Polacy dalej chętnie wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Niejednokrotnie zmusza do tego sytuacja finansowa, lecz także chęć zwiedzenia innych krajów, czy po prostu możliwość życia na innym poziomie.
Hasła takie jak „niemcy praca” czy „irlandia praca” dalej bardzo często lądują w okienkach wyszukiwarki, co znaczy, że dalej jesteśmy chętni do opuszczenia granic Polski. Liczby nie kłamią – w 2017 roku prawie 3 miliony Polaków chciało opuścić kraj w celach zarobkowych, z czego oczywiście spora część wyemigrowała. Nie jest o to szczególnie trudno, bowiem każdy obywatel Polski, który nie posiada zakazu opuszczania kraju, może wyjechać i szukać pracy na terenie Unii Europejskiej i nie tylko. Jest to o 400 tysięcy więcej chętnych, niż w roku 2016, co podkreśla tendencje wzrostową tego zjawiska. Dla Mateusza Morawieckiego, który piastuje urząd premiera Polski to spory problem, zapewniał bowiem, że jest w stanie wraz ze swoim rządem zatrzymać ogrom emigracji Polaków. Nic jednak nie wskazuje na to, aby miało to ulec jakiejkolwiek zmianie.
Średnie zarobki w Polsce są niższe, niż na przykład w Niemczech, gdzie wynoszą one prawie 3500 euro, co daje nam wartość trzykrotnie większą, niż średni zarobek Polaka. Nic w tym dziwnego, że tak ochoczo wyjeżdżamy za naszą zachodnią granicę. Szacuje się, że w Niemczech właśnie, mieszka około 1,5 milionów Polaków, niektóre źródła podają nawet 2 miliony, jest do jednak szczególnie trudne do oszacowania, ze względu na różny charakter pracy. Ogromna część pracujących w Niemczech Polaków robi to za pośrednictwem agencji pracy, również tych, które mają swe siedziby w Polsce. Te liczby sprawiają, że Niemcy są drugim najliczniej zamieszkałym przez obywateli Polski krajów, na pierwszym miejscu niezmiennie są Stany Zjednoczone, gdzie jest ich około 10 milionów, najwięcej oczywiście w Chicago, które od lat zamieszkuje okazała, polska społeczność. Według danych agencji Work Service, blisko 30% chętnych do pracy poza granicami kraju wybrałoby właśnie Niemcy. Zainteresowanie budzi także Wielka Brytania, Szwajcaria, Holandia, Belgia, Szwecja i inne kraje skandynawskie, jak i również wyżej wspomniane Stany Zjednoczone. Jak wskazują badania, wyjeżdżać w szczególności są skłonne osoby młode, co może jeszcze bardziej niepokoić rządzących.
Na jakie zarobki mogą liczyć młodzi imigranci?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z najważniejszych, niejednokrotnie ważniejszym niż wykształcenie, jest znajomość języka. To bardzo ważna kwestia, która determinuje możliwość awansów, jak i oddziałuje bezpośrednio na warunki pracy oraz zarobki. Język obcy jest też ważny z innych powodów. Pracując za granicą prędzej czy później będziemy mieli do załatwienia liczne sprawy organizacyjne i urzędowe, chyba że zrobi to za nas firma pośrednicząca w pracy. Na takie dogodności będziemy mogli liczyć bez wątpienia właśnie w takich krajach jak Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, ponieważ to od lat popularne rynki pracy dla Polaków.
Wielu młodych Polaków uczy się poza granicami Polski. Jest to między innymi zasługa programu wymiany studentów Erasmus, który działa już u nas w kraju od 20 lat. Często jest do furtka dla ambitnych, młodych studentów, która umożliwia im zdobywanie wiedzy w renomowanych uczelniach na terenie Niemiec oraz pozwala na naukę języka. Nie jest tajemnicą bowiem, że emigracja to najbardziej efektywny sposób na naukę języka obcego, mamy okazję przebywać wtedy w odpowiednim otoczeniu.
Emigracja, poza licznymi plusami, posiada również wady. Sporym problemem, z którym borykają się emigranci jest rozłąka z rodziną oraz przyjaciółmi. Tęsknota bywa bolesna, dlatego wiele par i rodzin decyduje się na wspólny wyjazd i planuje ułożenie sobie życia w nowym miejscu. Bariera językowa jest do przejścia, lecz dla niektórych okazuje się zbyt wielkim wyzwaniem. Może to znacząco wpływać na naszą samoocenę, pewność siebie oraz ogólną jakość życia. To wymagająca próba charakteru, jednak dla wielu nie powinna stanowić tak ogromnego problemu.
Na dzień dzisiejszy legalną pracę na terenie Unii Europejskiej możemy podjąć we wszystkich krajach członkowskich oraz krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Stawki za wykonywane prace bywają różne. Dla przykładu magazynier w Niemczech zarobi 9,23 euro za godzinę pracy, jeśli jednak pracownik otrzyma umowę na stałe, może liczyć nawet na dwukrotnie większy zarobek. Po raz kolejny znaczenie odgrywa tutaj znajomość języka, bowiem bez przynajmniej komunikatywnej zdolności posługiwania się językiem niemieckim bardzo ciężko będzie nam otrzymać tak solidną umowę o pracę.
Podsumowując – jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej świetnym rozwiązaniem może okazać się wyjazd za granicę, bowiem płaca za wykonywanie zawodu choćby magazyniera niejednokrotnie przewyższa płace w Polsce, również te, które wymagają wyspecjalizowanych kwalifikacji i umiejętności. Jeśli jesteś ambitny, pracowity i głodny świata, taka decyzja może przynieść wiele korzyści.