O czym nie można zapomnieć, stając się właścicielem mieszkania

Własne mieszkanie to marzenie wielu z nas. Gdy już stajemy się jego właścicielami, naszą głowę w pierwszej kolejności zajmuje zazwyczaj temat wystroju i wyposażenia. Nic dziwnego, każdy chciałby mieszkać w jak najlepszych warunkach. Jednak będąc posiadaczem mieszkania, należy również pamiętać o kilku innych zasadniczych kwestiach, w tym o ubezpieczeniu mieszkania oraz regularnym wywiązywaniu się z opłat.

Ubezpieczenie mieszkania

Jednym z pierwszych kroków, jakie powinniśmy uczynić po zakupie mieszkania, jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej. W związku z tym, że na naszym rynku ubezpieczeniowym jest całkiem sporo ofert różnych ubezpieczycieli, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Wygodnie.pl. Dzięki niej można znaleźć polisę, która będzie bardzo dokładnie dobrana do potrzeb danej rodziny i zabezpieczy mieszkanie od wszelkich ryzyk.

Wystarczy wypełnić krótki formularz, w którym należy podać podstawowe dane o mieszkaniu (np. rynkową wartość mieszkania, miejscowość, powierzchnię użytkową, kondygnację), a wyszukiwarka natychmiast przedstawi najkorzystniejsze oferty. Co ciekawe, w kwestionariuszu znajdują się także opcje rozszerzające ubezpieczenie mieszkania o kradzież z włamaniem, ubezpieczenie pomieszczeń użytkowych (np. piwnicy, garażu), rozbicie szyb i elementów szklanych, zalanie własnego mieszkania, wandalizm, przepięcie, powódź lub OC w życiu prywatnym.

Korzystając z przeglądarki, można się szybko przekonać, że ubezpieczenie mieszkania wcale nie musi być drogie. Kalkulator pomaga oszacować wysokość stawki. W katalogu ubezpieczycieli znajdują się takie renomowane firmy jak: Uniqa, TUZ Ubezpieczenia, Inter Ubezpieczenia, Gothaer, Compensa. Warto wiedzieć, że ubezpieczeniem może być objęte także mieszkanie zakupione pod kredyt.

Opłaty wynikające z użytkowania nieruchomości

Posiadanie własnego mieszkania wiąże się z koniecznością wnoszenia opłat za jego użytkowanie. Ich ilość i wysokość, zależy od sytuacji prawnej danego budynku. Jeśli lokal mieści się w budynku, którym zarządza wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, to właściciel mieszkania musi pamiętać jedynie o comiesięcznym uregulowaniu czynszu. W takim czynszu zawarte są wszystkie koszty, w tym utrzymanie części wspólnych.

Ważną sprawą jest także gospodarowanie odpadami. Chodzi zarówno o właściwe segregowanie śmieci, jak również wywiązywanie się z opłat za ich wywożenie. W niektórych miejscowościach opłata za śmieci doliczana jest do czynszu, w innych właściciel sam dokonuje przelewu na konto odpowiedniego urzędu.

O ile właściciel domu, sam musi uwzględnić w swoim budżecie wszelkie remonty, o tyle posiadacz mieszkania przeważnie opłaca tak zwany fundusz remontowy. W razie potrzeby, można z jego zasobów zapłacić za malowanie klatki schodowej, naprawę dachu lub wymianę tabliczki adresowej.

Ponadto, do opłat wynikających z posiadania mieszkania należy uwzględnić wszelkie opłaty np. prąd, woda (niekiedy w czynszu mamy zawarte limity poboru wody, które są pokrywane z tej części kwoty – ale wszelkie nadprogramowe zużycie musimy opłacać dodatkowo), Internet, czy telewizję.

Podatek od nieruchomości

Każdy nowy właściciel mieszkania powinien we właściwym dla lokalizacji nieruchomości urzędzie złożyć deklarację podatku od nieruchomości. Na jej podstawie zostanie wyliczona kwota podatku na dany rok. Jej wysokość zależy od powierzchni mieszkania oraz stawki podatku za metr kwadratowy przyjętej w danej miejscowości.

Podatek można zapłacić jednorazowo lub w czterech ratach. Należy mieć świadomość, że gdy spóźnimy się z zapłatą podatku od nieruchomości, za każdy dzień opóźnienia zostaną nam naliczone odsetki za zwłokę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here