armenia

Armenia powoli staje się krajem turystycznym, który odwiedzają podróżnicy z całego świata. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem kraj ten ma naprawdę wiele do zaoferowania i, z całą pewnością warto dać mu szansę i poznać nieco jego kultury oraz historii. Na pewno wiele tych kwestii będzie zaskakujących, ale odkrywanie nowych miejsc zawsze powinno takie być. Jeszcze przed wyjazdem warto zapoznać się z listą ciekawych miejsc, które odwiedzić trzeba w pierwszej kolejności, aby lepiej poznać to wyjątkowe miejsce.

Co warto wiedzieć o Armenii?

Na samym początku warto zwrócić nieco uwagi na samą kulturę oraz ciekawostki, które są istotne podczas planowania podróży. Armenia, z całą pewnością jest urzekającym państwem o bogatej kulturze oraz historii. Ci, którzy odwiedzili już to miejsce przynajmniej raz, zawsze podkreślają, że tym, co czyni Armenię wyjątkową, są także jej mieszkańcy, którzy są uśmiechnięci i pogodni. Oprócz tego warto wiedzieć, że Armenia leży na pograniczu Europy i Azji, co sprawia, że panuje tam unikatowy klimat, a tereny często są dzikie i trudne do pokonania, co tylko nadaje smaku takiej podróży. W kraju mieszka tylko 3 miliony mieszkańców, a zdecydowana większość zamieszkuje Erywaniu, które jest zdecydowanie największym miastem Armenii. Przyjeżdżając do tego kraju, nie potrzeba żadnej wizy, ale należy pamiętać o ważnym paszporcie, ponieważ jest on jedyną podstawą do przekroczenia granicy. Dzięki temu bez problemu można przebywać w tym kraju do 180 dni. Obowiązującą walutą jest dram.

Wycieczka na własną rękę czy z biurem podróży?

Biura podróży mają coraz ciekawsze propozycje dla wszystkich tych, którzy planują wybrać się w tamte rejony. Pamiętać przecież trzeba, że wiele osób lubi wygodny odpoczynek i pewność, że wszystko zostało odpowiednio zorganizowane. W takim przypadku faktycznie najlepszym pomysłem jest wybranie się na wakacje z biurem podróży. Jeśli natomiast ceni się niezależność, lepiej wyruszyć samemu i zaplanować wszystko wedle własnego życzenia. Wycieczki do Gruzji i Armenii są coraz popularniejsze i faktycznie dobrym pomysłem jest połączenie ich podczas jednego wyjazdu. Oba kraje ze sobą graniczą, a transport między nimi nie jest szczególnie utrudniony.

Co zobaczyć w Armenii?

Armenia każdego roku przyciąga coraz więcej turystów. Kusząca jest już sama Armenia historia, ale zdecydowanie nie jest to jedyny punkt. Przede wszystkim kraj ten ma wiele do zaoferowania. Począwszy od zapierających dech w piersiach widokach, a kończąc na zabytkach, które potrafią przenieść w czasie. Dużo miejsc w Armenii sprawia właśnie takie wrażenie, jakby było całkowicie zatrzymane w innej czasoprzestrzeni, co w gruncie rzeczy jest naprawdę wyjątkowe. Jeszcze przed samym przyjazdem, warto sporządzić listę miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie się poruszać po całym kraju. Na miejscu warto wynająć samochód albo po prostu zaufać komunikacji międzymiastowej, która w tym przypadku wcale nie jest najgorsza.

Na pewno pierwszym miejscem, które zasługuje na szczególną uwagę, jest Tatevi Anapat. W drodze do Tatew, gdzie położony jest monastyr, można napotkać niesamowity przystanek, który jest prawdziwym cudem natury. Mowa o diabelskim moście nad rzeką Vorotan. Co można zastać na miejscu? Przede wszystkim przeróżne formacje skalne oraz naturalne źródła. Widoki na pewno na każdym zrobią wrażenie, a dodatkowo będąc tam, udać się można także do opuszczonego klasztoru. Aby do niego dotrzeć, przejść trzeba wąską ścieżką w dół kanionu. Klasztor pochodzi z XVII wieku!

Tym, co zachwyca w Armenii, jest także przełęcz Vardenyats. Zdecydowanie jest to jedna z piękniejszych tras widokowych w całej Armenii, która przyciąga licznych podróżników. Przełęcz, która prowadzi przez góry, znajduje się na wysokości aż 2410 m.n.p.m, dzięki czemu z góry rozpościerają się niezapomniane widoki. Delikatnie zbaczając z trasy, można trafić również do wyjątkowego klasztoru lub twierdzy. Obydwa te miejsca zasługują na zwiedzenie.

Chor Wirap także jest miejscem niczym z bajki. Ten monastyr położony jest u stóp góry Ararat, czyli biblijnego miejsca. Nie tylko sam monastyr robi wrażenie, ale przede wszystkim cała jego okolica. Trudno wyobrazić sobie tak bezkresne tereny i zapierające dech w piersiach widoki. To koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Oczywiście nie mogłoby zabraknąć zwiedzania stolicy kraju. Erywań jest także największym miastem Armenii i żyje tu znaczna część mieszkańców. Aby podziwiać widok na całe miasto, z całą pewnością warto udać się na kaskady. Na pewno będzie to niezapomniane przeżycie. Warto również zajrzeć do Błękitnego Meczetu, a wieczorem udać się na spacer klimatycznymi uliczkami i oczywiście zrobić kilka przystanków na coś dobrego do zjedzenia, ponieważ Armenia to także kraj wielu smaków, o czym na pewno trzeba pamiętać. Warto spędzić w tym mieście przynajmniej weekend, aby na spokojnie poczuć jego klimat i poznać typowych mieszkańców Armenii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here