W Niemczech możesz rozliczać się do 4 lat wstecz. To oznacza, że w 2019 roku mogłeś ubiegać się o zwrot podatku za 2018, 2017, 2016 i 2015 rok. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania, skorzystaj z pomocy specjalistów. O zwrot nadpłaconego podatku możesz wnioskować wtedy, gdy niemiecki pracodawca odprowadzał za Ciebie podatek tzw. Lohnsteuer.
Kiedy należy obowiązkowo rozliczyć się z niemieckim fiskusem?
Z niemieckim fiskusem musisz obowiązkowo się rozliczać, jeśli:
-
posiadasz Steuernummer, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej,
-
chociaż raz złożyłeś deklarację w Urzędzie Skarbowym w Niemczech (wtedy jesteś zobowiązany do rozliczenia za kolejny przepracowany rok u niemieckiego pracodawcy),
-
pobierasz niemieckie świadczenia, np. zasiłek chorobowy,
-
otrzymałeś wezwanie o złożeniu deklaracji z niemieckiego urzędu skarbowego.
Pamiętaj, że nie składając zeznania w odpowiednim terminie, narażasz się na duże kłopoty finansowe. Co ważne, nawet jeśli nie masz takiego obowiązku, zwrot podatku w Niemczech jest opłacalny.
Z niemieckim fiskusem musisz rozliczyć się również wtedy, gdy Twój małżonek należy do 3, 4 albo 5 klasy podatkowej i wspólnie osiągnęliście dochody większe niż 19 400 euro. Jeśli rozliczasz się samodzielnie, Twój dochód musi przekroczyć 10 200 euro w konkretnym roku podatkowym.
Podstawowe formalności
Do otrzymania zwrotu podatku potrzebujesz kilku podstawowych dokumentów. Jednym z nich jest karta podatkowa, czyli Lohnsteuerbescheinigung. Otrzymujesz ją od niemieckiego pracodawcy. Rok podatkowy zaczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. Alternatywnie, aby ubiegać się o zwrot podatku, możesz przedstawić Abrechnung, czyli miesięczny odcinek z wypłaty. Jeśli pracujesz u kilku niemieckich pracodawców, nie wystarczy tylko jeden Lohnsteuerbescheinigung lub Abrechnung. Potrzebujesz go od każdego pracodawcy.
Jeśli domagasz się zwrotu podatku, musisz dołączyć jeszcze inne dokumenty, takie jak :
-
kserokopia paszportu lub dowodu osobistego,
-
zaświadczenie UE/EOG o dochodach otrzymywanych w Polsce,
-
Meldebescheinigung (potwierdzenie zameldowania w Niemczech),
-
kserokopia dokumentu potwierdzającego nadanie Steuernummer,
-
potwierdzenie wydatków, które możesz odliczyć w deklaracji podatkowej.
Rozliczając podatek dochodowy w Niemczech, możesz starać się o różne ulgi, np. na małżonkę, na dzieci, dojazd do pracy. Czas oczekiwania na zwrot podatku Niemcy trwa zwykle 3-6 miesięcy. W niektórych przypadkach musisz złożyć dodatkowe dokumenty. Co ważne, niemieckiego fiskusa nie obowiązuje konkretny limit czasowy na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji.