Outsourcing pracowników z Ukrainy

Ukraińcy chcą pracować w Polsce, a Polacy docenili już solidność pracowników z Ukrainy. Układ wydaje się być zatem wręcz idealny. Jeśli dodać do tego uproszczone procedury zatrudniania cudzoziemców zza Buga, wydaje się, że nie ma na co narzekać. Czy istnieją zatem jeszcze przedsiębiorcy, których trzeba przekonywać do zatrudniania naszych wschodnich sąsiadów?

Pracownicy z Ukrainy doceniani przez pracodawców

Tak jak Polacy ruszyli niegdyś za pracą na Wyspy Brytyjskie, tak w ostatnich latach rodzimy rynek szturmują pracownicy z Ukrainy. Nic w tym dziwnego, ponieważ nawet przy najniższej stawce, polskie wynagrodzenie okazuje się ponad dwukrotnie wyższe niż ukraińskie. To czynnik ekonomiczny decyduje o tym, że nasz kraj w celach zarobkowych odwiedzają nie tylko pracownicy fizyczni, ale także osoby wykształcone, które w wielu przypadkach z powodzeniem znajdują u nas pracę w zgodzie ze swoim zawodem i zakresem kompetencji. Trzeba tu także dodać, że już co trzeci polski przedsiębiorca jest gotów płacić więcej pracownikom z Ukrainy, przekonawszy się o solidności i wysokiej motywacji do pracy Ukraińców.

Uproszczone procedury dla pracowników ze Wschodu

Jeśli myślisz o zatrudnieniu pracowników z Ukrainy, z pewnością ucieszy Cię fakt, że możesz to zrobić na mocy uproszczonej procedury. Dzięki temu ominiesz nieco papierologii i szybciej załatwisz sprawę, ale mimo wszystko musisz pamiętać o kilku zasadach:

– pracownika z Ukrainy możesz zatrudnić po złożeniu oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w Twoim Powiatowym Urzędzie Pracy,

– oświadczenie jest także potrzebne Twojemu przyszłemu pracownikowi do zdobycia wizy w celu wykonywania pracy,

– na mocy oświadczenia Ukrainiec może dla Ciebie pracować nie dłużej niż 6 miesięcy w ciągu roku,

– jeśli potrzebujesz pracownika na stałe musisz starać się o pozwolenie na pracę – możesz to zrobić po 3 miesiącach trwania umowy o pracę, przy założeniu, że pracownik zostanie nadal na tym samym stanowisku,

– jeśli zatrudniasz na mocy umowy zlecenie, wówczas skrócona procedura nie będzie Cię dotyczyć w trakcie starania o pozwolenie o pracę i czeka Cię standardowa ścieżka.

Outsourcing pracowników z Ukrainy

Co w sytuacji, gdy nawet proste procedury wydają Ci się mimo wszystko zawiłe, albo zwyczajnie nie masz na to czasu? Pomyśl o agencji outsorcingowej, jako świetniej alternatywie dla samodzielnego zatrudniania pracowników z Ukrainy. Unikniesz biegania do urzędu, liczenia terminów i zamartwiania się czy na pewno o niczym nie zapomniałeś. Outsourcing pracowników z Ukrainy (jak i innych krajów) ma zresztą wiele innych zalet, które coraz częściej dostrzegają polscy przedsiębiorcy.

Outosourcing dobry na kryzys

Z pewnością wiesz, jak ważne jest planowanie działań i wyznaczanie konkretnych celów do realizacji. Nie sposób ich osiągnąć bez stałej ekipy pracowników. Puste stanowisko pracy często oznacza dla Ciebie realne straty. Outsourcing pracowniczy gwarantuje Ci pracowników o wybranych przez Ciebie kompetencjach w czasie, jaki ustalicie w umowie. Nie musisz już martwić się o nieskuteczne i drogie procesy rekrutacyjne oraz odciążasz swoje kadry, ponieważ to agencja outsourcingowa występuje tu w roli pracodawcy.

Z drugiej strony, przyszło nam odnaleźć się w świecie pełnym niewiadomych. Pandemia ma ogromny wpływ na wiele branż i skutecznie dezorganizuje najlepiej zarządzane biznesy. Outsourcing daje Ci furtkę, z której możesz skorzystać w razie potrzeby, nie zostając z  gronem niepotrzebnych pracowników i ogromnymi kosztami.  Każda umowa jest bowiem przygotowywana w oparciu o realne potrzeby Twojej firmy. Koniecznie sprawdź jak może wyglądać taka współpraca dla Twojego przedsiębiorstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here