e-podpis

Szukasz sposobu na przyspieszenie obiegu dokumentów w swojej firmie i usprawnienie kontaktów biznesowych? A może chcesz zyskać nieograniczony dostęp do potrzebnej Ci dokumentacji, niezależnie od tego, czy znajdujesz się w biurze, czy poza nim? Poznaj wygodne rozwiązanie, jakim jest podpis elektroniczny i zacznij korzystać z wszystkich jego zalet.

Podpis elektroniczny – definicja

Podpis cyfrowy to podpis składany przez osobę fizyczną na dokumencie elektronicznym. Warto wiedzieć, że nie jest on tym samym co podpis zaufany. Ten ostatni wykorzystamy wyłącznie w komunikacji z administracją publiczną, podczas gdy e-podpis posłuży nam do sygnowania dowolnego dokumentu, w tym także umowy, zamówienia czy faktury. W świetle prawa jest on równoznaczny z podpisem odręcznym.

Jak uzyskać e-podpis?

Podpis elektroniczny złożyć można na dwa sposoby: korzystając z przeznaczonej do tego platformy lub też za pośrednictwem tabletu z warstwą biometryczną. To urządzenie, z którym możemy spotkać się chociażby w placówkach pocztowych, kiedy odbieramy list polecony czy paczkę. Wyrobienie e-podpisu jest wyjątkowo proste.

Podpis cyfrowy – jakie ma zalety?

Podpis elektroniczny

Rozwiązania sprzyjające oszczędnościom

Korzystanie z e-podpisu jest w stanie wygenerować naprawdę spore oszczędności i to na wielu poziomach. Przede wszystkim usprawnia procesy biznesowe – gwarantuje więc oszczędność czasu i pozwala na niebywale szybkie zwieranie umów na odległość. Wymiana dokumentów odbywa się bez pośredników i zbędnych formalności. Klient otrzymuje podpisaną przez nas umowę na skrzynkę mailową i także może podpisać ją elektronicznie. Nie musimy zatem drukować dokumentów, wysyłać ich pocztą czy kurierem ani płacić za ich przesyłkę, co z całą pewnością generuje kolejne oszczędności.

Nieograniczony dostęp do dokumentów

Platforma, w której możemy złożyć e-podpis, oferuje nam znacznie więcej funkcjonalności. Możemy gromadzić na niej wszystkie podpisane przez nas dokumenty, ale nie tylko. Oznacza to, że do firmowej dokumentacji mamy dostęp wszędzie tam, gdzie mamy możliwość zalogowania się do systemu. Wystarczy skorzystać z telefonu czy laptopa podłączonego do sieci internetowej – w dowolnym miejscu i czasie.

Pełne bezpieczeństwo

Uważa się, że podpis elektroniczny jest znacznie bezpieczniejszy od standardowego podpisu składanego na papierze. Wynika to z faktu, iż może być on dużo lepiej chroniony. Po złożeniu podpisu na e-dokumencie, wraz z wszystkimi znajdującymi się na nim danymi, zostaje on zabezpieczony certyfikatem cyfrowym.

Mniejsze zużycie papieru, czyli plusy dla środowiska

Korzystanie z podpisu elektronicznego i gromadzenie dokumentacji online mocno przyczynia się do ograniczenia zużycia papieru w firmie. Generuje to kolejne oszczędności, ale jest też przyjazne dla środowiska naturalnego. Wpisuje się również w założenia trendu paperless, w którym postuluje się zmniejszenie ilości dokumentów drukowanych na rzecz cyfrowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here