Pracownicy z Azji

Sumienny i oddany pracownik to prawdziwy skarb. Pomimo hulającego kryzysu nadal pozyskanie takich kandydatów do pracy wydaje się być szukaniem igły w stogu siana. Gdzie zatem znaleźć dobrych pracowników?

Dlaczego pracownik z Azji?

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że kultura pracy w Azji jest zupełnie inna niż europejska. Azjaci są świetnymi pracownikami, mocno utożsamiają się ze swoim pracodawcą i co najważniejsze – traktują swoją pracę jak najbardziej serio. Dzięki tym cechom stają się niemal wymarzonymi pracownikami dla każdego przedsiębiorcy. Jak jednak poszukiwać kandydatów do pracy na drugim końcu świata?

Zatrudnianie pracowników z Azji

Procedury zatrudniania Azjatów nie są tak proste jak w przypadku sąsiadów z Ukrainy. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców wybiera outsourcing pracowników z Azji, jako wygodniejszą alternatywę załatwiania wszystkich formalności na własną rękę. Wydaje się to o tyle dobry pomysł, że w dobie pandemii bezpieczniej nie biegać samemu po urzędach, zlecając całość działań agencji.

Zaświadczenie od starosty

Jeśli jednak starać się o samodzielne poszukiwania Azjatów do pracy, wówczas po znalezieniu odpowiedniego kandydata, który posiada tytuł pobytowy oraz zezwolenie na pracę – musisz udać się do starosty w celu uzyskania specjalnego zaświadczenia, które potwierdza, że wśród Polaków zarejestrowanych w podległym Urzędzie Pracy nie ma osób, które spełniają Twoje kryteria. Musisz bowiem wiedzieć, że pierwszeństwo zatrudnienia zawsze będą mieli Twoi rodacy. Tylko zawody deficytowe rządzą się innymi prawami.

Wizyta w Urzędzie Wojewódzkim

Posiadając już stosowny dokument od starosty musisz udać się do kolejnego urzędu, jakim jest Urząd Wojewódzki. Tu złożysz wniosek o zezwolenie typu A lub B. Rodzaj wniosku zależy od tego jaką prace będzie wykonywać Twój kandydat. Zezwolenia typu A potrzebne są pracowników, którzy nową pracę wykonywać będą w polskiego pracodawcy na terenie kraju (a zatem będzie to najczęściej potrzebny dokument), zaś zezwolenie typu B ma zastosowanie w przypadku tych Azjatów, którzy mieliby pełnić funkcję w zarządzie firmy w roli komplementariusza lub prokurenta. Każde z zezwoleń wydawane jest na okres 3 lat, z możliwością przedłużenia. Wymagany jest wówczas specjalny tryb, a w przypadku zezwoleń typu B, wyjątkowych okolicznościach, możliwe jest przedłużenie zaświadczenia do 5 lat.

Kiedy złożysz już odpowiednie dokumenty, pozostaje Ci czekać. Urząd ma bowiem 30 dni na wydanie zaświadczenia, z zastrzeżeniem wydłużenia tego terminu dwukrotnie w zawiłych sytuacjach. Dopiero posiadając komplet dokumentów możesz z pracownikiem z Azji podpisać umowę o pracę.

Procedury czy outsourcing?

Biorąc pod uwagę ilość dokumentów – procedura w zasadzie nie jest bardzo skomplikowana. Jeśli jednak zależy Ci na czasie, oczekiwanie na stosowne dokumenty wydaje się nie mieć końca. Zanim rozpoczniesz tą drogę, upewnij się, że Twój kandydat gotów jest tak długo czekać. Może okazać się, ze wspomniany wcześniej outsourcing pracowników z Conquro będzie jednak najlepszym i najszybszym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here