Jak otworzyć działalność gospodarczą

Własna działalność gospodarcza to w ostatnim czasie bardzo popularna forma zarobkowania. Najważniejszy jest tak naprawdę pomysł, bo jeżeli będzie on oryginalny i przyszłościowy to sam się obroni.

Wiele osób chciałoby założyć własną działalność i prowadzić swój mały biznes, ale zwykle boją się odpowiedzialności i przeszkód, z jakimi zapewne przyjdzie im się zmierzyć, no i jeszcze ta tak zwana papierkowa robota, która może przerazić każdego. Nie ukrywajmy, owej papierkowej roboty jest na początku bardzo dużo i zanim będziemy mogli skupić się na prowadzeniu biznesu, czeka nas przeprawa przez urzędy, biura i tym podobne. Zatem z czym wiąże się otwarcie działalności gospodarczej i czy jest aż takie trudne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Załóżmy, że najważniejsze, czyli dobry biznesplan już mamy, bez tego nawet nie warto się zastanawiać nad założeniem firmy, bo po prostu rynek nas wchłonie. Obecnie planuje bardzo duża konkurencja w prawie każdym sektorze gospodarki, no i właśnie słowo klucz to prawie każdym. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej niszy, w której będziemy się poruszać. Mając przemyślaną strategię rozwoju i odrobinę szczęścia na pewno nie powinniśmy się obawiać o losy naszej działalności. Następny z ważnych momentów to wybór formy, w jakiej będziemy działać. Czy będzie to jednoosobowa działalność, czy też spółka cywilną, a może spółką zo.o. Jeżeli chodzi o rejestrację najkorzystniejszą dla przedsiębiorcy, bo darmowa jest właśnie rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli nie planujemy zatrudniać większej liczby pracowników i sami zamierzamy działać, to będzie najrozsądniejszy wybór.
Gdy już mamy biznesplan kolejnym logicznym krokiem byłoby wymyślenie nazwy, która będzie chwytliwa i zawarte w niej będzie to, czym się zajmujemy. Są też odnośnie do tego pewne wytyczne, których należy się trzymać, czyli nazwa ma być dwuczłonowa, z czego pierwsza część jest określona przez przepisy prawne, natomiast druga to właśnie ta chwytliwa nazwa, o której była mowa. Jeżeli chodzi o część prawną nazwy, to mówiąc o jednoosobowej działalności, zawarte w niej musi być nasze imię i nazwisko. Skoro wybraliśmy już nazwę dla naszej działalności, wybrać należałoby teraz formę opodatkowania. Do wyboru mamy tutaj podatek PIT tak zwany progresywny, podatek PIT liniowy, ryczałt oraz karta podatkowa.
Kolejny krok, jaki musi wykonać przedsiębiorca to wypełnienie wniosku CEIDG-1 i jest to tak naprawdę początek drogi administracyjnej, przez którą przechodzi nasz jeszcze pomysł, aby stać się firmą. Jeszcze do niedawna, aby złożyć ten własnie wniosek trzeba się było nieźle nabiegać, od urzędu gminy, do zus-u poprzez jeszcze inne instytucje w międzyczasie. Dzisiaj w dobie internetu wystarczy zasiąść przed komputerem i otworzyć stronę centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Tam znajdziemy potrzebne wnioski, czyli: podanie o nadanie numeru NIP, wniosek o formę opodatkowania przedsiębiorstwa, wniosek o nadanie numeru REGON, oraz zgłoszenie płatników do składek ubezpieczeniowych. Jeżeli ten krok mamy za sobą teraz czeka nas wizyta w banku i założenie konta firmowego, bez którego nie jesteśmy w stanie wystartować. Mimo że wniosek składaliśmy elektronicznie, to wizyta w urzędzie skarbowym nas nie ominie i będziemy się tam musieli udać po numer NIP.
REGON natomiast otrzymamy drogą pocztową w ciągu trzydziestu dni od daty złożenia wniosku. Jeżeli planujemy zatrudniać pracowników, to konieczne będzie też zgłoszenie się do Państwowej Inspekcji Pracy oraz sanepidu. Następnie, jeżeli już uzyskamy odpowiednie koncesje i zezwolenia, będziemy musieli zdecydować, kto poprowadzi księgowość w firmie. Jest to również bardzo ważny aspekt, gdyż osoba w pewnym stopniu będzie miała również dostęp do finansów firmy. Sprawny, zorganizowany i znający się na rzeczy księgowy to można powiedzieć co najmniej 20% sukcesu. Jeżeli sami orientujemy się w zasadach rachunkowości i księgowości, możemy skorzystać ż programu do księgowości i sami zająć się tym aspektem prowadzenia firmy. Koszt takiego programu to zaledwie ok. 40 zł miesięcznie co jest na pewno ogromnym atutem.

Jeżeli już jesteśmy w tym momencie, możemy pochwalić się własną działalnością gospodarczą. Jak widać, jest kilka rzeczy do załatwienia i dla osoby, która wcześniej nie miała z tym styczności, wydawać by się to mogło skomplikowane, lecz tylko konsekwentne i wytrwałe osoby osiągają sukces. Teraz już tylko pozostaje znalezienie pierwszego klienta, a później, jeżeli już wszystko ruszy jak lawina, miejmy nadzieję osiągnięcie satysfakcjonujących przychodów. W zależności od rodzaju biznesu warto też byłoby pomyśleć nad powierzchnią potrzebną do wykonywania zleceń firmy tak, aby nie przynosić pracy do domu, chociaż osoby, które mają swoją firmę, twierdzą, że nie da się oddzielić życia prywatnego i zawodowego. Mając swój własny wymarzony biznes, praktycznie jesteś w pracy 24 godziny na dobę i nie da się wyjechać gdzieś bez ciągłego odbierania telefonów czy odpisywania na maile a o chorowaniu we własnej firmie raczej zapomnijmy, bo i firma będzie chorować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here