Jak wybrnąć z długów?

Coraz częściej słyszy się, że rzesze ludzi wpadają w spiralę kredytową i nie potrafią się uwolnić. Niektórzy z nas myślą sobie: Jak można było się w coś takiego wpakować? Niestety, wielu ludzi uświadamia to sobie dopiero po fakcie. Mimo tego, że świadomość finansowa naszych rodaków nadal rośnie, to i tak wiele osób traci kontrolę nad spłatą zobowiązań i wpada w pętlę zadłużenia. Dlaczego tak się dzieje? Jak sobie z tym poradzić? Gdzie można liczyć na pomoc dla zadłużonych?
Kiedy osoba zaciąga pożyczkę i spóźnia się ze spłatą wówczas, nie jest to już tylko i wyłącznie sprawa dłużnika, ale całej jego rodziny oraz wierzyciela, od którego wziął pożyczkę. Musimy mieć świadomość, że jeśli nie spłacimy długu, choćby najmniejszego wówczas dosięgnąć nas może ogrom konsekwencji, z którego nie zdawaliśmy sobie sprawy decydując się na ten krok.
Stres, który wynika z zadłużenia bardzo znacząco i negatywnie wpływa na nasze relacje z bliskimi. Osoba zadłużona może mieć skłonności do prowokowania konfliktów z innymi członkami rodziny. Powód? To bardzo proste. Z jednej strony martwi się zaistniałą sytuacją, natomiast z drugiej strony obawia się, że konsekwencje jego długu dotkną najbliższych.
Statystycznie wykazane jest, że osoby zadłużone są bardziej ulegli w stosunku do swoich pracodawców, gdyż utrata stałego dochodu może mieć katastrofalne skutki. Mogłoby to doprowadzić do konieczności wykonywania większej liczby zadań, a co za tym idzie przemęczenia, a także wypalenia.
Długi są kwestią społeczną, ponieważ w przypadku kiedy nie płacimy za jakieś usługi, wówczas możemy ją narazić zachwianie płynności finansowej. Jedynym i racjonalnym sposobem na przerwanie tego błędnego koła to spłacenie tego zobowiązania.
Jednym z notorycznie popełnianym błędem jest unikanie kontaktu z przedstawicielem firmy windykacyjnej.
Z najczęściej popełnianych błędów jest unikanie kontaktu z bankiem lub przedstawicielem firmy windykacyjnej. Takie działanie nie sprawi, że oni zrezygnują z dalszych prób i działań. Jedyne co zrobimy, to wygenerujemy dodatkowe koszty postępowania windykacyjnego, a sprawa może trafić do sądu. Musimy pamiętać, że zamiast odkładać spłatę na później z powodu niepełnej kwoty powinniśmy wpłacić mniejszą sumę w terminie, niż przedłużać spłatę w nieskończoność.
Zaciąganie kolejnych pożyczek po to, aby spłacić dotychczasowe zobowiązania również dobrze się nie skończy. By móc skutecznie walczyć z zadłużeniem z pewnością nie powinniśmy zwiększać ich sumy. Należy skupić się na tym, aby pozyskać dodatkowe środki, dzięki którym będziemy mieli możliwość do szybszego uporania się z zadłużeniem.
Pomoc dla zadłużonych- gdzie jej szukać?
Pierwszym miejscem jakie powinniśmy odwiedzić w przypadku zadłużenia jest placówka, w której posiadamy zobowiązanie. Często zdarza się, że wiele firm oraz banków daje możliwość spłacenia pożyczki na dogodne raty, zmienić dotychczasową ratę na niższą bądź wydłużenia terminu spłaty pożyczki czy też zrobić kilkumiesięczną przerwę w spłacie rat.
Gdy nasza sytuacja jest o wiele poważniejsza wówczas możemy udać się po pomoc dla zadłużonych do takich organizacji jak Ośrodek Doradztwa Finansowego i Konsumenckiego, gdzie otrzymamy fachową i co najważniejsze bezpłatną pomoc. Doradcy, którzy tam pracują mogą nam pomóc między innymi w stworzeniu planu wyjścia z długów. Jeżeli mamy kwestie sporne dotyczące długów możemy poprosić o pomoc Rzecznika Finansowego, który prowadzi polubowne postępowania oraz wspiera w postępowaniach sądowych.
Osoby, które są zadłużone i posiadają negatywną historię kredytową bardzo często nie mają możliwości zaciągnięcia zobowiązania w banku. W tego typu sytuacji rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pozabankowych ofert finansowych. W taki sposób możemy otrzymać środki niezbędne do spłaty zadłużenia. Musimy się jednak liczyć z tym, że takie działanie może doprowadzić do tego, że wpadniemy w pętlę zadłużenia. Na rynku istnieje niewiele podmiotów, które są skore do pożyczania pieniędzy osobom zadłużonym. Najczęściej powodem jest to, że wynagrodzenie takiej osoby jest dość często zajmowane przez komornika sądowego.
Dłużnicy muszą się liczyć z tym, że z uwagi na istniejące ryzyko podmioty finansowe będą się chciały zabezpieczyć na przykład pożyczka pod hipotekę bądź też pożyczka po prostu będzie dużo droższa.
Ostateczne rozwiązanie to ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Możliwe jest to wyłącznie wtedy, gdy do zadłużenia doszło na skutek rażącego niedbalstwa czy też niezawinionego działania. Upadłość konsumencka nie umarza zobowiązania lecz sprawia, że nie są już naliczane do niego odsetki. Zostaje wówczas zatrzymana egzekucja komornicza, natomiast wierzyciele nie mają możliwości zgłoszenia sprawy do sądu. Pomoc dla zadłużonych jest ogólnie dostępna i bardzo często bezpłatna, dlatego też jeżeli mamy jakieś problemy ze spłatą naszego zobowiązania- nie czekajmy – skorzystajmy z pomocy. Pomoc dla zadłużonych jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej ludzie zadłużeni nie tracą tak szybko nadziei.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here