Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach w okresie letnim wpływa na samopoczucie personelu, zapewnia lepszą wydajność oraz niweluje nieprzyjemne skutki przegrzania organizmu. Klimatyzatory w biurach oraz w sklepach stają się standardem, zainteresowanie montażem klimatyzatora widać również w mieszkaniach i w domach prywatnych. Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia wydajne, ciche i energooszczędne.
Czym charakteryzują się nowoczesne klimatyzatory?
Dzisiaj klimatyzator wygląda nieco inaczej niż jeszcze parę lat temu. Są to urządzenia ciche, a wręcz bezgłośne. Instaluje się je np. w ścianach, w miejscach, w których są mało widoczne i nie przeszkadzają pracownikom lub domownikom. Montaż klimatyzatora to kwestia paru godzin — należy zrobić instalację odprowadzającą skropliny (zwykle na zewnątrz), ale jeśli nie jest to możliwie, to instaluje się specjalne pompki do skroplin.
Klimatyzacja nie tylko schładza powietrze, ale również poprawia jego parametry. Innowacyjne technologie wykorzystywane przez niektórych producentów mogą pomóc usunąć zanieczyszczenia z otoczenia, poprawią wilgotność powietrza i zjonizują je. Montaż klimatyzatora w biurze lub w mieszkaniu może poprawić warunki pracy, a przez to samopoczucie załogi i domowników. Schłodzone powietrze pozytywnie wpływa na wydajność i jest nieocenione, zwłaszcza w okresie letnim. Ważną zaletą klimatyzatorów jest również możliwość dogrzewania powietrza.
Na co zwrócić uwagę decydując się na zamontowanie klimatyzacji?
Przed montażem klimatyzatora warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy doradzą urządzenie dedykowane do danego miejsca i powierzchni. Moc i wydajność klimatyzacji musi być dopasowana do powierzchni obiektu, który ma być chłodzony. Klimatyzator powinien być założony w odpowiednim miejscu. Zwykle urządzenia montuje się w pewnej odległości od sufitu. Chłodne powietrze może mieszać się z ciepłym bez dyskomfortu dla osób przebywających w pomieszczeniu.
Prawidłowy montaż klimatyzatora uwzględnia również odprowadzanie skroplin, które powstają podczas chłodzenia powietrza. Kropelki wody trafiają na zewnątrz budynku albo do specjalnego zbiornika na skropliny. Należy też pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzenia i o jego konserwacji. Zwykle raz lub dwa razy w roku, przed rozpoczęciem się sezonu letniego, należy oczyścić i odświeżyć urządzenie. W tym celu serwisant stosuje specjalne pianki lub aerozole, które usuwają wszystkie drobnoustroje. Dzięki temu korzystanie z klimatyzatora jest bezpieczne i komfortowe.