Kontrakty futures

Pierwszym tego rodzaju kontraktem w historii była umowa z 1851 roku zawarta na CBOT (Chicago Board of Trade) między rolnikiem a firmą przemysłową dotycząca przyszłej wymiany produktu, który stanowiły plony kukurydzy na gotówkę po ustalonej cenie. Obecnie futures stanowią pole działania w głównej mierze podmiotów instytucjonalnych i przedsiębiorstw. Zgodnie ze statystykami opublikowanymi na portalu Satista tylko na przestrzeni lat 2013-2018 obrót futures zwiększył się aż o 41% – to jest 17.15 miliarda kontraktów.

Czym charakteryzują się kontrakty Futures i jak się nimi posługiwać?

Futures działają w oparciu o dźwignię finansową (lewar). Daje to możliwość otwarcia pozycji wartej na przykład 10 000 osobie, której depozyt zabezpieczający wynosi 5% tej kwoty. Jeśli wartość instrumentu bazowego zmieni się o 1%, to po zainwestowaniu kapitału o wartości 500 PLN, inwestor może spodziewać się 20% straty albo zysku. Dlatego kontrakty futures łączą się ze sporym ryzykiem. 

Z tego powodu ważne jest, aby korzystać z nich umiejętnie. Dlatego należy opracować odpowiedni plan tradingowy, który uwzględni zarówno take profit – realizację zysków, jak i stop loss – realizację strat. Pozwoli to też zapanować nad emocjami zwłaszcza, gdy w grę wchodzą naprawdę wysokie kwoty.

Rozpoczynając przygodę z futures oczywiście należy posiłkować się wiedzą specjalistów, jak na przykład Saxo Bank. Jest to instytucja specjalizująca się w branży od blisko 30 lat i oferująca możliwość handlu kontraktami futures na przejrzystych zasadach – więcej informacji tutaj, na ich platformie transakcyjnej. 

Kolejne 2 istotne kwestie to ochrona kapitału i skupienie się na kilku aktywach. Pierwsza pomoże ograniczyć straty i włączyć je w plan, a druga pozwoli kontrolować otwarte pozycje oraz zaoszczędzi czasu podczas układania planów dla każdej pozycji indywidualnie.

I na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Cierpliwość. Przy całym planowaniu i analizie poszczególnych czynników warto pamiętać, że uczymy się na błędach, a opracowane metody potrzebują czasu, aby przynieść oczekiwany zysk. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here