kurier

Przesyłanie paczek za pośrednictwem firm kurierskich stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Wynika to przede wszystkim z wygody takiego rozwiązania. Minimum formalności, a paczka może dotrzeć do adresata nawet w ciągu 24 godzin. Z usług firm kurierskich korzystają nie tylko firmy e-commerce, ale także klienci indywidualni.

Co można wysłać kurierem?

Niektórzy uważają, że wszystko i tak próbują robić. W rzeczywistości regulują to przepisy prawne obowiązujące na terenie Polski i Unii Europejskiej oraz regulaminy poszczególnych firm kurierskich. Warto się z nimi zapoznać przed nadaniem paczki. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której paczka nie dotrze do adresata i zostanie zwrócona do nadawcy. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, a czasami nawet z konfiskatą zawartości.

Kurierzy nie mają obowiązku sprawdzać zawartości paczki, ale w uzasadnionych wypadkach mogą to zrobić zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Przesyłki kurierskie zgodne z polskim prawem?

Zgodnie z obowiązującym prawem przesyłki kurierskie absolutnie nie mogą zawierać przedmiotów, którymi obrót jest nielegalny lub podlega kontroli państwa. Na tej liście znajdują się:

– broń palna,

– papierosy,

– rośliny chronione,

– rośliny tropikalne.

Generalnie nie wolno także wysyłać zwierząt, ale w tym wypadku są pewne wyjątki. Warunkiem jest dostarczenie przesyłki w tym samym dniu bezpośrednio do odbiorcy, przesyłka nie może być zostawiona w paczkomacie lub punktach odbioru w sklepach i kioskach.

Czego nie można wysłać kurierem zgodnie z regulaminem firm kurierskich?

W tym przypadku sytuacja jest znacznie trudniejsza, ponieważ poza artykułami zabronionymi przez prawo, każda firma kurierska wprowadza dodatkowe obostrzenia. Najczęściej wśród towarów zabronionych znajdują się:

– alkohol,

– żywność,

– materiały żrące i łatwopalne,

– rzeczy cenne jak biżuteria, antyki.

Nie oznacza to, że tych przedmiotów nie można w ogóle wysłać kurierem. Większość firm kurierskich dopuszcza taką możliwość pod warunkiem podpisania dodatkowej umowy oraz oznaczenia paczek odpowiednimi naklejkami. Oczywiście taka usługa wiąże się z dodatkową opłatą. W przypadku żywności jej termin przydatności do spożycia nie może by krótszy niż 7 dni. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to może skorzystać z usług platformy AlleKurier.pl. dzięki temu znajdzie firmę, która dostarczy przesyłkę.

Kiedy kurier może odmówić przyjęcia paczki?

Regulują to przepisy BHP i wewnętrzne regulaminy firm. Kurier nie odbierze paczki, kiedy jej waga przekracza 30 kg. Wynika to z troski o jego zdrowie, często taką paczkę musi dostarczyć na 4 piętro w kamienicy, gdzie nie ma windy. Jest to także podyktowane przepisami o transporcie drogowym, zgodnie z którymi nie może być przekroczona ładowność samochodu. Wiadomo, że kurier pakuje na auto kilkadziesiąt paczek.

Drugim przypadkiem, kiedy kurier może odmówić odbioru paczki jest przekroczenie wymiarów standardowych. Każda firma kurierska określa je indywidualnie, ich przekroczenie wiąże się z dodatkową opłatą lub odmową kuriera. W tym przypadku pomocne mogą by platformy jak https://allekurier.pl, które współpracują z różnymi firmami kurierskimi. Dzięki temu łatwo można znaleźć firmę, która obsługuje dany gabaryt i wybrać najtańszą usługę, zaoszczędzić można nawet 70%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here