Niby oczywisty wydaje się fakt, że studia należy wybierać według swoich zainteresowań. Czy to jednak takie oczywiste? Otóż nie, okazuje się, że wiele osób przy wyborze studiów kieruje się opinią innych, czy późniejszymi perspektywami zarobków. Owszem, nie jest to całkowicie złe postępowanie, jednak, aby pomyślnie ukończyć studia, a nie zmarnować cenny czas, warto kierować się przede wszystkim tym, co nas interesuje. Studia, jakie wybrać należy, to takie, które będą dla nas najlepsze.
Wracając do czasów młodości, na pewno przypominamy sobie, jakieś zajęcie, czynność, która sprawiała nam naprawdę dużo przyjemności – innymi słowy nasze hobby z dzieciństwa – może nadal je praktykujemy?. Zadziwiające, jak tak niepozorna rzecz może pomóc nam w kształtowaniu swojej przyszłości. Warto przypomnieć sobie, a nawet zapisać nasze dawne i obecne zainteresowania. Czy w szkole podstawowej lubiliśmy biologię? A może czekaliśmy zawsze na lekcję historii? Może chcieliśmy lepiej poznać informatykę i nauczyć się programować? Kiedy już podsumujemy nasze rozmyślania i określimy dziedzinę, w której czujemy się dobrze, warto zastanowić się, w czym jesteśmy dobrzy. Może mamy niesamowity dar przekonywania innych? Może dobrze wychodzą nam wszelkie fizyczne zadania? Innymi słowy, co robimy na tyle dobrze i lubimy to robić, tak, byśmy mogli to robić przez całe życie.
Dobrze, kolejny etap. Jeśli na naszej liście znajduje się więcej niż jedna dziedzina, warto spojrzeć, jak się ma sytuacja na rynku. Może w naszym mieście jest bardzo dużo lekarzy, a na przykład mało prawników? Nie liczy się bowiem tylko zawód, ale też praca i zarobki. Zapotrzebowanie na rynku pracy bywa różne, zmienia się w zależności od położenia miasta, oczekiwanych umiejętności, czy kwalifikacji. W dzisiejszych czasach branżą, w której brakuje pracowników i jest na nich zapotrzebowanie w sekcji administracji publicznej, a także w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Niedobór pracowników, choć niewielki, obserwuje się także w informacji i komunikacji, a także w działalności ubezpieczeniowej.
Teraz już wiesz mniej więcej, jak to działa. Przykładowo, jeśli mamy smykałkę do biologii, nie lubimy monotonii w życiu i dodatkowo pragniemy pomagać ludziom, może warto zastanowić się nad medycyną? Takich powiązań między zainteresowaniami a różnymi zawodami jest naprawdę wiele. Nie warto iść na kompromis. Niektóre studia, choćby medycyna, będą bardzo wymagające. Aby się dostać potrzebny też będzie bardzo wysoki wynik na rozszerzonej maturze. Co roku, gdy podawane są wyniki matur, wielu kandydatów z żalem planuje poprawkę za rok. No cóż, taka jest cena realizowania swoich pasji. Za, to gdy osiągnie się już tak upragniony sukces, satysfakcja jest ogromna. Nie ma nic lepszego niż zawód w przyszłości, w którym będziemy się spełniać, realizować marzenia oraz zarabiać pieniądze.
Może mamy dar do kierunków humanistycznych? Kierunki humanistyczne to grupa nauk, których, według definicji, przedmiotem badań jest człowiek i jego twórczość. Generalnie kierunki studiów dzielimy na przyrodnicze, inaczej ścisłe oraz na humanistyczne. Jakie są dyscypliny nauk humanistycznych? Do kierunków humanistycznych możemy zaliczyć, chociażby prawo, dziennikarstwo, anglistykę, kulturoznawstwo, psychologię, socjologię, polonistykę i teologię.
Zanim zdecydujemy, na jakie studia się wybierzemy, dobrze jest przejrzeć listę wszystkich kierunków. To nie żart. Zwyczajnie o istnieniu niektórych kierunków możemy nie mieć pojęcia, a które mogą nas zainteresować. Istnieje bardzo dużo różnych uczelni i możliwości. Chociażby taka andragogika, nie brzmi wcale znajomo, prawda? Aby nie trzymać w niepewności, wyjaśnię, iż zajmuje się ona prawie tym, co pedagogika, z tą różnicą, że kształci ona dorosłych, a nie dzieci. Przeglądając listę kierunków studiów, od razu można dokonywać selekcji. Najpierw skreślamy takie, co do których jesteśmy pewni, że odpadają. Następnie wyłaniamy te, które nam odpowiadają i układamy je od najlepszych do naszym zdaniem, najgorszych. Teraz już mamy swego rodzaju listę różnych możliwości.
Jakie są najchętniej wybierane kierunki studiów? Już od kilku lat na pierwszym miejscu króluje Informatyka. Nie bez powodu, studia te nawet nie tyle uchodzą za prestiżowe, ile przynoszą świetne zarobki już w czasie trwania studiów! To wyjątkowa sytuacja, a dzieje się tak za sprawą, wciąż postępującej technologii. Nowe firmy stale potrzebują dobrych informatyków i rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Liczby nie kłamią i tak na drugim miejscu już parę lat z rzędu ląduje zarządzanie. Psychologia zajmująca wcześniej 4 miejsce awansowała poziom wyżej. W rankingu pięciu najczęściej wybieranych kierunków studiów znalazły się jeszcze ekonomia i prawo.
Nadal nie wiesz, jakie studia wybrać? Nie martw się. Czasy się zmieniają i w dzisiejszych czasach, studia nie są już niczym nadzwyczajnym. A może nie jest to Twoja droga życiowa? Przecież wielu dobrze zarabiających właścicieli firm wcale nie posiada, tak zwanego „papierka”. Studia nie są wyznacznikiem sukcesu, podobnie, jak ich brak. W życiu należy kierować się pasją. Brzmi banalnie? Może i tak, ale tylko w ten sposób, codzienność nie stanie się nudna. Współczesny rynek jest otwarty na nowe pomysły, wystarczy je mieć.