zdolność kredytowa

Niewystarczająco wysoka zdolność kredytowa jest jednym z najczęściej spotykanych powodów odrzucania przez banki wniosków kredytowych. W związku z tym, jeśli chcemy zaciągnąć jakieś zobowiązanie finansowe, jest to kwestia, której nie możemy ignorować. Wiele osób wie, że istnieje coś takiego, jak zdolność kredytowa, ale już nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co ona dokładnie oznacza i od czego zależy.

Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, ponieważ niejednokrotnie może ona okazać się bardzo przydatna. Poniżej wyjaśnimy, co wpływa na zdolność kredytową, a także, w jaki sposób można ją obliczyć. Zapraszamy!

Co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa jest zależna od bardzo wielu czynników, a dodatkowo każdy bank oblicza ją nieco inaczej. Z tego względu przy wnioskowaniu o kredyt na tę samą kwotę jedna instytucja finansowa może wydać decyzję pozytywną, a druga negatywną (znaczenie ma również to, jakie ryzyko kredytowe jest skłonny zaakceptować dany bank).

Wśród aspektów, które mają zazwyczaj największe znaczenie przy obliczaniu zdolności kredytowej, można wymienić:

  • wysokość dochodów
  • formę zatrudnienia
  • wysokość rat aktualnych kredytów i pożyczek
  • koszty utrzymania
  • ilość osób posiadanych na utrzymaniu.

Przed podjęciem decyzji kredytowej bank przeanalizuje również historię kredytową danej osoby, a więc to, czy dotychczas spłacała ona swoje zobowiązania na czas.

Bardziej szczegółowe informacje na temat czynników wpływających na zdolność kredytową można uzyskać tutaj: https://splatapozyczek.pl/zdolnosc-kredytowa/. Warto wskazać, że w przypadku formy zatrudnienia preferowaną przez banki opcją jest umowa o pracę na czas nieokreślony, natomiast inne źródła dochodów (takie jak renta, emerytura czy własna działalność gospodarcza) również są akceptowane, o ile są one stabilne i odpowiednio wysokie.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytową można obliczyć na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej – tego typu narzędzie można łatwo znaleźć w Internecie, w tym między innymi na stronach internetowych banków. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że wynik uzyskany przy pomocy takiego kalkulatora nie jest wiążący, ponieważ bierze on pod uwagę stosunkowo niewielką ilość czynników.

W praktyce oznacza to, że taki kalkulator może wskazać odpowiednio wysoką zdolność kredytową, a później wniosek i tak zostanie odrzucony z powodu zbyt niskiej zdolności. Dlatego też lepszą alternatywą dla korzystania z takich narzędzi jest zwrócenie się bezpośrednio do dobrego specjalisty kredytowego, takiego jak Spłata Pożyczek, aby zajął się on profesjonalnym obliczeniem naszej zdolności kredytowej.

Wynik takiego badania będzie dzięki temu znacznie bardziej precyzyjny i wiarygodny. Co więcej, eksperci kredytowi doskonale wiedzą, jakie zasady panują w poszczególnych instytucjach finansowych i będą w stanie określić, gdzie z daną zdolnością kredytową szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej są najwyższe. Co więcej, przejmą oni na siebie większość formalności związanych z zaciągnięciem kredytu, zajmą się także negocjacjami z bankiem w celu maksymalnego polepszenia parametrów kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here