Niski ZUS wsparciem dla małych i nowych przedsiębiorstw. Na jakich zasadach będą działały nowe stawki i komu będą przysługiwały?

Rewolucja w opłacaniu składek na ZUS obowiązująca od 1 stycznia 2019 roku wprowadza ulgę dla przedsiębiorców uzyskujących małe przychody. Nowelizacja ustawy wprowadza więcej zmian, a czego dokładnie one dotyczą?

Od 2018 rząd stara się wspomóc małe firmy w rozwoju, dlatego ulga na strat wprowadzona w kwietniu ubiegłego roku, została wsparta przez niski ZUS. Zadaniem drugiej nowelizacji jest nie tylko uzależnienie wysokości stawki ZUS od uzyskiwanych przychodów, ale również zapobieganie masowym przenosinom pracowników zatrudnionych w trybie umowy o pracę na samozatrudnienie. Między innymi dlatego każda z nowelizacji zakłada określone limity czasowe dla skorzystania z ulg. Według rządowych wyliczeń nowe przepisy prawa wesprą ok. 200 tys. przedsiębiorców i pomogą firmom, które musiały płacić składki, kiedy firma notowała straty.

Czym jest niski ZUS?

Jest to składka uzależniona od przychodu przedsiębiorcy, a nie jak wcześniej miało to miejsce, obowiązkowa stawka zryczałtowana, która wynosiła minimalnie 1200 zł miesięcznie. Jednak należy wziąć pod uwagę, że niski ZUS będą mogli odprowadzać przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą rocznego przychodu w wysokości 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Za rok 2018 jest to kwota wynosząca 63 tys. zł rocznie. Miesięczny przychód w nowej formie składek nie może przekroczyć kwoty 5 250 zł.

Ogólne zasady niskich składek ZUS

Z nowych zasad będą mogli skorzystać wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący małe firmy oraz jednoosobowe działalności gospodarcze. Dotyczy to zarówno nowych jak już istniejących firm. Możliwość opłacania uzyskuje się dopiero po wykazaniu niskiego dochodu za ubiegły rok rozliczeniowy, co oznacza, że w pierwszym roku działalności należy odprowadzać składki na starych zasadach. Czas trwania niskich składek jest ograniczony i wynosi 36 miesięcy, a powrócić do nich będzie można po dwóch latach przerwy.

Ile zapłaci przedsiębiorca?

W tradycyjnym modelu opłat na ZUS, niezależnie od przychodu, przedsiębiorca przed nowelizacją musiał odprowadzić co miesiąc składkę zdrowotną (ubezpieczenie społeczne i fundusz pracy) w wysokości 1232,16 zł, a rocznie 14 785, 92 zł. Po wprowadzeniu małego ZUS-u składki stanowczo ulegają zmniejszeniu i wyniosą 520, 10 zł miesięcznie, a rocznie 6 241,20 zł. Wyliczenie jest przykładowe i ma na celu zestawienie równicy w przypadku niskich przychodów.

Więcej informacji można znaleźć w prasie fachowej. Aby dokładniej poznać zmiany, sprawdź temat „Niski ZUS – wielkie nadzieje dla nowych firm i mikro przedsiębiorców.” Sprawdzisz szczegółowo, kto, ile i jak zapłaci ZUS w 2019 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here