4 rzeczy, które warto wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym

0
738

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który można spotkać w coraz większej ilości banków. Jest to kredyt, który może w szczególności zainteresować osoby, które mają problem ze spłatą kilku swoich zobowiązań finansowych jednocześnie. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, powinieneś znać kilka podstawowych kwestii, które się z nim wiążą. Zobacz, czym jest kredyt konsolidacyjny, jak go uzyskać i na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Zanim weźmiesz jakikolwiek kredyt w banku, powinieneś wiedzieć, na czym on właściwie polega i jak działa. Dla wielu osób słowo „konsolidacja” może wydawać się zagadkowe, dlatego warto na samym wstępie wyjaśnić, na czym polega tego typu zobowiązanie. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie ze sobą kilku różnych zobowiązań finansowych i zastąpienie ich nowym kredytem. Nowe zobowiązanie ma niższa ratę, dzięki czemu jest łatwiejsze do spłaty i nie odciąża w aż tak dużym stopniu domowego budżetu.

Konsolidacji można poddać kredyty gotówkowe, samochodowe, hipoteczne oraz zadłużenia na karcie kredytowej. Niektóre banku umożliwiają również konsolidacje zobowiązań pozabankowych, czyli tzw. chwilówek. Aby rata nowego zobowiązania była niższa niż suma tych, które musiałeś spłacać do tej pory, nowy kredyt ma dłuższy okres spłaty. Taki zabieg pozwala na poprawę płynności finansowej i stopniowe wychodzenie z długów.

Na co warto zwrócić uwagę biorąc kredyt konsolidacyjny?

Poszukując korzystnego kredytu, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Przede wszystkim zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu oraz jego RRSO. Od tych dwóch czynników w dużej mierze zależy czy dany kredyt będzie Ci się opłacał pod względem finansowym. Prócz tego zwróć też uwagę na prowizję oraz wszelkie dodatkowe opłaty. Jeśli chcesz pozyskać dodatkowe środki na inne wydatki, to również masz taką możliwość. Pamiętaj tylko o tym, że nie każdy bank ma w swojej ofercie taką opcję, dlatego należy zwrócić na to uwagę.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Cała procedura udzielenia kredytu konsolidacyjnego https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/ nie różni się zbyt wiele od udzielania innych kredytów. Na samym początku musisz porównać ze sobą oferty z różnych banków, aby wybrać jak najlepszą. Następnie, gdy już wybierzesz ofertę, musisz przejść do formalności. Należy złożyć wniosek kredytowy oraz przejść pozytywnie ocenę zdolności kredytowej. Aby tak się stało, powinieneś mieć dobrą historię kredytową, stałą pracę oraz dochody. Na ocenę zdolności kredytowej składa się wiele czynników m.in.: wiek, wykształcenie, liczba osób na utrzymaniu oraz aktualne zobowiązania.

Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Przed złożeniem wniosku o kredyt konsolidacyjny warto wiedzieć, że nie jest on przyznawany każdemu. Aby go uzyskać, niezbędna jest dobra zdolność oraz historia kredytowa. Osoba, która chce skonsolidować swoje długi, nie może mieć opóźnień w BIK-u, a co gorsza długów. Warto więc zdecydować się na konsolidacje już w momencie, gdy czujesz, że spłata kilku kredytów naraz sprawia Ci trudność.

Na kredyt konsolidacyjny największe szanse mają osoby z dobrą zdolnością kredytową, dlatego warto o nią zadbać i ewentualnie spróbować naprawić przed złożeniem wniosku w banku. Czasem wystarczy kilka małych zmian, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie wymarzonego kredytu w banku. Może to być, chociażby poproszenie pracodawcy o podwyżkę czy zmiana umowy z czasu określonego na nieokreślony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here