, zapotrzebowanie na konsultantów i specjalistów zajmujących się rekrutacją wzrosło aż o 300% w porównaniu do ubiegłego roku. Wraz ze wzrostem propozycji, rosły również proponowane stawki.

Zarobki w HR uzależnione są od konkretnej firmy (w tym także od jej wielkości) i miejscowości. Według danych najwięcej zarobią specjaliści w stolicy, Krakowie oraz we Wrocławiu. Istotny wpływ na wysokość pensji ma również staż pracy, doświadczenie i określone stanowisko w dziale HR, o które się ubiegamy. Wynagrodzenie różni się także w zależności od tego, czy dana osoba rekrutuje do pracy w obszarze HR miękkiego czy też twardego. Zarobki w HR mają bardzo szerokie widełki. Im wyższe stanowisko, tym wyższa pensja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here