Jak chronić komputer przed działaniem czynników niszczących?

0
724

Prawidłowa eksploatacja sprzętu komputerowego wymaga zapewniania mu dostępu do powietrza, odizolowania od wilgoci i zabezpieczenia przed działaniem innych potencjalnie niebezpiecznych czynników, w tym chemikaliów. W związku tym, że niektóre środowiska są dla sprzętu komputerowego szczególnie niebezpieczne, powstała specjalna klasa dedykowanych ich mebli. Przykładem jest przemysłowa szafka na komputer, która izoluje od niebezpiecznego środowiska, jednocześnie zapewniając dobrą wentylację.

Co jest dla komputerów szczególnie groźne?

Głównym niebezpieczeństwem dla wszelkiej elektroniki jest wilgoć. W związku z tym przemysłowe szafki na komputery mają konstrukcję zamykaną, która izoluje od potencjalnie niebezpiecznego środowiska zewnętrznego, zabezpieczając sprzęt komputerowy przed ryzykiem zachlapania, a także przed konsekwencjami częściowego zalania pomieszczenia, w którym znajduje się komputer – szafka na komputer może zostać wyposażona w nóżki, w związku z czym, gdy dojdzie do zalania podłogi, sprzęt elektroniczny nie ulegnie zawilgoceniu. Dla sprzętu komputerowego groźna jest nie tylko wilgoć, ale i duże zapylenie. Dlatego dedykowane przechowywaniu komputerów meble przemysłowe są zamykane, skutecznie izolując od unoszących się w powietrzu pyłów oraz kurzu. Takie meble często wyposażone są również w wentylatory, które pomagają w wymianie powietrza, dzięki czemu obciążony sprzęt komputerowy wolniej się grzeje.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi

Choć obudowy współczesnych komputerów dość dobrze chronią przed uderzeniami, to jednak dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa przechowywania tego typu sprzętu, zwłaszcza w obiektach przemysłowych, stosuje się dedykowane im meble. Wykonana z metalu szafka na komputer to dodatkowa bariera ochronna, dzięki której ryzyko przypadkowego zgniecenia czy przewrócenia cennego sprzętu elektronicznego jest zdecydowanie mniejsze. Co ważne, przemysłowe szafy do komputerów zaprojektowane są w ten sposób, by zabezpieczać nie tylko komputer, ale i współpracujące z nim akcesoria. W związku z tym wiele z nich wyposażonych jest również w specjalne szuflady na klawiaturę i myszkę oraz przeszklone nadstawki służące ochronie monitora.

Umieszczony w umiejętnie zaprojektowanej, metalowej szafce komputer jest sprzętem dobrze zabezpieczonym przed szeregiem zagrożeń czyhających na niego w środowisku przemysłowym. Wytrzymały mebel chroni tego typu sprzęt przed uszkodzeniami natury mechanicznej, wilgocią i chemikaliami, pyłem oraz kurzem, jednocześnie dbając o zapewnienie mu dobrej wentylacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here